Uczniowie podstawówki w Ruścu pokazują jak zmieniać świat
Dwie tony papierów i ocalone 34 drzewa - to rezultat zbiórki makulatury w podstawówce w Ruścu. Uczniowie ich rodzice oraz pracownicy Szkoły Podstawowej zaangażowali się w projekt ekologiczny o nazwie „I Nadarzyński Eko-TOP 2014”. Zmieniają świat zaczynając od siebie i zmiany własnych nawyków.
Podstawówka w Ruścu, od kwietnia czynnie uczestniczy w gminnym projekcie ekologicznym. W tym czasie uczniowie i władze placówki podjęli wiele działań edukacyjnych związanych z realizacją zadań w ramach Eko-TOP. Na początku kwietnia, po nawiązaniu współpracy z firmą REBA, która odbiera ze szkoły zużyte baterie w szatni podstawówki pojawił się plakat oraz specjalny pojemnik na te niebezpieczne dla środowiska odpady.
W ramach szkolnych obchodów Światowego Dnia Ziemi, uczniowie klas IV-VI wykazali się talentem i kreatywnością, sami wykonali plakaty pt. „Zmieniaj nawyki nie klimat”. Pod tym samym hasłem odbywała się 30 kwietnia tradycyjna już manifestacja ekologiczna, w której wzięli udział szóstoklasiści, a kilkunastu uczniów najstarszych klas w ramach projektu edukacyjnego przygotowuje na ten temat multimedialne prezentacje.
Również w kwietniu uczniowie wzięli udział w akcji Fundacji Ekologicznej ARKA „Listy dla Ziemi”. Na wykonanym z makulatury papierze, pisali listy do wybranych osób. Listy dotyczyły ekologii, czystości powietrza, którym oddychamy, a w szczególności problemu palenia śmieci w piecach domowych oraz problematyki „niskiej emisji”. Wszystkie listy, zaprezentowane zostały na wystawie. Ich pisanie poprzedzone było lekcjami tematycznymi i dwoma spotkaniami z zaproszonymi do szkoły gośćmi. Uczniów odwiedziły Dorota Betko z firmy Hetman i Anna Janicka starszy strażnik Straży Gminnej w Nadarzynie. W czasie spotkań z uczniami klas I-III i IV-VI goście poinformowali uczniów jak pozbywać się śmieci w sposób właściwy. Uczyli prawidłowego segregowania odpadów oraz zaprezentowali film na temat tego, co dzieje się z odpadami, które wyrzucamy do koszy. Dorota Betko, w imieniu prezesa firmy Hetman Mieczysława Ciechomskiego, przekazała szkole kosz do segregacji odpadów.
W podstawówce odbyła się już druga w tym roku szkolnym akcja zbiórki makulatury. Tym razem, dzięki wspólnemu wysiłkowi uczniów, ich rodziców i pracowników szkoły oraz współpracy z firmą Jarper, udało się zebrać 2 tony makulatury, co jest równoznaczne z ocaleniem przed wycięciem 34 drzew.
Najmłodsi uczniowie szkoły uczestniczyli w konkursie „Cudaki-śmieciaki”. Ich zadaniem było wykonanie zabawki lub przedmiotu z odpadów, które nadają się do recyklingu. Konkurs miał na celu m.in. uświadomienie dzieciom możliwości wtórnego wykorzystania surowców. 6 maja rywalizacja została rozstrzygnięta, a jury ogłosiło wyniki.
W kategorii praca indywidualna, I miejsce zajęła Tosia Dośpiał z klasy III c, II miejsce zajęła Zosia Stelmaszyk z IIb, a III Alan Gajlewicz z IIb.
W kategorii praca grupowa, jury najbardziej spodobał się „Pegaz” stworzony przez uczniów klasy 0c. II miejsce zajęły „Pingwiny” praca klasy IIa, a III miejsce „Pająk w sieci” – zrobiony przez uczniów klasy IIb
W poniedziałek, 12 maja uczniowie podstawówki wzięli udział w Gminnym Dniu Sprzątania Świata. Dzieci z dużym zaangażowaniem wyzbierały śmieci leżące wzdłuż dróg prowadzących do szkoły.
Na uczniów podstawówki w Ruścu czekają dalsze wyzwania ekologiczne i ciekawe projekty.
O. Mentlewicz, nauczyciel przyrody
- autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-05-30