Urząd Gminy w Nadarzynie

Rada Młodzieżowa i Rada Seniorów w Gminie Nadarzyn

22 maja br. we wszystkich szkołach podstawowych oraz w gimnazjum na terenie naszej gminy odbędą się po raz pierwszy wybory do Młodzieżowej Rady Gminy. Kampania wyborcza rozpocznie się już w przyszłym tygodniu.

To sukces blisko półtorarocznych prac i przygotowań dużej grupy nauczycieli, dyrektorów placówek oświatowych i dzieci. Pomysł utworzenia rady młodzieżowej pojawił się pod koniec 2013 roku. Wtedy wójt Janusz Grzyb dał „zielone światło” dyrektorowi nadarzyńskiego gimnazjum panu Zbigniewowi Reludze w zakresie powstania takiej rady w naszej gminie. W styczniu 2014 roku do gimnazjum w Nadarzynie przyjechała delegacja radnych młodzieżowej rady z powiatu grodziskiego wraz z opiekunami. Zarówno młodzież, jak i nauczyciele bardzo zainteresowali się pomysłem i postanowili aktywnie działać na rzecz utworzenia takiej rady także u nas. Przyjęto zaproszenie do udziału w Konwencie Młodzieży w Grodzisku Mazowieckim. 6 i 7 czerwca 2014 roku, 15 gimnazjalistów brało czynny udział w pracach Konwentu, w panelach i warsztatach. Również uczestniczyli w obradach z udziałem honorowego gościa Konwentu śp. prof. Władysława Bartoszewskiego.

9 stycznia 2015 roku odbyło się w Nadarzynie spotkanie z opiekunami samorządów szkolnych z naszej gminy z organizatorami Konwentu Powiatu Grodziskiego. Wtedy też zrodził się pomysł, by następny konwent młodzieżowych rad zaprzyjaźnionych powiatów odbył się już u nas. Młodzież nasza była również w marcu i kwietniu tego roku na imprezach organizowanych przez radnych z Baranowa np. uczestniczyli we wspólnych rajdach.

Życzymy Młodzieżowej Radzie wielu sukcesów, tym bardziej, że zaczynają od „wysokiego c” organizując już w maju spotkanie z wicepremierem Januszem Piechocińskim oraz 9 czerwca Konwent z okazji 25-lecia samorządności w Polsce.

Pod koniec 2013 roku, równocześnie z pomysłem powołania rady młodzieżowej, powstała idea utworzenia rady seniorów. Wójt Janusz Grzyb przychylając się do głosów mieszkańców uważa bowiem, że dopiero włączenie w życie publiczne reprezentacji zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób starszych da pełny obraz naszego społeczeństwa. Dlatego na początku 2014 roku podjął rozmowy z Fundacją Lex Nostra, w celu nawiązania współpracy w zakresie przeprowadzenia warsztatów społecznych, których zwieńczeniem będzie rada seniorów. W kwietniu 2014 roku zostało podpisane stosowne porozumienie i Urząd Gminy wraz z Fundacją Lex Nostra złożył wniosek o dofinansowanie ww. warsztatów. Udało się. Dlatego od czerwca do grudnia 2014 roku odbywały się warsztaty społeczne (Projekt 60+) w ramach realizowanego projektu „Moja wizja Nadarzyna”, których końcowym rezultatem będzie właśnie powstanie w czerwcu br. Rady Seniorów Gminy Nadarzyn. W projekt aktywizacji osób starszych na terenie naszej gminy od wielu miesięcy włączyła się grupa społeczników oraz pracowników Urzędu Gminy. Tym bardziej cieszy fakt, że prace związane z powstaniem rady są już na finiszu, a na majowej sesji Rady Gminy zostanie przedstawiona Uchwała w sprawie powołania Rady Seniorów.

Trzymamy kciuki za seniorów i mamy nadzieję, że zarówno rada młodzieżowa, jak również rada seniorów zyskają powszechną akceptację i życzliwość mieszkańców.

Katarzyna Dombska, kierownik Referatu ds. funduszy zewnętrznych, pełniąca obowiązki koordynatora ds. Rady Młodzieżowej i Rady Seniorów ze strony Urzędu Gminy

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-08

Daj się lepiej poznać - konkurs plastyczny

Gminne Ognisko Dziecięco-Młodzieżowe „Tęcza” zaprasza do wzięcia udziału w II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym VI Edycji „Barwy Dzieciństwa”.

