Urząd Gminy w Nadarzynie

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna: planowane wyłączenia prądu

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna informuje, że od 16-20.06.2014 r. planowane jest wyłączenie prądu. Szczegóły poniżej:

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-06-12

Wynik sprawdzianu szóstoklasistów

Znane są już wyniki sprawdzianu po klasie szóstej  roku szkolnego 2013/2014. Sprawdzian odbył się 1 kwietnia 2014 r. Uczniowie mogli osiągnąć max. 40 pkt.

Średni wynik uzyskany przez uczniów w powiecie pruszkowski  to 28,67 pkt., a w gminie: 29,45 pkt.


w Szkole Podstawowe w Młochowie  - 31,06 pkt.
w Szkole Podstawowej w Ruścu – 30,92 pkt.;
w tym kl. a –m 31,46 pkt, kl. b- 30,33
w Szkole Podstawowej w Nadarzynie 29,85;
w tym kl a-32,15, kl b-28,39 kl. c – 29,85
w Szkole Podstawowe w Woli Krakowiańskiek – 26,04 pkt.
w Szkole Podstawowej w Kostowcu – 25,83 pkt.

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-05-30

Nowy numer Wiadomości Nadarzyńskich

W najnowszym numerze "Wiadomości Nadarzyńskich" m.in. Gminne inwestycje, Projekt "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Nadarzyn", informacje na temat Karty Nadarzyniaka oraz zaproszenie dla seniorów "Projekt 60+".

Zapraszamy do lektury:

http://www.nadarzyn.pl/plik,1520,wn05-2014-pdf.pdf

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-05-30
  • -

Spotkanie z dietetykiem z SPG ZOZ w Nadarzynie

W środę, 28 maja 2014r. odbyło się w SP w Nadarzynie spotkanie uczniów klas IV z dietetyczką, pracującą na co dzień w SPG ZOZ w Nadarzynie, panią Katarzyną Siwiec, która opowiedziała jak należy się prawidłowo odżywiać. W szkole, gdzie naturalnym procesem jest nauczanie i kształtowanie postaw, istnieją możliwości wdrażania zasad prawidłowego stylu życia, które następnie muszą być także wprowadzane i przestrzegane w domu przez Rodziców. Pamiętajmy, że szkoła wskazuje drogę, ale to przede wszystkim Rodzice mają wpływ na jakość tej drogi.

Uczniowie w ramach realizacji programu zdrowotnego „Lekcja zdrowia” wysłuchali prelekcji na temat zdrowego odżywiania, dowiedzieli się o piramidzie żywieniowej i właściwych, zdrowych proporcjach składników odżywczych w posiłkach. Przypomniana została wartość śniadania, które jest najważniejszym posiłkiem, ponieważ dostarcza energii na cały dzień. Pani dietetyk namawiała do picia dużej ilości woda oraz do aktywności fizycznej.

Pod koniec spotkania pani dietetyk odpowiedziała na wiele pytań, m.in. jak często, bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia można jeść chipsy, frytki czy pić napoje gazowane.

Dziękujemy pani Katarzynie Siwiec za ciekawe spotkanie a także dyrektorowi SPG ZOZ, Adamowi Chusteckiemu, za wspieranie naszych akcji promujących zdrowie.

M. Nowicka-Prusakiewicz

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-05-30

Gimnazjum w Nadarzynie zmieniło nazwę

W środę 28 maja na XLIV Sesji Rady Gminy Nadarzyn w związku z kanonizacją papieża Polaka przyjęto uchwałę w sprawie nadania Gimnazjum imienia świętego Jana Pawła II.

O tym jak mieszkańcy gminy Nadarzyn świętowali kanonizację Jana Pawła II można przeczytać w najnowszym numerze „Wiadomości Nadarzyńskich”.

Zapraszamy do lektury

http://www.nadarzyn.pl/plik,1520,wn05-2014-pdf.pdf

  • autor: Joanna Czarnecka

Moja wizja Nadarzyna - zaproszenie do projektu

Gmina Nadarzyn wraz z Fundacją LEX Nostra rozpoczyna realizację projektu adresowanego do seniorów mieszkających na terenie gminy. Do udziału w projekcie o nazwie „Moja wizja Nadarzyna – partycypacja społeczna osób 60+ z Gminy Nadarzyn” zapraszamy osoby, które ukończyły 60 lat. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Osób Starszych.

Uczniowie podstawówki w Ruścu pokazują jak zmieniać świat

Dwie tony papierów i ocalone 34 drzewa - to rezultat zbiórki makulatury w podstawówce w Ruścu. Uczniowie ich rodzice oraz pracownicy Szkoły Podstawowej zaangażowali się w projekt ekologiczny o nazwie „I Nadarzyński Eko-TOP 2014”. Zmieniają świat zaczynając od siebie i zmiany własnych nawyków.
 

  • -
    Eurowybory - Jak głosowali mieszkańcy Gminy Nadarzyn

Eurowybory - jak głosowali mieszkańcy Gminy Nadarzyn

25 maja 2014 roku po raz trzeci Polacy wybrali swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego.

W skali ogólnopolskiej wybory wygrała PO z poparciem 32,13%, drugi wynik zdobyło PiS 31,78%, trzecie miejsce zdobył SLD – Unia Pracy 9,44%. Na czwartym miejscu z poparciem 7,15% znalazła się Nowa Prawica – Janusza Korwin – Mikke, swoich przedstawicieli wprowadziło również PSL z poparciem 6,80%. W skali lokalnej w Gminie Nadarzyn wybory tylko w części odzwierciedlały rezultat ogólnokrajowy.

 

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-05-29
  • -

Autorzy Dzieciom, Dzieci Autorom

Fundacja Kultury Informatycznej i Przedszkole Niepubliczne „Jupik” zapraszają na spotkanie z cyklu „Autorzy Dzieciom, Dzieci Autorom”

Wystąpią: Beata Małgorzata Moniuszko – autorka książek dla dzieci oraz Dzieci z Przedszkola Jupik.

Spotkanie odbędzie się 5 czerwca 2014 roku (czwartek) o godzinie 16.30 w Centrum Edukacyjnym Fundacji Kultury Informatycznej w Nadarzynie, ul. Wiśniowa 26.

Stanisława Ossowska

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-05-29
  • fot. archiwum www.kabaret-solisci.pl

Spotkanie z pasjami – Jerzy Kryszak

5 czerwca 2014 roku o godz. 11.00 w Bibliotece Publicznej w Nadarzynie, odbędzie się kolejne spotkanie w formie wideokonferencji (na żywo przez Internet). Tematem spotkania będą: „Przemiany w Polsce okiem satyryka”. Celem spotkania jest włączenie się w obchody 25-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce – z perspektywy satyryka, komentującego na bieżąco sytuację w Polsce komunistycznej, Polsce w czasie transformacji oraz Polsce dziś. Serdecznie zapraszamy!

Bożena Szkiela – bibliotekarz BPGN
 

  • autor: Joannna Czarnecka, data: 2014-05-29

Sukces uczniów w konkursie recytatorskim

W dniach 20-21 i 23 maja 2014 r. odbyła się XIV edycja Konkursu Recytatorskiego im. Jarosława Iwaszkiewicza. Tegoroczna impreza wpisana została w obchody Roku Józefa Chełmońskiego w Powiecie Grodziskim, a przyświecało jej hasło „Klimaty jak z Chełmońskiego”.

Organizatorem konkursu recytatorskiego jest Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. W zawodach deklamacyjnych rywalizują ze sobą uczniowie szkół podstawowych z klas od IV do VI, gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Imprezę patronatem objął Starosta Powiatu Grodziskiego Marek Wieżbicki.

Od wielu lat Janusz Grzyb, wójt Gminy Nadarzyn funduje nagrody dla uczestników konkursu z terenu gminy. W tym roku nagrodę burmistrzów i wójtów otrzymała Anna Krupa uczennica klasy V b Szkoły Podstawowej w Nadarzynie, przygotowana przez Annę Kubik.

Wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych jury konkursu przyznało Karolinie Skurze, uczennicy klasy VI b Szkoły Podstawowej w Nadarzynie, którą przygotowała Iwona Chrzanowska.

M. Jaworska – Inspektor oświaty

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-05-29
  • fot. www.facebook.com/OrzechemLupane
  • PG FOTO
  • fot. www.facebook.com/OrzechemLupane

Sekcja siatkówki z wizytą w Krakowie

W dniach 24-25.05.2014 zespół juniorek wzmocniony kilkoma kadetkami udał się do Krakowa na ogólnopolski turniej organizowany przez sekcję żeńską siatkówki TS Wisła Kraków. Dziewczyny rozegrały  tam kilka dobrych spotkań z silnymi i niekiedy starszymi drużynami. Efektem startu było zajęcie trzeciego miejsca. W turnieju wystąpiły:  M.Ćwiertniewicz, M. Zembrzuska, E.Brzezińska, K. Brzezińska, A. Wielądek, I. Zuzel , K.Głodek, N. Gabryel, A. Tembaum, O. Reluga, A. Krupińska, B. Zakościelna, K. Józefowicz.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją redaktora Pawła Fleszera ze strony http://sportkrakowski.pl/ , pt. ,,Biszkopty za trudne do schrupania".

Dariusz Zwoliński - trener

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-27

Wakacyjne dyżury szkół i przedszkoli

Informujemy, że w okresie wakacji  dyżury pełnią następujące przedszkola:
- Publiczne Przedszkole w Wolicy – 1-15 lipca 2014 r.(planowe godziny pracy przedszkola),
- Publiczne Przedszkole w Młochowie – 16-31 lipca 2014 r. (planowe godziny pracy przedszkola),
W zajęciach uczestniczyć mogą dzieci w wieku przedszkolnym, odpłatność za pobyt zgodnie z regulaminem przedszkola.
oraz szkoły:
- Gimnazjum im. bł. Jana Pawła II w Nadarzynie – 16-31 lipca 2014 r. (w godz. 9.30-13.30 dla dzieci w trzech grupach wiekowych: klasy I-III, IV-VI oraz młodzież gimnazjalna),
- Szkoła Podstawowa im. bł. ks. B. Markiewicza w Woli Krakowiańskiej – 1-15 sierpnia 2014 r. (w godz. 9.00-14.00 dla dzieci z klas 0-III),
Udział w zajęciach jest bezpłatny, rodzice ponoszą jedynie  koszty wyżywienia.

Koordynator Jolanta Ludwiniak

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-27

Zawiadomienie o zwołaniu Sesji Rady Gminy Nadarzyn

Zapraszamy na XLIV Sesję Rady Gminy Nadarzyn, która odbędzie się w dniu 28 maja 2014 r. /środa/ o godz. 16:00 w Urzędzie Gminy Nadarzyn, ul. Mszczonowska 24 - sala konferencyjna /I piętro/. Informacja o zwołaniu sesji oraz projekty uchwał: http://bip.nadarzyn.pl/88,zawiadomienia-o-zwolaniu-sesji.html?wiecej=785

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-27
  • -

NOK

Nadarzyński Ośrodek Kultury Biblioteka Publiczna w Nadarzynie zapraszają w dniu 29 maja (czwartek) 2014 r., godz. 11.00 na spotkanie z rzecznikiem konsumentów Michałem Wałachowskim, pod tytułem "Nie daj się oszukać - poznaj prawa konsumenckie".

