Urząd Gminy w Nadarzynie

Najstarsza znana pieczęć miasta Nadarzyn pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku (1793 r.), która jako herb miejski zawiera trzy gałązki jedliny ustawione obok siebie pionowo. Dookoła nich znajduje się napis - „OPPIDI NADARZYNESIS” (oppidum z łac. – miasto, obwarowanie). Odnaleziona pieczęć znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. W okresie porozbiorowym miejsce tego herbu zajęły godła państwowe. Herb miejski poszedł w zapomnienie, a gdy w roku 1847 władze nakazały przedstawienie jego rysunku do zatwierdzenia, przedłożono zupełnie nowy projekt ze strzałą, mieczem i jastrzębiem (dr Marian Gumowski:„Herby miast województwa warszawskiego”, Polskie Towarzystwo heraldyczne, Warszawa 1938 r., str. 37).

  • -

Herb, którym gmina Nadarzyn posługuje się współcześnie po uprzednim dokładnym opracowaniu i zatwierdzeniu przez Centrum Heraldyki Polskiej został przyjęty przez Radę Gminy Nadarzyn Uchwałą Nr XXXVI/218/97, z dnia 12 sierpnia 1997 r.

Opis herbu brzmi: „w złotym polu trzy zielone gałązki jedliny w słup”.

Banery

Stopka

Autorskie prawa majątkowe do zdjęć i artykułów umieszczonych na niniejszej stronie przysługują Gminie Nadarzyn.
Nie mogą być one rozpowszechniane ani powielane w żadnej formie bez jej zgody.
Deklaracja Dostępności

Projekt i wykonanie | extranet
powered by netadmin 7.25

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.