Tegoroczne hasło konkursu brzmi „Daj się lepiej poznać”.

Szczegółowe informacje na stronie:

http://www.ognisko.nadarzyn.pl/index.php

Regulamin dostępny również w załączniku:

Regulamin Konkursu

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-08

VI Nadarzyński Bieg Rodzinny

Zapraszamy do udziału w VI Nadarzyńskim Biegu Rodzinnym o puchar Wójta Gminy Nadarzyn

Bieg odbędzie się w niedzielę 7 czerwca 2015 r., na terenie przy Kościele św. Klemensa w Nadarzynie. Start zaplanowano na godzinę 14.30.

Zgłoszenia będą przyjmowane w Gminnym  Ognisku „Tęcza”, ul. Kościelna 2 (dom parafialny, parter) w Nadarzynie:

  • 5 czerwca (piątek) w godzinach 9.00 – 17.00;
  • 6 czerwca (sobota) w godzinach 12.00 – 14.00
  • 7 czerwca (w dniu biegu) od godziny 10.00 do godziny 11.30

przy stanowisku „VI NADARZYŃSKI BIEG RODZINNY” lub drogą e-mail: www.ognisko@nadarzyn.pl

Kobiety i mężczyźni będą biegli oddzielnie.

Start i Meta – główna brama wjazdowa przy Kościele. Uczestnicy ścigali się będą ulicami: Warszawską, Sitarskiego, Przejazdową, Turystyczną i powrót Warszawską.

Szczegóły w załączniku: VI Bieg Rodzinny - REGULAMIN BIEGU.

Agata Sierputowska
GODM "Tęcza"

 

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-08

Stypendia pomostowe 2015/2016. segment IA

Informujemy, że rozpoczęła się XIV edycja Programu:

STYPENDIA POMOSTOWE 2015/2016. SEGMENT  IA.

Celem programu jest wspieranie młodzieży pochodzącej z rodzin byłych pracowników  przedsiębiorstw gospodarki rolnej w podjęciu  decyzji o kontynuowaniu nauki na dziennych studiach I stopnia lub jednolitych studiach magisterskich realizowanych w polskich publicznych uczelniach akademickich.

Regulamin przyznawania i przekazywania stypendiów pomostowych dla studentów w roku akademickim 2015/2016 Segment IA (wraz z załącznikami) dostępny jest na stronie internetowej Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości. Kandydaci do stypendium wypełniają wniosek on-line na stronie www.stypendia-pomostowe.pl, w terminie:

 od dnia 1 lipca do 17 sierpnia 2015 r. do godz. 16.00

Wypełnione przez kandydatów dokumenty należy przesłać w nieprzekraczalnym terminie do  24 sierpnia 2015 r na adres:

Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Warszawie

pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa.

Maria Jaworska

samodzielne stanowisko ds. oświaty

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-05-08
  • -

Obchody Święta Flagi i Konstytucji 3 Maja w Nadarzynie

W weekend 1-3 maja Nadarzyński Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych Wataha obchodził swoje urodziny. W ramach trzydniowego zlotu (wzięło w nim udział 160 uczestników) druhny i druhowie uczcili Święta 2 maja – Święto Flagi i 3 maja – uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W sobotę ulicami Nadarzyna przemaszerowali z flagami narodowymi. Były także liczne gry i zabawy sprawdzające wiedzę o symbolach narodowych. Goście podczas biegów terenowych poznawali także najpiękniejsze zakątki Gminy Nadarzyn.

Zawody wędkarskie

W sobotę 2 maja br. na stawach w młochowskim parku odbyły się zawody wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Nadarzyn Janusza Grzyba, zorganizowane przez Koło Wędkarskie w Młochowie. W tegorocznej edycji, tradycyjnych już zawodów, wzięło udział 25 zawodników.

Zwycięzcą zawodów został p. Tomasz Pogorzelec(8,94 kg), miejsce drugie zajął  p. Mariusz Korczyński (3,92 kg), trzecie miejsce p. Marcel Ośniecki (2,78 kg) puchary wręczył  Janusz Grzyb Wójt Gminy.