Wstęp wolny!!!

NOK

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-27

PGE - planowane przerwy w dostawie energii elektrycznej

Aktualne informacje o awariach i planowanych pracach wstrzymania dostawy energii elektrycznej, znajdą Państwo na stronie: www.warszawa.pgedystrybucja.pl (PGE Dystrybucja SA Oddział Warszawa).

Ponadto na stronie www.nadarzyn.pl w zakładce informator znajduje się podstrona dotycząca przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Poniżej znajdują się planowane wyłączenia w dniach 26-30.05.2014r.

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-26

GLKS Wanzl Scania Nadarzyn Ekstraklasa Kobiet – Wicemistrzyniami Polski w tenisie stołowy

W pierwszym meczu finału ekstraklasy kobiet GLKS Wanzl Scania Nadarzyn uległ we własnej hali ekipie KTS Zamek Tarnobrzeg 0-3.

Wyniki meczu:
Shen Yi Bin - Jia Jun   16/18  12/14  11/9  4/11  1-3
Szymańska Antonina - Han Ying  5/11  3/11 7/11  0-3
Kusińska Klaudia - Stefańska Kinga  3/11  9/11  11/7  6/11  1-3

W drugim meczu finałowym fazy play-off rozgrywek Ekstraklasy Kobiet tenisistki stołowe KTS Zamek-SPAR Tarnobrzeg pokonały 3:1 we własnej hali GLKS Wanzl Scania Nadarzyn i obroniły tym samym tytuł drużynowych mistrzyń Polski.

Nasze tenisistki stołowe zdobyły zaszczytne drugie miejsce i uzyskały tytuł Wicemistrza Polski Ekstraklasy Kobiet w tenisie stołowym.

Wyniki drugiego meczu:
KTS Zamek-SPAR Tarnobrzeg - GLKS Wanzl Scania Nadarzyn 3:1
Han Ying - Antonina Szymańska 3:0 (11:4, 12:10, 11:3)
Renata Strbikova - Shen Yi Bin 3:0 (11:8, 11:7, 11:8)
Kinga Stefańska - Klaudia Kusińska 0:3 (12:14, 10:12, 4:11)
Han Ying - Shen Yi Bin 3:0 (11:5, 11:8, 11:6)

Serdecznie gratulujemy!!!

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-26

MAZOVIA CUP - Turniej Piłki Nożnej Chłopców

W sobotę, 17 maja br., w Gminie Leszno odbył się Turniej Piłki Nożnej Chłopców klas 1-3 (roczniki 2004/2005) z cyklu MAZOVIA CUP, organizowany w ramach SGZM „Mazovia”.
W wielogodzinnych, emocjonujących zmaganiach zwycięstwo odniosła drużyna z gminy Michałowice - serdecznie gratulujemy!
Pozostałe drużyny walczyły równie dzielnie.

Poniżej ogólna klasyfikacja turnieju:
1. miejsce - Michałowice
2. miejsce - Milanówek
3. miejsce - Nadarzyn
4. miejsce - Leszno I
5. miejsce - Leszno II
6. miejsce - Błonie

Gminę Nadarzyn reprezentowały dzieci z klas I-III z 4 szkół. Nadarzyn, Kostowiec , Młochów oraz Wola Krakowiańska w następującym skladzie:

Jan Barej, Piotr Dębski, Jakub Papis, Kacper Kochanek, Maksymilian Kowalski, Kamil Tomaszewski, Jakub Jagodziński, Maciej Cybulski, Filip Singh

Zwieńczeniem turniejowych zmagań było uhonorowanie zwycięzców medalami, pucharami, statuetkami i nagrodami rzeczowymi.
Wszystkim uczestnikom zawodów serdecznie gratulujemy!

Drużyna , która reprezentowała Gminę Nadarzyn, złożyła na ręce Zastępcy Wójta  Tomasza Muchalskigo puchar.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, więcej na Gminnym Facebooku.

Bogdan Malinowski

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-23
  • -
  • -
  • fot. arch. B.Malinowski
  • fot. arch. B.Malinowski
  • fot. arch. B.Malinowski
  • fot. arch. B.Malinowski
  • fot. arch. B.Malinowski
  • fot. arch. B.Malinowski

V Nadarzyński Bieg Rodzinny - zgłoszenia

Zgłoszenia i uczestnictwo - V Nadarzyński Bieg Rodzinny
o Puchar Wójta Gminy Nadarzyn

Prawo startu w biegu mają dzieci  oraz osoby dorosłe. Limit startujących- 200 osób. Osoby niepełnoletnie mają obowiązek przedstawić pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych (do pobrania przy zapisie lub na stronie www.nadarzyn.pl lub www.ognisko.nadarzyn.pl).

Zgłoszenia będą przyjmowane w Gminnym  Ognisku „Tęcza”, ul. Kościelna 2 (dom parafialny, parter) w Nadarzynie:

30 maja (piątek) w godzinach (9.00 – 18.00),
31 maja (sobota) w godzinach (10.00 – 14.00)
1 czerwca od godziny 11.00 do godziny 11.45 i od 13.00 do 13.45 przy stanowisku „V BIEG RODZINNY”.

Zgłoszenia również  drogą e-mail: www.ognisko@nadarzyn.pl
Podczas mszy św. nie będzie zapisów.

GODM "Tęcza"

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-27
  • www.nok.pl

NOK zaprasza

15 URODZINY NADARZYŃSKIEGO OŚRODKA KULTURY - 14 czerwca (sobota) 2014r.,

Godz. 11.00  Część I
NOK PĘD BAND (instruktor Marek Rejnowicz)
BALETNICE (instruktor Agnieszka Biedrzycka-Janik)
MINI KONCERT GITAROWY ( instruktor Bogdan Roszczyk)
KONCERT NA KEYBOARDZIE (instruktor Andrzej Kakietek)
CEKINY (instruktor Angelika Sierpińska)
HIP – HOP – Klub Grawitacja z Piaseczna (instruktor Szymon Kowalewski)
TANECZNY MIX  - pokaz grup tanecznych (instruktor Paulina Piśkiewicz
URODZINOWE LODY!!!
WSTĘP WOLNY!!!

Godz. 17.00 – 19.00  Część  II
GENERATION’S CODE – koncert zespołu (instruktor Michał Stawarski)
UROCZYSTE WRĘCZENIE STATUETEK NOK
NOK TALENT SHOW! – program kabaretowy
WSTĘP WOLNY!!!

Godz. 20.30  część IIIź
GRUPA MOCARTA w programie ”Ale czad, czyli podróże Grupy MoCarta”
WSTĘP: NA ZAPROSZENIA LUB NA PODSTAWIE BILETU.

Ponadto wystawy:
fotografii (instruktor Marek Zdrzyłowski),
prac plastycznych (instruktor Elżbieta Baur),
uczestników zajęć modelarskich (instuktor Włodzimierz Wencel),
rękodzieła (instruktor Marzena Latoszek).               

 

więcej na: http://www.nok.pl/

Nadarzyński Ośrodek Kultury

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-06-13

APEL O POMOC

APEL O POMOC

DRODZY MIESZKAŃCY

W dniu 1 czerwca 2014 roku w kościelne Parafialnym w Młochowie zbiórka tacy przeznaczona będzie na pogorzelców z miejscowości Krakowiany.

Prosimy o wsparcie dla rodziny, która straciła dobytek w związku z pożarem budynku mieszkalnego.

  • data: 2014-05-22
  • fot. arch Muzeum Dulag 121

XII Wieczór Patriotyczny w Muzeum Dulag 121

24 maja br. -odbędzie się XII Wieczór Patriotyczny w Muzeum Dulag 121 organizowany razem z Ruchem Światło – Życie. Serdecznie zapraszamy na godz. 17.00.

Muzeum Dulag 121 i Ruch Światło – Życie zapraszają na XII Wieczór Patriotyczny. Spotkania patriotyczne, organizowane od 2003 r., są inicjatywą Domowego Kościoła Archidiecezji Warszawskiej, jednej z gałęzi Ruchu Światło – Życie i mają już piękną tradycję. Odbywają się one raz w roku zawsze  miejscu wpisanym w historię polskiego narodu. Poświęcone są godnym upamiętnienia tematom, takim jak np. losy żołnierzy wyklętych i bohaterstwo powstańców warszawskich, losy wypędzonych z Warszawy podczas i po Powstaniu Warszawskim.
 

Podczas wieczoru odbędzie się spotkanie ze świadkami historii, którzy podzielą się swymi wspomnieniami dotyczącymi Powstania, wypędzenia z Warszawy i pobytu w obozie Dulag 121. Następnie śpiewać będziemy pieśni narodowe pochodzące z różnych epok – bo właśnie patriotyczne śpiewy stanowią stały i najważniejszy element organizowanych przez Ruch Światło – Życie od 12 lat spotkań. Każdy uczestnik otrzyma specjalnie przygotowany na tę okazję śpiewnik. Prosimy także, by osoby, które grają na instrumentach przenośnych, zabrały je ze sobą na spotkanie.

Do udziału w tym wydarzeniu serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy mogą podzielić się  z nami swoimi wojennymi wspomnieniami, a także osoby lubiące śpiewać. Zbiorowe śpiewy narodowych pieśni były tym, co jednoczyło Polaków tak w radosnych, jak i trudnych chwilach. Z pewnością warto podtrzymać tę tradycję. Szczególnie zapraszamy do wzięcia udziału w wieczorze patriotycznym młodzież i całe rodziny.

Muzeum Dulag 121

 

 

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-21
  • fot. arch. strona Powiatu Pruszkowskiego

Dzień Rodziny w Powiecie Pruszkowskim

Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski serdecznie zaprasza na „Dzień Rodziny”, który odbędzie się 25 maja 2014 r. na terenie Parku Kościuszki w Pruszkowie oraz w Młodzieżowym Domu Kultury w przy ul. Kościuszki 41, w godzinach od 10.30 do 17.00. W szczególności zapraszamy na finał akcji "Cały Powiat Czyta Dzieciom". Gościem specjalnym finału będzie Daniel Olbrychski który wraz z finalistami z poszczególnych gmin, przeczyta poezję Jana Brzechwy (o godz. 12.00 w Młodzieżowym Domu Kultury).

W tegorocznym programie przewidziano mnóstwo atrakcji.

Sponsorzy:
Jarzębinowa Sp. z o.o.
SASCO Sp. z o.o.
ASMET Sp. z o.o.
KOSMEPOL Sp. z o.o.
HETMAN

Szczegóły TUTAJ 

źrółó: http://www.powiat.pruszkow.pl/

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-21

XIII EDYCJA PROGRAMU STYPENDIA POMOSTOWE 2014/2015.

Informujemy, że rozpoczęła się XIII edycja programu Stypendia Pomostowe 2014/2015.Udział w niej bierze  Agencja Nieruchomości Rolnych, która wspiera młodzież pochodzącą z rodzin, w której jedne z rodziców lub opieków prawnych pracował w PGR nie mniej niż 2 lata( tzw. Segment IA).

Celem programu jest wspieranie młodzieży pochodzącej z rodzin byłych pracowników przedsiębiorstw gospodarki rolnej w podjęciu decyzji o kontynuowaniu nauki na dziennych studiach I stopnia realizowanych w polskich uczelniach publicznych mających uprawnienia magisterskie lub jednolitych studiach magisterskich realizowanych w polskich uczelniach publicznych.

szczegóły na :
 http://www.anr.gov.pl/web/guest/welcome/-/journal_content/56/358/6267355;jsessionid=8F6FFEA7266620F98F442840770F3706.internet_sb1?redirect=%2Fweb%2Fguest

a także:
http://www.stypendia-pomostowe.pl/

Maria Jaworska – inspektor ds. oświaty

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-21
  • fot. arch. PP Młochów
  • fot. arch. PP Młochów
  • fot. arch. PP Młochów

PROEKOLOGICZNE DZIAŁANIA W PRZEDSZKOLU W MŁOCHOWIE

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość

zależy od każdego na pozór niewielkiego

ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”

Florian Plit

Od wielu lat czynnie włączamy się z dziećmi naszego przedszkola do działań proekologicznych. W tym roku włączyliśmy się w  Ogólno Gminny Projekt „ Eko Top 2014” promujący tematykę ekologiczną. Opracowaliśmy „Harmonogram imprez wewnętrznych dotyczący działań z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Jednym z wielu zadań, które miały miejsce w przedszkolu była „Eko - spartakiada”. Przygotowania do niej rozpoczęły się przed świętami wielkanocnymi i trwały do 6 maja b.r. . Zaprosiliśmy do współpracy rodziców, którzy mięli za zadanie pomóc dzieciom przy zbiórce surowców wtórnych ( pudła, pudełka małe, butelki plastikowe). W dniu 6 maja przedszkolny plac zamienił się w Eko – krainę zabaw. Wychowawcy przygotowali wspaniały plac zabaw terenowych. Wyznaczyli min. tory przeszkód,  miejsca „ budowy ekologicznej”  i wiele ciekawych stanowisk sportowych, które dzieciom miały uprzyjemnić pobyt na świeżym powietrzu. Wszystko było wykonane z surowców wtórnych. Aby móc rozróżnić zespoły sportowe, grupa Pszczółek ubrana była w żółte podkoszulki, grupa Biedronek – w czerwone, a Leśnych Skrzatów – w zielone. Konkurencji sportowych było bardzo dużo, min. zabawy z elementami rzutu „Butelkowe kręgle”, „ Rzut butelką”, „Rzut do celu”, biegi, „Tor przeszkód”, „Biegające pudełko”, konkurencje na czas – „Gniecenie butelek”, „Przeciąganie liny”, zabawa w budowniczych „Wieża” oraz Quiz krasnalkowy” – gdzie dzieci wykazały się wiedzą ekologiczną odpowiadając na pytania. Ostatnią konkurencją był „ Bieg po zdrowie”. Na mecie biegu każdy mały uczestnik spartakiady otrzymał jabłko. Na zakończenie dzieci złożyły ślubowanie ekologa i otrzymały medale „Przyjaciela przyrody”. Wrażenia ze wspólnej zabawy jeszcze długo można było słyszeć.

Kolejnym zadaniem związanym z ekologią i ochroną środowiska, a wynikającym z Harmonogramu było założenie „Tajemniczego Ogrodu”. Do tego zadania przygotowywaliśmy się dużo wcześniej ale też przygotowywali się  z nami rodzice i dzieci.

Dzięki uprzejmości rodziców dzieci przyniosły do przedszkola rośliny jednoroczne doniczkowe i byliny. Pani dyrektor zakupiła doniczki, ziemię i rękawiczki ochronne. W dniu 9 maja b.r. zorganizowałyśmy dla dzieci warsztaty. Podczas zajęć, dzieci poznawały budowę rośliny, poznawały gatunki roślin, same segregowały, uczyły się w jaki sposób należy dbać o rośliny oraz utrwalały już wcześniej zdobytą wiedzę na temat tego co potrzebne roślinom aby rosły i „cieszyły nasze oczy”. Na koniec w praktyce dzieci zaprezentowały zdobytą wiedzę i umiejętności i samodzielnie posadziły rośliny do doniczek. Wspólnymi siłami przenieśliśmy piękne kwiatowe kompozycje na schody wejściowe do naszego przedszkola. Akcja ta przyczyniła się do rozbudzenia w dzieciach potrzeby dbania o estetykę najbliższego ,środowiska, nauczyła dzieci jak dbać o piękno otoczenia i o przyrodę.

Otaczająca nas przyroda jest cennym skarbem. Szacunku do niej i dbania o nią uczymy się od najmłodszych lat. Dlatego też 12 maja b.r. w naszym przedszkolu we współpracy ze Strażą Gminną, wzięliśmy udział w „Gminnym Sprzątaniu Świata”. Straż Gminna zaopatrzyła nas w niezbędne akcesoria typu rękawiczki gumowe i worki na śmieci. Nie brakowało nam też uśmiechu i chęci do pracy. W asyście Straży Gminnej ruszyliśmy na wielkie sprzątanie terenu wokół przedszkola. Dzieci pełne entuzjazmu prześcigały się w zbieraniu śmieci i grabieniu trawy. Akcja sprzątania przebiegła bezpiecznie dzięki obecności Straży Gminnej.

Dzieci z naszego przedszkola poprzez aktywny i bezpośredni kontakt z przyrodą mają wiele możliwości jej poznawania. W młodych ludziach kształtuje się właściwy, opiekuńczy stosunek do świata przyrody. Budzi w nich świadomość ekologiczną, a także wdraża do odpowiedzialności za jej stan. Te pozytywne, proekologiczne działania na pewno zaowocują w przyszłości właściwymi zachowaniami wobec otaczającego nas świata. Radość ze wspólnej zabawy, pracy i nauki jednocześnie pozostawi miłe wspomnienia w pamięci dzieci.

 Szczególne podziękowania składamy na ręce rodziców naszych dzieci, którzy przyczynili się do zorganizowania „Eko -spartakiady” poprzez czynną zbiórkę surowców wtórnych i dowiezienie do przedszkola oraz zakupienie roślin doniczkowych do „Magicznego Ogrodu”.

Pragniemy też podziękować Straży Gminnej za obecność podczas „Akcji sprzątania świata”, za pomoc i zaangażowanie oraz za przykład idący od osób dorosłych, że wszyscy możemy dbać o naszą Planetę.

 Edyta Bernaś - nauczycielka  Przedszkola Publicznego w Młochowie

  • fot. arch. SP Kostowiec

XII Konkurs Ortograficzny w Kostowcu

15 maja po raz dwunasty , w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Kostowcu, odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego Gżegżółka ma duży brzuch, który patronatem od początku objęło wydawnictwo edukacyjne GRANNA.

Konkurs sprzyja wzbudzaniu pozytywnej motywacji do uczenia się , oswaja dzieci z samą formą konkursu, ale przede wszystkim ma na celu rozwijać zainteresowania polską pisownią  w początkowej nauce pisania. Adresatami byli uczniowie klas drugich i trzecich szkół podstawowych gminy Nadarzyn.

Konkurs przebiegał w trzech etapach. Pierwszy etap to ćwiczenia ortografii w klasach w oparciu o grę wyd. Granna Gżegżółka ma duży brzuch. Następnie w oparciu o materiał ćwiczeniowy uczniowie pisali dyktando przygotowane przez szkolne komisje konkursowe , które wyłoniły 4 szkolnych finalistów .

W finale ortograficznych potyczek wzięło udział 20 uczniów, którzy napisali  dyktando najeżone ortograficznymi trudnościami. Mistrzowie poradzili sobie z nim bezbłędnie. Komisja konkursowa po sprawdzeniu dyktand wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce : Zuzanna Posadzy (SP Rusiec),  Jerzy Wąsiewicz  (SP Kostowiec)

II miejsce: Ola Miracka, Maria Stelmaszewsa  (SP Młochów), Kinga Świercz, Jaś Sierakowski (SP Kostowiec), Ewa Boczar (SP Rusiec)              

III miejsce: Marcel Kołakowski (SP Nadarzyn), Martyna Wichiciel (SP Kostowiec), Ola Kotarska (SP Rusiec), Kacper Kochanek (SP Wola Krakowiańska)

Nagrody wszystkim finalistom konkursu wręczyła Pani Bożena Michalska- dyrektor ds. promocji wyd. GRANNA- sponsor konkursu.

Monika Pleban-nauczycielka SP Kostowiec,
 koordynator konkursu

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-21
  • -

LGD ,,Ziemia Chełmońskiego'' - nabór wniosków

Ogłaszamy ostatni nabór wniosków! Termin składnia wniosków : 6-20 czerwca 2014r.

Limit dostępnych środków:

- małe projekty -  169 550,96 zł

-tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw - 325 090,16 zł

-odnowa i rozwój wsi- 438 210,00 zł

Miejsce składania wniosków: Wnioski  wraz z załącznikami należy składać bezpośrednio w siedzibie LGD „Ziemia Chełmońskiego” w Żabiej Woli przy ul. Warszawskiej 24, w poniedziałek 9:00-17:00 oraz  od wtorku do piątku - 8:00-16:00. Złożenie wniosku potwierdza się na jego kopii. Potwierdzenie zawiera datę i godzinę złożenia wniosku oraz jest opatrzone pieczęcią LGD i podpisane przez osobę przyjmującą wniosek. O terminie złożenia wniosku decyduje data wpływu do siedziby LGD „Ziemia Chełmońskiego”. Wniosek powinien być podpisany przez osoby uprawnione do reprezentacji podmiotu oraz zawierać adres beneficjenta. Za prawidłowe sporządzenie wniosku odpowiada wnioskodawca.

Formularze wniosków o przyznanie pomocy w ramach ww. działań wraz z instrukcją wypełniania znajdują się na stronie internetowej LGD www.ziemiachelmonskiego.pl oraz na stronie internetowej  Samorządu Województwa Mazowieckiego www.prow.mazovia.pl. 

Stowarzyszenie  zapewnia bezpłatne doradztwo  i pomoc w przygotowaniu  wniosków. Szczegółowe informacje  udzielane są w biurze  LGD  ul. Warszawska  24 w Żabiej Woli – w poniedziałek  od 9-17-tej   oraz od wtorku do piątku   od 8-16-tej; Tel. 46 858 91 51, 795-588-621, 795-587-114, 532-515-216                     

email: biuro@ziemiachelmonskiego.pl.

LGD

 

 

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-21
  • -

GLKS - finał ekstraklasy kobiet

W dniu dzisiejszym o  godz. 17.00 – zapraszamy na finał ekstraklasy kobiet . Mecz o Mistrzostwo Polski GLKS Wanzl Scania Nadarzyn – KTS Zamek Tarnobrzeg – nie przegap. Hala sportowa- ulica Żółwińska 41 w Nadarzynie.

GLKS

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-21

Akcja ,,Sprzątanie świata'' w Wolicy

Sołtys, Rada Sołecka wsi Wolica oraz Nadarzyński Ośrodek Kultury - Świetlica w Wolicy zapraszają mieszkańców sołectwa do udziału w akcji ,, Sprzątanie świata'' w dniu 24 maja 2014 r. o godz. 11.00 (sobota). Szczegóły poniżej.

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-20
  • -
  • fot. strona internetowa: www.zstio.net.pl

Spotkanie z pasjami

Dnia 22 maja 2014 roku w czwartek o godz. 11.00 w Bibliotece Publicznej Gminy Nadarzyn, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu: „Spotkania z pasjami”, w formie wiedeokonferencji (na żywo przez Internet). Bohaterką spotkania będzie Hanna Gajos – krytyk mody oraz dziennikarka, której pasją zawsze była moda, a w latach 70 – tych z hobby przerodziła się w pracę zawodową. Celem spotkania jest pokazanie, że moda i to, jak kształtujemy swój wizerunek mogą stać się przyjemnym i łatwym sposobem na wyrażanie swojej osobowości, temperamentu oraz skutecznie przyczyniać się na co dzień do podnoszenia naszej samooceny. Serdecznie zapraszamy!

Bożena Szkiela – bibliotekarz BPGN

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-16

Cały Powiat czyta Dzieciom. Rok 2014 - rokiem Jana Brzechwy.

W dniu 15 maja w Szkole Podstawowej im. W. Doroszewskiego w Nadarzynie odbył się Gminny Finał III edycji akcji „Cały Powiat czyta Dzieciom". Pod hasłem ,,Rok 2014 - rokiem Jana Brzechwy”. Udział w nich wzieli Elżbieta Smolińska – Starosta Pruszkowski, Agnieszka Kuźmińska  - Wicestarosta Pruszkowski, Janusz Grzyb - Wójt Gminy Nadarzyn, Anna Janicka – funkcjonariuszka Straży Gminnej, Marcin Karczmarczyk -  Przewodniczący Komisji  Kultury i Oświaty Rady Gminy Nadarzyn oraz Ewa Marjańska – Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Nadarzyn, a także jej pracownicy, nauczyciele szkół, z których uczniowie uczestniczyli w eliminacjach oraz uczestnicy konkursu Głośnego Czytania, którzy zostali wyłonieni w eliminacjach szkolnych, laureat gminnego konkursu Jakub Piłasiewicz – uczeń VI SP w  Młochowie. Gośćmi specjalnymi byli: Radosław Pazura aktor oraz Waldemar Matuszewski reżyser teatralny, który poprowadził spotkanie. Panowie opowiedzieli jak budować wypowiedzi oraz jak ważne jest ćwiczenie dykcji i prawidłowa interpretacja tekstu. Podczas imprezy uczniowie nadarzyńskiej szkoły podstawowej przedstawili prezentację na temat życia i twórczości Jana Brzechwy. Inauguracją spotkania było  wspólne czytanie wierszy tego autora. Dziecięca publiczność chórem „dopowiadała” czytany tekst. A sama formuła zabawy w trakcie spotkania ewoluowała z „czytania Dzieciom” na „czytanie z Dziećmi”. Zdobywcom trzech pierwszych miejsc, nagrody wręczyła Starosta Pruszkowski Elżbieta Smolińska oraz Wójt Gminy Nadarzyn Janusz Grzyb. Finał Powiatowy konkursu Głośnego Czytania pn. "Cały Powiat Czyta Dzieciom" odbędzie się 25 maja 2014 r. - w Pruszkowie (Pałacyk Sokoła).

  Serdecznie zapraszamy!!!

Referat Promocji i Rozwoju Gminy Nadarzyn

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-16
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Czytanie łączy pokolenia

- Dzieci teraz nie mają czasu, nie mają cierpliwości. Wiercą się, kręcą kiedy próbuję im czytać. Szansę na „doczytanie” do końca mają tylko krótkie bajki, rymowane wierszyki - opowiadała jedna z pań zaproszonych przez pracowników Biblioteki w Nadarzynie do czytania bajek przedszkolakom.

„Czytanie łączy pokolenia” - to hasło przewodnie towarzyszące XI Ogólnopolskiemu Tygodniowi Bibliotek. Właśnie w ramach tej akcji, pracownicy Biblioteki w Nadarzynie zorganizowali czytanie bajek dla przedszkolaków. W czwartek, 15 maja maluchy z Przedszkola Publicznego w Nadarzynie spotkały się w Bibliotece Publicznej Gminy Nadarzyn z aktywnymi uczestniczkami programu „Spotkania z pasjami”. Wybór repertuaru pozostał w gestii osób, które poproszono o czytanie dzieciom. Zagorzałe czytelniczki zdały się na klasykę utworów dla dzieci, wśród przeczytanych bajek znalazły się między innymi bajki Janiny Porazińskiej, wiersze Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima.

Dorośli goście książnicy z napięciem czekali na przyjście maluchów, wspominali książki z własnego dzieciństwa. Dzielili się doświadczeniami z czytania bajek własnym wnukom i rozmawiali o utworach, które darzą szczególnym sentymentem.

– Staram się z czytaniem „wstrzelić” między bajki o pingwinach – stwierdziła jedna z czytelniczek. – Z kolei mój wnuczek daje mi do czytania tylko komiksy – dodała druga. – Młodsza wnuczka zasypia nim zdążę przeczytać bajkę do końca, za to starsza sama wybiera, która książka ma być czytana – wyjaśniła kolejna wielbicielka książek.

Maluchy z „zerówki” szybko zajęły miejsca dla nich przygotowane i z napięciem czekały na pierwszą bajkę. Słuchały z zainteresowaniem. W przerwach między kolejnymi utworami chętnie dyskutowały o wysłuchanych opowieściach.

Wszystkich zaskoczyła jedna z Pań, która zamiast czytać, wyrecytowała bajkę J. Tuwima „Spóźniony słowik”.  Ku ogólnemu zdziwieniu maluchy okazały się równie dobrze przygotowane do spotkania i zrewanżowały się deklamowanym przez Milenkę fragmentem książki Hanny Łochockiej „O wróbelku Elemelku”.

Wszyscy, bez względu na wiek bawili się równie dobrze. Dla maluchów dodatkową atrakcją była zmiana otoczenia i spotkanie w Bibliotece. W ramach podziękowania przedszkolaki wręczyły własnoręcznie przygotowane zakładki do książek. Na zakończenie, dzieci zaśpiewały piosenkę znaną z filmu „Akademia Pana Kleksa” zatytułowaną „Witajcie w Naszej Bajce”, autorstwa Jana Brzechwy.

Referat Promocji i Rozwoju Gminy Nadarzyn

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-15
  • FOT. http://www.grupamocarta.art.pl/pages/galeria.html#

15. Urodziny NOK

14 czerwca (sobota) 2014r., godz. 20.30

grupa MoCarta

w programie Ale CZAD! czyli podróże Grupy MoCarta



Bilety: 45zł

Sprzedaż biletów kasie NOK od 16.05.2014 r. (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-19.00), oraz przez Internet od dnia 15.05.2014 r. na stronie: http://biletynakabarety.pl/.

Nadarzyński Ośrodek Kultury,
Pl. Poniatowskiego 42,Nadarzyn,
www.nok.pl; nok@nok.pl

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-15

BUDOWA SZKOŁY W RUŚCU-STAN NA 15 maja 2014 r.

Na dachu realizowanych sekcji szkoły zakończono układanie warstwy papy zabezpieczającej przed wodami deszczowymi. W ustaleniach z Wykonawcą robót wymagane stosowanie certyfikowanych systemów stosowanych w budownictwie dla osiągnięcia jak najlepszych parametrów budynku. Dotyczy to również  realizowanych obecnie robót elewacyjnych w tym systemu tzw. ciepłego montażu okien.

Ponadto trwa układanie warstw izolacji poziomych i instalacji podposadzkowych. wg informacji przekazanych od Kierownika budowy od poniedziałku 18 maja rozpocznie się układanie tzw. szlicht betonowych w salach dydaktycznych.

Na ukończeniu jest układanie wewnętrznych instalacji elektrycznych na ścianach. Pozostały do ułożenia przewody magistralne w korytkach i przewody do obsługi BSM.

Na korytarzach układane są setki metrów rur instalacji rozprowadzających ciepłą i zimną wodę.

Od poniedziałku -informuje Kierownik Budowy- rozpocznie się betonowanie zbiorników retencyjnych wymaganych pozwoleniem wodno-prawnym dla sieci kanalizacji deszczowej aby ograniczyć zrzut wód opadowych do sieci melioracyjnej poza działką objętą inwestycją.

Jednocześnie trwa betonowanie fundamentów pod  budynek gimnazjum.

Rośnie hałda gruntów z wykopu -jak informuje Kierownik budowy - znaczna część tego gruntu wykorzystana zostanie do ukształtowania terenu na działce objętej inwestycją ale pewne nadwyżki są wywożone co jest w zgodzie z postanowieniami umowy i przepisami prawa gdyż Kierownik Budowy odpowiedzialny jest jednoosobowo za gospodarkę materiałami na terenie przekazanym przez inwestora.

Referat Inwestycji w ramach swoich obowiązków musi zapewnić realizację inwestycji zgodnie z warunkami umowy i warunkami Pozwolenia na budowę.  Decyzja o Pozwoleniu na budowę  ostatnio zostało zmienione przez Starostę Powiatu ze względu na konieczność dostosowania parametrów obiektu do wymogów programu LEMUR. Wymagało to przygotowania dokumentacji zamiennej. Do 15 czerwca skompletowany zostanie wniosek do NFOŚ o uzyskanie środków w ramach tego programu.

Dla ciągłości  monitorowania sytuacji na budowie organizowane są cotygodniowe spotkania zespołu w skład którego wchodzą przedstawiciele Referatu Inwestycji UG, Wykonawcy oraz firmy PHIN realizującej nadzór inwestorski robót. W czasie spotkań omawiana jest realizacja harmonogramu rzeczowo-finansowego robót, prognozowanie zagrożeń i ocena jakości wykonanych robót.

Referat Inwestycji

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-15
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Plener malarsko - fotograficzny

GCK POWOZOWNIA z Radziejowic zaprasza na plener malarsko - fotograficzny, który odbędzie się w dniu 24 maja na terenie zespołu Pałacowo- Parkowego w Radziejowicach. O godzinie 10.00 istnieje możliwość bezpłatnego zwiedzenia  galerii  dzieł Józefa Chełmońskiego w salach wystawowych Pałacu w Radziejowicach. Po  otwarciu pleneru, które odbędzie się  o godzinie 11.00 w Sali Widowiskowej GCK POWOZOWNIA zapraszamy artystów do tworzenia dzieł inspirowanych twórczością J. Chełmońskiego pod opieką Pani Hanny Gancarczyk. Wernisaż prac odbędzie się w dniu 31 maja w Kuklówce Radziejowickiej podczas Chełmonaliów 2014.  

GCK POWOZOWNIA

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-14
  • fot. arch. dulag 121

Noc Muzeów w Muzeum Dulag 121

Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza 17 maja na wydarzenia organizowane w ramach Nocy Muzeów 2014. Wśród atrakcji między innymi prezentacja polskich i niemieckich jednostek walczących w Powstaniu Warszawskim, gra terenowa, pokaz filmów dokumentalnych, koncert „Pruszkowianki” oraz coroczny nocny spacer po terenie byłego obozu Durchgangslager 121.

Do udziału w tegorocznej edycji po raz  pierwszy zaprosiliśmy grupy rekonstrukcji historycznej „Miotła” oraz „Pionierschule Dresden”. Pod siedzibą Muzeum obejrzeć będzie można mundury i wyposażenie używane przez polskie oraz niemieckie jednostki walczące w Powstaniu Warszawskim. Militaria zaprezentują również drużyny Związku Strzeleckiego im. ppor. T. Nowickiego „Orlika” oraz im. gen. W. Andersa. To nie koniec atrakcji! Podczas oglądania będzie można raczyć się grochówką, która wydawana będzie wprost z obozowego kotła od godziny 18:00 aż do wyczerpania zapasów.

Dla miłośników aktywnego spędzania czasu przygotowaliśmy grę terenową „Na ratunek”. Wymagana jest tylko odrobina wolnego czasu oraz wyobraźni, która pozwoli wczuć się w rolę osób pomagających w obozie przejściowym Durchgangslager 121. Uczestnicy w kilku osobowych grupach będą musieli wypełniać zadania, odkrywając na własną rękę historię oraz topografię byłego obozu. Zadanie nie będzie wcale łatwe - na przeszkodzie staną jednostki obozowej policji oraz Wehrmachtu.

Oprawę muzyczną wieczoru zapewni zespół wokalny „Wrzos” oraz niezawodna Orkiestra Dęta „Pruszkowianka”, która pod kierunkiem Adama Malcherka wykona polskie utwory patriotyczne i wojskowe. Po występie przygotowaliśmy dla Państwa niespodziankę! Odbędzie się loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami.

Zwieńczeniem wieczoru będzie coroczny nocny spacer po terenie byłego obozu Dulag 121. Pasjonat historii Pruszkowa, pan Szymon Kucharski opowie o burzliwych dziejach Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, na terenie których w sierpniu 1944 roku powstał obóz przejściowy dla wysiedlanej Warszawy. Na spacer warto zabrać ze sobą latarki.

Szczegółowy program Nocy Muzeów:
- Zwiedzanie stałej ekspozycji godz. 17:00-2:00;
- Prezentacja mundurów i wyposażenia Powstańców (GRH Miotła) i wojsk niemieckich biorących udział w tłumieniu Powstania Warszawskiego (GRH Pionierschule Dresden) godz. 17:00 – 23:00;
- Prezentacja militariów – JS 1025 Pruszków m. ppor. T. Nowickiego „Orlika” i JS 4051 Włocławek im. gen. W. AndersaZwiązku Strzeleckiego „Strzelec” OSW godz. 17:00-23:00
- Gra terenowa „Na ratunek” – rejestracja godz. 18:00- 18:30; zakończenie gry ok. 20:30;
- Pokaz filmów dokumentalnych o obozie Dulag 121 godz. 19:00-21:00;
- Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniuOrkiestry Dętej „Pruszkowianka” pod kierunkiem Adama Malcherka i Zespołu wokalnego „Wrzos” działającego przy MOK „Kamyk” w Pruszkowie; godz. 21:00;
- Loteria – bezpośrednio po koncercie;
- Nocny spacer po terenie dawnego obozu Dulag 121 z przewodnikiem Szymonem Kucharskim, początek godz. 23:00 – 24.30;
- Zupa z obozowego kotła (dobrze mieć ze sobą miskę i łyżkę) od godz. 18. dokąd starczy;

Wydarzenia tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Dulag 121 odbywają się pod patronatem Starosty Pruszkowskiego Elżbiety Smolińskiej.

Współorganizatorami Nocy Muzeów w Muzeum Dulag 121 są:
Orkiestra Dęta „Pruszkowianka”,
Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Miotła”,
Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Pionierschule Dresden”,
JS 1025 Pruszków m. ppor. T. Nowickiego „Orlika” OSW
JS 4051 Włocławek im. gen. W. Andersa  Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW

Wstęp wolny!!!

Więcej informacji na stronach www.dulag121.pl  i na www.facebook.com/dulag121

 

 

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-13
  • fot. arch. ,,Tęcza''

VI PIKNIK RODZINNY

Piknik Rodzinny organizowany przez Gminne Ognisko Dziecięco-Młodzieżowe „Tęcza”, Nadarzyński Ośrodek Kultury, GKRPA, Urząd Gminy i Parafię pw. św. Klemensa na stałe wpisał się w życie mieszkańców naszej Gminy.

Mamy zaszczyt poinformować, że honorowy patronat nad VI Piknikiem Rodzinnym objęła Para Prezydencka RP Anna i Bronisław Komorowscy.

Po raz szósty spotkamy się na placu parafialnym przy Kościele w Nadarzynie, aby razem spędzić niedzielne popołudnie. W tym roku Piknik Rodzinny nabiera dla nas szczególnego wymiaru - zyskaliśmy Patrona rodzin w osobie św. Jana Pawła II.

Hasłem przewodnim imprezy jest aktywność fizyczna, odpowiednia dieta jako zdrowy styl życia.

Kluczowym punktem Pikniku jest V Bieg Rodzinny o Puchar Wójta Gminy Nadarzyn, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Oprócz pucharów i medali dla najlepszych biegaczy w poszczególnych kategoriach wśród wszystkich uczestników biegu będą rozlosowane nagrody: dwa rowery, kijki do nording walking, piłki oraz karnety do Szkoły Tańca Freestyle Dance Zone w Nadarzynie przy ul. Komorowskiej.
 
Zapraszamy 1 czerwca w godzinach 12.00-17.00!
 

Organizatorzy:                             
Gminne Ognisko Dziecięco- Młodzieżowe „Tęcza”                                                               
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,                          
Nadarzyński Ośrodek Kultury,
Urząd Gminy
Parafia pw.św.Klemensa w Nadarzynie

Współorganizatorzy:
Gminny Ośrodek Sportu, Straż Gminna

źródło: http://www.ognisko.nadarzyn.pl/

Poniżej znajdą Państwo informacje do pobrania:
 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-13
  • -
  • -

,,Dzień Europy''

10 maja 2014 roku młodzież z naszego Gimnazjum brała udział w Paradzie Schumana. Tegoroczna Parada  była głównym punktem XXI Polskich Spotkań Europejskich.  Wyruszyła spod Kościoła św. Anny i przeszła ulicami Królewską, Moliera, przez Plac Teatralny, aby powrócić na Krakowskie Przedmieście. W kolorowym pochodzie wzięło udział kilka tysięcy osób. Wśród nich młodzież z Włoch, Estonii, Francji, studenci programu Erasmus przebywający w Polsce. W tłumie rzucały się w oczy liczne niebiesko - żółte ukraińskie flagi niesione m.in. przez aktywistów "Euromajdanu Warszawa", czyli Polaków popierających prozachodni kierunek Ukrainy. W paradzie maszerowali też ukraińscy studenci ubrani w białe koszule ozdobione tradycyjnymi kolorowymi haftami. Część haseł na transparentach zachęcała do udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich: "Mam prawo. Wybieram" i "Jestem na tak. Decyduję". Parada dotarła z powrotem pod scenę na Krakowskim Przedmieściu, gdzie w okolicach skweru Hoovera powstało Miasteczko Schumana promujące ideę zjednoczonej Europy. Młodzież miała możliwość spotkania z posłami, ludźmi ze świata kultury.

Magdalena Drzewucka
n-l Gimnazjum im. bł. Jana Pawła II

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-13
  • -
  • -
  • -

Krzyże Pamięci Ofiar Banderowskiego Ludobójstwa

Podczas uroczystości z okazji Dnia Strażaka w dniu 10 maja 2014 roku  Krzyżami Pamięci Ofiar Banderowskiego Ludobójstwa zostali uhonorowani: Janusz Grzyb - Wójt Gminy Nadarzyn,  Tomasz Muchalski - Zastępca Wójta Gminy Nadarzyn, ks. Andrzej Wieczorek - Proboszcz parafii pw. św. Klemensa w Nadarzynie , Anna Szabat - mieszkanka Gminy Nadarzyn, emerytowany pracownik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaczenia wręczył Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP Jacek Gromek.

 
Krzyż Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA ustanowiony został  dla uhonorowania osób, które swoją postawą, działaniem oraz ofiarnością przyczyniły się do upamiętnienia ofiar ludobójstwa oraz budowy pomnika ofiar Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), zamordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej w latach 1939-1947. Do tej pory Krzyżem uhonorowanych zostało wielu wybitnych przedstawicieli życia politycznego i społecznego w Polsce. Przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Budowy Pomnika jest płk Jan Niewiński. Pomnik ma upamiętniać męczeństwo i śmierć zarówno Polaków jak i innym polskich obywateli, którzy nieśli pomoc i ratunek bezbronnej ludności polskiej i za to ginęli: m.in. Ukraińców, Żydów, Rosjan, Czechów i Ormian.

Referat Promocji i Rozwoju Gminy Nadarzyn

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-13

Dzień Strażaka

W dniu 10 maja 2014 roku „ Dzień Strażaka” obchodzili strażacy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Nadarzyn. Uroczystości  rozpoczęły się Mszą świętą, w kościele pw. św. Klemensa w Nadarzynie, którą koncelebrował Ks. Krzysztof Ryszard Gołębiewski wraz z księżmi z nadarzyńskiej parafii. Wśród zaproszonych gości byli: Wicestarosta Powiatu Pruszkowskiego Agnieszka Kuźmińska, przedstawiciele samorządu lokalnego: Wójt Gminy Nadarzyn Janusz Grzyb pełniący funkcję Prezesa Zarządu Gminnego OSP, Przewodnicząca Rady Gminy Nadarzyn Danuta Wacławiak, Zastępca Wójta Tomasz Muchalski, Sekretarz Gminy Nadarzyn Edyta Gawrońska, a także członkowie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Swoją obecnością zaszczycili również przedstawiciele policji, Straży Gminnej, jednostek strażackich na czele z Panem Jackiem Gromkiem – Prezesem Zarządu Powiatowego ZOSP RP oraz Panem Krzysztofem Tryniszewskim – Komendantem Gminnym ZSOP RP. Obecni byli także prezesi i naczelnikowie OSP Nadarzyn i  OSP Młochów jak również Druhny i Druchowie tych jednostek. W obchodach uczestniczyli również członkowie orkiestry OSP, uświetniając uroczystości tradycyjnie poprowadzeniem przemarszu z kościoła ulicami Nadarzyna do Gimnazjum im. Bł. Jana Pawła II.
 Medale za zasługi dla pożarnictwa – złoty: Janusz Bajerski, Jacek Kłapkowski, Krzysztof Frączak, srebrny: Jerzy Nowiński, Teresa Czerniawska, Wojciech Piechal, Konrad Oloś, Krzysztof Krawczyk oraz Bartosz Frączak, brązowy: Adriana Krawczyk, Bartłomiej Klotz, Paweł Stępień i Jacek Jagodziński. Krzyże Koronne otrzymali: Jan Jarzyński i Zbigniew Rynkal. Za wysługę lat odznaki otrzymali: Konrad Oloś, Mateusz Krawczyk i Daniel Powierża. Pan Wójt wyróżnił: Ewelinę Wieder, Aleksandrę Polak, Krzysztofa Hamernika, Arkadiusza Kilińskiego, Jana Jarzyńskigo, Jacka Kłapkowskiego i Jacka Jagodzińskiego.

Ponadto podczas uroczystości  Krzyże Pamięci Ofiar Banderowskiego Ludobójstwa otrzymali: Janusz Grzyb, Tomasz Muchalski, ks. Andrzej Wieczorek, Anna Szabat.

Krzyż Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA ustanowiony został  dla uhonorowania osób
fizycznych i prawnych, które swoją postawą, działaniem oraz ofiarnością przyczyniły się do upamiętnienie ofiar ludobójstwa oraz budowy pomnika ofiar Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), zamordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej w latach 1939-1947. Do tej pory Krzyżem uhonorowanych zostało wielu wybitnych przedstawicieli życia politycznego i społecznego w Polsce. Przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Budowy Pomnika jest płk Jan Niewiński. Pomnik ma upamiętniać męczeństwo i śmierć zarówno Polaków jak i innym polskich obywateli, którzy nieśli pomoc i ratunek bezbronnej ludności polskiej i za to ginęli: m.in. Ukraińców, Żydów, Rosjan, Czechów i Ormian.

Relacja iTV Nadarzyn z "Dnia Strażaka" dostępna po kliknięciu TUTAJ.

Referat Promocji i Rozwoju Gminy Nadarzyn

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-13
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

GDDKiA - Wprowadzenie czasowej organizacji ruchu

W dniu 14.05.2014 r. zostanie wprowadzona jednomiesięczna organizacja ruchu.   Dotyczy ciągu drogi krajowej nr 8 ( trasa Katowicka). Zmiana organizacji będzie polegała na zwężeniu jezdni  - ruch będzie odbywał się wyłącznie prawą stroną jezdni czterema pasami.

Dodatkowo zostanie zamknięta ul. Okrężna w Wolicy.

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-13

Zakończenie konkursu

W dniu 9 maja 2014 roku zakończył się konkurs na nazwę „ karty mieszkańca” oraz hasło promujące. Poniżej podajemy wyniki.
Głosujący oddali swe głosy:
I. Nazwa karty:
1. Nadarzynka 46 %
2. Karta Nadarzyniaka 54 %
3. Nasza Nadarzynka 0 %

II. Hasło promujące Gminę:
1. Gmina Nadarzyn – Gdzie jak nie tu 9 %
2. Nadarzyn w dobrym kierunku 60 %
3. Nadarzyn dla ludzi, ludzie dla Nadarzyna, to właśnie moja gmina 31 %.

Referat Promocji i Rozwoju Gminy Nadarzyn

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-12
  • -

Sprzątanie świata w Młochowie

Zapraszamy w dniu 12 maja 2014 r. na  wspólne sprzątanie świata, start o godz. 16.00 spod świetlicy w Młochowie.

www.nok.pl

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-12
  • -

GLKS Nadarzyn

Bardzo dobry występ "Kusej"na DMŚ w Tokio
Klaudia Kusińska tenisistka stołowa GLKS Wanzl Scania Nadarzyn jako Reprezentantka Polski w  Drużynowych Mistrzostwach Świata w Tokio wraz z koleżankami z zespołu zajęły bardzo dobre 11 miejsce na Świecie!!!

Juniorki GLKS wygrywają Nadarzyn CUP
W trzecim dniu IV edycji Nadarzyn CUP w kategorii juniorek bezapelacyjnie najlepsze okazały się siatkarki GLKS-u. II miejsce zajęły kadrowiczki z województwa łódzkiego , a trzecie zawodniczki MUKS Volley Płock. Na słowa uznania zasłużyły również kadetki z Nadarzyna , które zajęły IV lokatę. Wyniki turnieju niebawem na stronie GLKS Nadarzyn. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

źródło: http://www.glksnadarzyn.pl/

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-12

Zarządzenie Nr 31/2014

                      Zarządzenie Nr 31/2014                
       Wójta Gminy Nadarzyn 
                                            z dnia 12 maja 2014 r.                                      

                                  w sprawie:                             
przeprowadzenia konkursu na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej w Ruścu.

Na podstawie art. 36a ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) oraz art. 26 ust. 1 i art. 30 ust. 2 pkt. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.), zarządza się, co następuje:

§ 1
Ogłasza się konkurs na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej w Ruścu.

§ 2
Ogłoszenie o konkursie zamieszcza się na stronie internetowej Urzędu Gminy, na stronie BIP Urzędu Gminy, na stronie BIP Kuratorium Oświaty i na tablicy ogłoszeń Urzędu.

§ 3
Wzór ogłoszenia o konkursie stanowi załącznik do zarządzenia.

§ 4
Wykonanie zarządzenia powierza się Inspektorowi ds. Oświaty Gminy Nadarzyn.

§ 5
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

                                                                                                       Wójt Gminy
                                                                                           (-) mgr inż. Janusz Grzyb

 

 

Inwestycje - przetarg

W dniu 09.05.2014 r. ogłoszono przetarg na :

- Zadanie nr 1 BUDOWA ODCINKA SIECI KANALIZACJI SANITARNEJ W UL. WIOSENNEJ I LILIOWEJ W NADARZYNIE,

- Zadanie nr 2 BUDOWA ODCINKA SIECI KANALIZACJI SANITARNEJ W UL. FIOŁKOWEJ I MALWY W NADARZYNIE,

Szczegóły na www.bip.nadarzyn.pl w zakładce zamówienia publiczne/postępowanie wszczęte/ ogłoszenie o zamówieniu – usługi 156596 – 2014.

Termin składania ofert 26.05.2014 godz. 10.00.

Referat Inwestycji

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-09
  • -
  • -
  • -
  • -

„Solidarność” w Urzędzie Gminy

- Doskonale pamiętam początki powstania „Solidarności” – przyznał Wójt Gminy Nadarzyn, Janusz Grzyb podczas otwarcia przygotowanej przez IPN wystawy „Fenomen „Solidarności”. Migawki z dziejów Polski, 1980-1981”. Podkreślił, że przemiany, do których doprowadzili związkowcy w Polsce, zapoczątkowały systemowe i ekonomiczne zmiany w krajach dawnego bloku wschodniego.

Dzisiaj, 9 maja o godzinie 11:30 w budynku Urzędu Gminy Nadarzyn odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej przygotowanej przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.  W uroczystości uczestniczyli Wójt Gminy Nadarzyn wraz z zastępcą, reprezentujący Instytut Pamięci Narodowej dr Jan Olaszek, przedstawiciele władz samorządowych oraz uczniowie i kadra pedagogiczna z nadarzyńskiego gimnazjum.

Autorem obejmującej 16 tematów wystawy fotograficznej, jest dr Łukasz Kamiński, prezes IPN. Ekspozycję ilustrującą wydarzenia w Polsce od powstawania związku zawodowego po wprowadzenie stanu wojennego przygotowano w polskiej i angielskiej wersji językowej. Zaprezentowane zdjęcia nie tylko dokumentują ważne, przełomowe momenty ale oddają również ducha i atmosferę tamtych czasów.

Wystawa ukazuje narodziny NSZZ „Solidarność”, jej relacje z komunistyczną władzą i Kościołem oraz stosunek społeczeństwa na tle wydarzeń życia politycznego, społecznego i gospodarczego kraju.

Plansze zatytułowane m.in. "Napięcie", Bunt", "Pamięć", "Triumf", "Głód", aż po "Wojnę" oddają zarówno radosne chwile jak i grozę lat 1980-1981. Przedstawiają zarówno znane osoby i zdarzenia jak i anonimowych bohaterów tamtych czasów. Jest zdjęcie Lecha Wałęsy niesionego na rękach kolegów po powołaniu nowych samorządnych związków zawodowych i papieża Jana Pawła II w czasie pielgrzymki do Polski w czerwcu 1979 roku. Z fotografii do robotników strajkujących w Stoczni Gdańskiej przemawia Anna Walentynowicz, a obok ekspedientki „prezentującej” puste półki idą kobiety z wózkami w jednym z licznych wówczas „marszy głodowych”. Na zdjęciach są milicjanci z tarczami, śmigłowce i czołgi, jest też Jack Nicholson ze znaczkiem „Solidarności” w klapie marynarki.

Wystawę w budynku Urzędu Gminy Nadarzyn można zwiedzać przez miesiąc.

 

Referat Promocji i Rozwoju Gminy Nadarzyn

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-09
  • fot. arch. Gimnazjum

Uchwalenie Konstytucji 3 maja w Gimnazjum

Uczniowie klasy I d pod kierunkiem swego nauczyciela polonisty pana Grzegorza Sadowskiego przygotowali przedstawienie z okazji 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zebrani w auli gimnazjaliści obejrzeli krótką lekcję historii przybliżającą wydarzenia z końca XVIII wieku, usłyszeli przysięgę Stanisława Augusta Poniatowskiego i chóralną recytację hymnu "Święta miłości kochanej ojczyzny". Katarzyna Podkowińska z kl. II b zaprezentowała serię slajdów z dorocznej wycieczki po Warszawie śladem bohaterów "Kamieni na szaniec", bo "przecież naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości". Gromkie brawa widowni były dla młodych aktorów nagrodą. Z kronikarskiego obowiązku, ale i z czystego serca twórcy spektaklu dziękują nauczycielom, którzy pomogli w przygotowaniu uroczystości: pani Karolinie Podleśnej, pani Annie Kłopockiej, pani Beacie Podkowińskiej, pani Beacie Łaszczewskiej, panu Markowi Żwirskiemu i rodzicom uczniów klasy I d.

Grzegorz Sadowski
n-l języka polskiego w Gimnazjum

 

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-09
  • -

Zawody strzeleckie LOK

Gminne zawody w pojedynkach strzeleckich dla SP „O Puchar Dyrektora Gminnego Ośrodka  Sportu w Nadarzynie” w Nadarzynie dn. 7.05.2014r.

Puchary i dyplomy wręczył osobiście dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu w Nadarzynie mgr Dariusz Maranowski

Sędzia Główny
 /mjr(r) mgr Ireneusz Pisarski/

 

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-09
  • -
  • -
  • -

Młodzież pamięta o bohaterach

Uczniowie nadarzyńskiego Gimnazjum im. bł. Jana  Pawła II uczcili  pamięć ofiar I i II wojny światowej. Młodzież w ramach projektu „Non omnis moriar” odwiedziła miejsca bohaterstwa i martyrologii narodu polskiego.

W środę, 7 maja uczniowie III klas nadarzyńskiego gimnazjum odbyli patriotyczną podróż, której przewodził major Henryk Filipski, kombatant z czasów II wojny światowej. Młodzież odwiedziła między innymi Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie i kościół św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej. Gimnazjaliści zapalili również znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i pamiątkowym kamieniem – pomnikiem ku czci poległych patriotów z lat 1914-1920 w Nadarzynie.

Referat Promocji i Rozwoju Gminy Nadarzyn

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-09
  • -

Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Młochowie

Dnia 25 kwietnia w SP w Młochowie odbył się uroczysty apel z okazji DNIA ZIEMI. Uczniowie przygotowali plakaty pod hasłem „Zmieniaj nawyki-NIE KLIMAT!”, które stanowiły tło do uroczystości, w której udział wzięli wszyscy uczniowie szkoły.

 Na początku spotkania głos zabrał pan dyrektor Jarosław Wołkowycki, który przypomniał o głównych założeniach obowiązujących  wszystkich ludzi w związku z ochroną środowiska. Następnie wystąpili uczniowie klasy szóstej, którzy recytowali wiersze między innymi Zbigniewa Herberta pt.„Dlaczego”, a następnie  wiersze: „Powietrze”,  „Woda”, „Las”, „Śmieci”, „Ziemia”. Każdy z znich zakończony był pytaniem do widowni „A co ty możesz zrobić”? oraz propozycjami konkretnych rozwiązań związanych z ochroną środowiska. Największe wrażenie na uczniach zrobiła plansza, na której przedstawiono opakowania, które powszechnie możemy spotkać na przykład w naszych lasach i czas ich rozkładu.
         Na zakończenie uczniowie ślubowali, recytując 10 punktów dekalogu, który ma się przyczynić do ratowania Ziemii.  Po zakończeniu występujący otrzymali gromkie oklaski, a dyskusje na temat ochrony środowiska przeniosły się  do klas.

nauczyciel przyrody Hanna Sadowska

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-08
  • -

Tydzień Bibliotek 2014 - „Czytanie łączy pokolenia”

Po raz jedenasty w dniach 8-15 maja 2014 r. obchodzony jest ogólnopolski Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Czytanie nieodłącznie kojarzy się z biblioteką, Biblioteka stanowi centrum wymiany międzypokoleniowej, w którym doświadczenie współgra z nowym spojrzeniem na rzeczywistość. Na bibliotecznych półkach odnaleźć można zarówno historyczne dzieje i świadectwa dawnych wieków, jak i współczesne teksty, a nawet opowieści futurystyczne. Starodawne druki mogą bez przeszkód współistnieć obok nowoczesnych technologii, audio czy ebooków. Czytelnik w każdym wieku odnajduje w bibliotece skarbnicę wiedzy, przyjemność obcowania z piękną literaturą, czy cenne świadectwa minionych pokoleń.

Biblioteka jest miejscem otwartym na każdego czytelnika i promującym literaturę z każdej dziedziny i epoki.
 

Serdecznie zapraszamy do Biblioteki Publicznej Gminy Nadarzyn!

(Opr. BF ; źródło: ksiazka.net.pl)

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-08
  • arch. fot. SP Młochów

Obchody uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w nadarzyńskich szkołach

W związku z obchodami uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, w szkołach na terenie naszej gminy odbyły się uroczyste akademie oraz apele przygotowane przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli . W Szkole Podstawowej w Młochowie przedstawienie pt. ,,Na kolanie panie Janie’’ nawiązując do postaci Jana Kilińskiego, w sposób dowcipny, a jednocześnie jakże wierny faktom historycznym, ukazało okoliczności obrad Sejmu Wielkiego, którego ukoronowaniem było uchwalenie Konstytucji 3-go Maja. Podczas akademii nawiązano również do 10. rocznicy przystąpienia Polski, wraz z innymi dziewięcioma  państwami, do Unii Europejskiej.

Natomiast w nadarzyńskim gimnazjum w  formie odtworzenia debaty Sejmu Wielkiego przypomniano tamte ważne historyczne wydarzenia . Uczniowie mieli szansę wczuć się w role uczestników obrad – króla oraz posłów, którzy przyczynili się do podpisania Konstytucji 3 Maja. Uroczyste apele i akademie odbyły się także w pozostałych szkołach na terenie naszej gminy.

Nie był to jedyny punkt obchodów święta majowego w nadarzyńskich placówkach oświatowych, gdyż 6 maja, jak co roku, w Szkole Podstawowej w Młochowie odbyła się czwarta już edycja Gminnego Konkursu Historycznego  "Uchwalenie Konstytucji 3-go Maja i 220 rocznica  Insurekcji Kościuszkowskiej  jako próby ratowania Polski i uchwał Sejmu Wielkiego". Konkurs ten od początku swojego istnienia patronatem objął wójt gminy Nadarzyn – Janusz Grzyb. Organizatorem jest dyrektor i nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Młochowie -  Jarosław Wołkowycki.
Finał konkursu składał się z kilku etapów. W pierwszym etapie uczniowie odpowiadali na podwójną serię pytań typu zamkniętego, w drugim- na pytania typu otwartego, w trzecim etapie należało rozpoznać postaci związane z tym okresem historycznym. Czwarty etap polegał na pracy z mapą, na której należało zaznaczyć miejsca związane z Powstaniem Kościuszkowskim. W ostatnim, piątym etapie, uczniowie prezentowali i omawiali prace plastyczne oraz  prezentacje multimedialne przygotowane na konkurs . Szkoły reprezentowały bardzo wysoki poziom wiedzy. Konkurs wygrała Szkoła Podstawowa w Ruścu, drugie miejsce zajęła Szkołą Podstawowa w Młochowie, na trzecim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa w Nadarzynie. Nagrody zostały ufundowane przez Urząd Gminy Nadarzyn, a laureatom wręczył je Wójt Janusz Grzyb oraz Sekretarz gminy Edyta Gawrońska. Uczestnicy, którzy nie zajęli miejsca na podium otrzymali pamiątkowe upominki.

SP Młochów
 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-08

APEL O POMOC

APEL O POMOC DLA

Doroty i Zbyszka Kołsut z Rozalina

POSZKODOWANYCH W POŻARZE

 

Zwracamy się z prośbą o pomoc:

- FINANSOWĄ    -     zbiórka odbędzie się w kościele parafialnym w Kostowcu  podczas niedzielnej Mszy św. w dniu 18 maja 2014 r.

- W POSTACI MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH –  do odbudowy sklepu, który uległ spaleniu.

 

INFORMACJE W TEJ SPRAWIE POD NR TELEFONU: 604 561 073

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-08
  • -

Wystawa Fenomen „Solidarności”

W piątek, 9 maja w budynku Urzędu Gminy Nadarzyn o godzinie 11.30 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej zatytułowanej „Fenomen „Solidarności”. Migawki z dziejów Polski 1980 – 1981”.

Fotografie prezentowane na tej wystawie nie są jedynie dokumentacją ważnych w tamtym okresie wydarzeń jak przyjazd do Polski Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku, czy wprowadzenie stanu wojennego nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Zdjęcia oddają atmosferę i przybliżają realia tamtych czasów. Widać puste półki sklepowe i tłum ludzi czekających na otwarcie spożywczaka. Ze zdjęć spoglądają zmęczone twarze pracowników Huty Warszawa i Stoczni Gdańskiej. W konspiracyjnych drukarniach powstają ulotki, a Jacek Kaczmarski i Przemysław Gintrowski śpiewają „Zakazane Piosenki”.

Zapraszamy od odwiedzenia wystawy „Fenomen „Solidarności””, którą przygotował i udostępnił Instytut Pamięci Narodowej. Autorem ekspozycji jest dr Łukasz Kamiński, prezes IPN. Wystawę można będzie zwiedzać przez miesiąc.

Referat Promocji i Rozwoju Gminy Nadarzyn

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-08

„Teatr na straży” bezpieczeństwa najmłodszych

- Jak sądzicie, dlaczego ten Pan dał Florce koszulkę – pytał dzieci strażnik miejski? - Powinna ją przyjąć? – Nie! -  odpowiadali młodzi widzowie spektaklu zatytułowanego „O Florce, która chciała zostać piłkarzem”.

We wtorek, 6 maja w Nadarzyńskim Ośrodku Kultury stołeczni Strażnicy Miejscy wystawili spektakl profilaktyczny przestrzegający najmłodszych przed współczesnymi zagrożeniami.

Na widowni miejsca zajęły przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Nadarzyn, na scenie w bajkowych kostiumach i współczesnych przebraniach występowali Strażnicy Miejscy. Funkcjonariusze szybko zabrali publiczność do świata baśni. Był znany dzieciom zły wilk i Czerwony Kapturek, na scenie pojawiła się również królewna Śnieżka.

Przedstawieniu przyglądał się również Wójt Gminy Nadarzyn, któremu spodobał się występ stołecznych Strażników Miejskich.

Jednak, to co widzowie zobaczyli nie było znaną im bajką lecz przedstawieniem współczesnej sytuacji, która może wydarzyć się na każdym podwórku. Dzięki interakcji z widzami, strażnicy sprawdzili, czy najmłodsi wiedzą jak się zachować w kontakcie z obcymi im osobami i gdzie szukać w razie potrzeby pomocy. Bawiąc, uczyli unikania groźnych sytuacji i pokazywali jak należy się zachować, aby uniknąć zagrożenia.

Dzieci chętnie uczestniczyły w spektaklu i wspaniale się bawiły. Ostrzegały pozytywnych bohaterów przed niebezpieczeństwami i chętnie rozmawiały ze strażnikami. Na koniec aktorzy i widzowie wspólnie pozowali do zdjęć.

Referat Promocji i Rozwoju Gminy Nadarzyn

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-06
  • -
  • -
  • -
  • -
  • fot. arch. Biblioteka Publiczna w Nadarzynie

Spotkanie z pasjami w Bibliotece

Dnia 8 maja 2014 roku w czwartek o godz.11.00 w Bibliotece Publicznej w Nadarzynie, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu: „Spotkania z pasjami”, w formie wiedeokonferencji (na żywo przez Internet). Bohaterką spotkania będzie Urszula Szczurek  zajmująca się prowadzeniem regularnych zajęć fitness dla seniorów. Celem spotkania jest zachęcenie osób starszych do aktywności fizycznej oraz pokazanie, że niezależnie od wieku można zachowywać sprawność fizyczną oraz dobre samopoczucie.  Serdecznie zapraszamy!

Bożena Szkiela – bibliotekarz BPGN

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-06
  • fpt. arch. GLKS Nadarzyn - sekcja biegowa

BIEGOWA MAJÓWKA

W biegu  KONSTYTUCJI  3-GO  MAJA  w Warszawie wystartowało około 5 tysięcy osób. W klasyfikacji generalnej 3 miejsce zajęła mieszkanka Gminy Nadarzyn (Stara Wieś) Katarzyna Stefańska z czasem 21 min 4 sek.

Natomiast 4 maja sekcja biegowa GLKS Nadarzyn wystartowała w  Piasecznie. Wśród dzieci na 800 m:
Dziewczęta:
-  18 miejsce zajęła Gabrysia Sobczak z czasem 3 min 46 sek.,
-  23 miejsce Joanna Polski (4 min 1 sek),
-  25 miejsce Małgosia Ciemińska (4 min 16 sek). 

Chłopcy:
- 13 miejsce Grzegorz Stefański z czasem 3 min 28 sek.

W biegu głównym na 1 milę (1609,34 m) wśród:
- kobiet - 15 miejsce,a 1 w kategorii MASTERS zajęła Katarzyna Stefańska,
- mężczyzn - 19 miejsce , a 4 w kategorii .

W dniu 2 maja  w Warszawie odbył się  Bieg Flagi o dystansie 10 km, ( 28 miejsce oraz II w kategorii wiekowej).

Jacek Nowocień   trener i opiekun sekcji biegowej GLKS Nadarzyn

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-06
  • -

Otwarte Spotkania Czwartkowe

W imieniu Fundacji Kultury Informatycznej i własnym zapraszam na kolejne Otwarte Spotkanie Czwartkowe 8 maja 2014 o godz. 18.30 w Nadarzynie( ul. Wiśniowa 26).

WIOSENNE INSPIRACJE
przedstawią autorzy z Klubu Literackiego "Nasza Twórczość"

Andrzej Rodys
Jan Rychner
Stanisława Ossowska
Irena Szymańska

a oprawę muzyczną zapewni
prof. Aleksander Żukowski

Gościem specjalnym wieczoru będzie Janusz Leśniewski - aktor teatralny i filmowy.Po przerwie kawowej przewidujemy występy artystyczne gości.

Stanisława Ossowska

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-05
  • -
  • -
  • -

Żyj z naturą czyli I Nadarzyński Eko Top 2014

„Zmieniaj nawyki nie klimat” pod takim hasłem przewodnim odbył się marsz ekologiczny zorganizowany z okazji Dnia Ziemi. Przedszkolaki i młodzież szkolna 30 kwietnia popularyzowali na rynku w Nadarzynie proekologiczne zachowania.

Manifestację  Ekologiczną po raz pierwszy zorganizowano w 2007 roku.  Jej pomysłodawcą była społeczność Szkoły Podstawowej im. św. St. Kostki w Kostowcu.

Uczniowie szkół i przedszkoli  z terenu Gminy Nadarzyn tłumnie wzięli udział w barwnej manifestacji promującej ochronę środowiska. W kolorowych czapeczkach na głowach i z transparentami w dłoniach uczestniczyli w kolejnej edycji ekologicznego marszu.  Zachęcali do segregacji śmieci, życia w zgodzie z naturą i dbałości o środowisko oraz klimat. Imprezie towarzyszyły konkursy poświęcone tematyce ochrony przyrody.

Po manifestacji w nadarzyńskim Gimnazjum im. św.  Jana Pawła II odbył się spektakl poświęcony tematyce ochrony środowiska, po zakończeniu którego uczniowie posadzili na terenie szkoły drzewka.

Manifestacja Ekologiczna była kolejną z szeregu imprez organizowanych w ramach całorocznego, Ogólnogminnego Projektu Ekologicznego Eko Top 2014. W przedsięwzięciu, którego celem jest promowanie tematyki ekologii uczestniczą uczniowie szkół i przedszkoli z terenu gminy Nadarzyn. Impreza odbywa się pod patronatem Wójta Gminy Nadarzyn.

Referat Promocji i Rozwoju Gminy Nadarzyn

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-05

zaPARKowali w Młochowie

Piknikowa, radosna atmosfera towarzyszyła konkursom i zabawom zrealizowanym w ramach imprezy zaPARKuj w Młochowie. Byli clowni na szczudłach  i balonowe zwierzaki, uśmiechnięte pomalowane buzie dzieci oraz zadowolone miny smakoszy ciast.

Kilkaset osób bawiło się 1 maja na mini pikniku rodzinnym w parku w Młochowie. Największą atrakcją dla najmłodszych uczestników pikniku  był konkurs plastyczny  „Mieszkam w Europie”. Jury z ponad 50 prac wyłoniło 6 najciekawszych rysunków. Nagrody przyznano zwycięzcom w dwóch grupach wiekowych.

Równie emocjonujący okazał się konkurs na najsmaczniejsze ciasto drożdżowe.  Zwyciężył NOK Urzut, który za swój wypiek otrzymał bon na zakupy w sklepie IKEA wartości 200 zł. II miejsce i nagrodę wartości 150 zł otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Parol a miejsce trzecie i bon o wartości 100 zł odebrało Koło Gospodyń Wiejskich w Młochowie. Po zakończeniu konkursu wypieki chętnie degustowali uczestnicy pikniku.

Furorę zrobili artyści z NOK! Teatr, którzy wystawili spektakl „Jestem Zabójcą” A. Fredy.  Jednak gwoździem imprezy okazał się występ Orkiestry OSP Nadarzyn, pod dyr. Mirosława Chilmanowicza.

Piknik pod nazwą zaPARKowali w Młochowie zorganizowano w ramach ogólnopolskiej akcji promocyjnej pn. „Dni Otwarte Funduszy Europejskich” realizowanej z okazji przypadającej w tym roku 10 rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Celem trwającej od 1 do 11 maja akcji realizowanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju we współpracy z Telewizją Polską S.A. jest prezentacja przedsięwzięć i inwestycji dofinansowanych z funduszy europejskich.

Referat Promocji i Rozwoju Gminy Nadarzyn

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-05
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

GŁOSOWANIE DOTYCZĄCE WYPOSAŻENIA PLANOWANEGO PLACU ZABAW W STAREJ WSI

Szanowni Mieszkańcy Starej Wsi,
W związku z planowanym utworzeniem placu zabaw na terenie Waszego sołectwa zamieszczamy listę różnych elementów wyposażenia placu. Zapraszamy do głosowania na stronie facebooka Gminy Nadarzyn, poprzez opcję ,,Lubię to’’ na zaproponowane urządzenia.

W albumie pt. ,,Stara Wieś - Propozycje Placu Zabaw’’ znajdują się przykładowe propozycje.

                                      Czekamy na Państwa głosy do 26.05.2014r.

https://www.facebook.com/media/set/set=a.503433456449045.1073741851.427582457367479&type=1

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-05
  • -

Zawody wędkarskie w Młochowie

W dniu 3 maja 2014 roku na stawach w Młochowskim parku odbyły się zawody wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Nadarzyn Janusz Grzyba, zorganizowane przez Koło Wędkarskie w Młochowie. Wzięło w nich udział 25 zawodników. Zwycięzcą zawodów został p. Marek Kłapkowski (5,76 kg), miejsce drugie zajął  p. Paweł Sobieraiczyk (4,20 kg), trzecie miejsce p. Stanisław Majek(3,92 kg), czwarte zaś p. Sławomir Wierzbicki (3,74). Pamiątkowe puchary wręczył  p. Tomasz Muchalski – Zastępca Wójta Gminy Nadarzyn.

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-05

Inwestycje - przetarg

W dniu 29.04.2014 r. ogłoszono przetarg na :
- Zadanie nr 1 - Wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Rusiec – II etap.

- Zadanie nr 2 - wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy kanalizacji grawitacyjno-ciśnieniowej w m. Nadarzyn ulica Szyszkowa, Żółwinka

Szczegóły na www.bip.nadarzyn.pl w zakładce zamówienia publiczne/postępowanie wszczęte/ ogłoszenie o zamówieniu – usługi – 145264 – 2014.

Referat Inwestycji

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-02

Przypominamy

2 maja (piątek) Ośrodek Zdrowia w Nadarzynie będzie nieczynny. Dyżur pełni Ośrodek Zdrowia w Młochowie. Natomiast w okresie świątecznym pacjenci mogą korzystać z pomocy lekarskiej:    
Pogotowie ratunkowe 999 lub 112
Nocna i Świąteczna Pomoc Lekarska
Pruszków, ul. Armii Krajowej 2/4
Tel. 22 758 67 14 
źróło: http://www.zoz.nadarzyn.pl/

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-02
  • -

I Nadarzyński EkoTop 2014 r.

    

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-02
  • -

Mistrzostwa Gminy Nadarzyn w piłce nożnej chłopców szkół podstawowych

W dniu 29 kwietnia 2014 roku odbyły się Mistrzostwa Gminy Nadarzyn w piłce nożnej chłopców szkół podstawowych. Zgłosiły się reprezentacje ze wszystkich szkół podstawowych. Wyniki końcowe są następujące: 

I miejsce  - Szkoła Podstawowa w Nadarzynie

II miejsce - Szkoła Podstawowa w Kostowcu

III miejsce - Szkoła Podstawowa w Ruścu

IV miejsce - Szkoła Podstawowa w Młochowie

V miejsce - Szkoła Podstawowa w Woli Krakowiańskiej

Turniej rozegrano na kompleksie sportowym " Orlik 2012" w Ruścu . Gminę Nadarzyn w Mistrzostwach Powiatu Pruszkowskiego reprezentować będzie Szkoła Podstawowa z Nadarzyna. Turniej zostanie rozegrany 6 maja 2014 roku w Sekocinie. Życzymy powodzenia!!

Koordynator sportu - Wiesław Iwaniuk

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-02
  • -

NOK - wycieczka do Ogrodu Botanicznego

Nadarzyński Ośrodek Kultury organizuje wycieczkę  do OGRODU BOTANICZNEGO PAN W POWSINIE 10 maja (sobota) 2014r. Koszt 20 zł/osoba (autokar + przewodnik). Dodatkowo każdy we własnym zakresie  kupuje bilet wstępu do ogrodu: emeryci, renciści, uczniowie, studenci do 26 r.ż. – 5 zł, osoba dorosła – 8 zł. Wyjazd o godz. 9.45 spod NOK.

                                  Wyjazd dojdzie do skutku przy grupie min. 30 os.
                                Zapisy i wpłaty w NOK, w terminie do 9 maja 2014r.


Nadarzyński Ośrodek Kultury
Pl. Poniatowskiego 42
05-830 Nadarzyn
www.nok.pl

  • fot. arch. SP w  Nadarzynie

SUKCES UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W NADARZYNIE W GMINNYM KONKURSIE POŚWIĘCONYM JANOWI PAWŁOWI II

29 kwietnia 2014 uczniowie Szkoły Podstawowej w Nadarzynie wzięli udział w uroczystym podsumowaniu gminnego konkursu poświęconego Janowi Pawłowi II zorganizowanego przez Gimnazjum w Nadarzynie. Celem konkursowych zmagań było zachęcenie dzieci i młodzieży
do zapoznania się z biografią, nauczaniem i twórczością Karola Wojtyły.

Pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego – Anny Kubik i Marzeny Nowickiej-Prusakiewicz uczniowie przygotowali niezwykle ciekawe prezentacje multimedialne i piękne albumy poświęcone literackiej twórczości papieża,  a także wykonali barwne i pomysłowe prace plastyczne przedstawiające ich wyobrażenia dnia spędzonego  z Ojcem Świętym. 

Wielkie zaangażowanie i niebywały talent naszych uczniów zyskały uznanie jury, co znalazło odzwierciedlenie w przyznanych nagrodach książkowych. W konkursie plastycznym „Mój dzień
z Janem Pawłem II”  I miejsce zajęła Weronika Sokołowska, II miejsce zdobyła Joanna Miszczuk,
a III otrzymały Paulina Podeszwa i Patrycja Wojtczyk. Zmagania w konkursie na prezentację multimedialną wygrał Mateusz Szost, a wyróżnienia otrzymali Olga Zacharjasiewicz i Kamil Witkowski. Natomiast w konkursie na wykonanie albumu poświęconego twórczości Jana Pawła II wyróżnienie zdobyła  Joanna Miszczuk.

 

Anna Kubik
nauczyciel języka polskiego
SP Nadarzyn

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-02

Banery

Stopka

Autorskie prawa majątkowe do zdjęć i artykułów umieszczonych na niniejszej stronie przysługują Gminie Nadarzyn.
Nie mogą być one rozpowszechniane ani powielane w żadnej formie bez jej zgody.
Deklaracja Dostępności

Projekt i wykonanie | extranet
powered by netadmin 7.25

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.