  • -
  • -
  • -

Wiadomości Nadarzyńskie

Kwietniowy numer wydania bezpłatnego miesięcznika „Wiadomości Nadarzyńskie”. U nas pełna wersja elektroniczna.Zapraszamy do lektury.

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-30

Badanie mammograficzne

Zapraszamy pacjentki na badania mammograficzne w dniu 4.05.2015 r. w godz. 9.00-17.00( SPG ZOZ w Nadarzynie, ul . Sitarskich 3). Zapisy pod numerem: 58 767 34 77 lub 58 767 34 55. Więcej informacji na plakacie poniżej.

  • źródło: http://www.zoz.nadarzyn.pl/
  • źródło: www.orkiestra.nadarzyn.pl

Majówka z Orkiestrą OSP Nadarzyn

W piątek 1 maja 2015 r. o godz. 12.00 w Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich w Warszawie Orkiestra OSP z Nadarzyna zaprezentuje się podczas Pikniku Europejskiego z udziałem Gościa Honorowego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego z Małżonką.

Serdecznie zapraszamy!!!

  • -
  • źródło: www.doublet.pl

Szanowni Mieszkańcy Gminy Nadarzyn - apel o wywieszenie flag

W związku ze zbliżającymi się świętami państwowymi  w dniach 2 i 3 maja Wójt Gminy Nadarzyn zwraca się z  apelem o wywieszenie flag państwowych.

Adrian Szeliga mistrzem Polski w tenisie stołowym

Podczas Mistrzostw Polski Niesłyszących rozgrywanych 25 i 26 kwietnia 2015 roku w Gdańsku Adrian Szeliga zdobył cztery złote medale. Zawodnik ponownie okazał się bezkonkurencyjny i siódmy raz z rzędu obronił tytuł Mistrza Polski w tenisie stołowym.

W konkurencji indywidualnej, mieszanej oraz deblu nie dał szans rywalom pokonując ich zdecydowanie bez straty seta i wywalczył trzy złote medale.

Natomiast w kategorii senior grając w parze z Pawłem Pietą w finale pokonali doświadczoną parę Marka Rutowskiego i Ireneusza Kopca 3 : 0 zdobywając czwarty złoty medal.

Niestety po burzliwej dyskusji organizatorzy Mistrzostw nie dopuścili Adriana do gry mieszanej i singlowej w kategorii senior.

Ponadto Adrian został też wyróżniony tytułem najwszechstronniejszego uczestnika zawodów. Otrzymał również powołanie na Mistrzostwa Europy Niesłyszących zarówno w kategorii Młodzieżowej jak i Seniorów, które odbędą się we wrześniu w Austrii w miejscowości Baden.

Od początku kariery sportowej w niesłyszących tj. 2011 r.  zawodnik GLKS Wanzl Scania Nadarzyn Adrian zdobył 41 medali w tym 39 złotych i 2 dwa srebrne.

Dariusz Zwoliński

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-04-30

Konkurs fotograficzny „Jestem stąd… - Gmina Nadarzyn – Moje Miejsce”

Organizatorem Konkursu jest Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Nadarzynie z siedzibą przy ul. Żółwińska 41. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z terenu gminy Nadarzyn.

Każdy uczestnik, który chce wziąć udział w Konkursie musi do dnia 23.05.2015 wysłać 4 zdjęcia (dwa w kategorii przyroda i dwa w kategorii architektura) wraz ze Zgłoszeniem Konkursowym (zał. 1), oraz Oświadczeniami (zał. 2 i 3) na adres: gimnazjum@nadarzyn.pl (tytuł: Konkurs Fotograficzny-Gimnazjum), bądź dostarczyć zdjęcia w formie zapisu cyfrowego na płycie CD lub DVD (wraz ze Zgłoszeniem Konkursowym i Oświadczeniami - zał. 1,2,3) do sekretariatu Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Nadarzynie. Płyty muszą być opisane: imieniem i nazwiskiem, adresem pocztowym, e-mail, telefon. Zdjęcia na płycie muszą być posegregowane w foldery zawierające tytuł zdjęcia i kategorię.

Poniżej szczegóły Konkursu jego Regulamin oraz wzory wymaganych załączników:

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-04-28

Informacja

Po zapoznaniu się z uwagami mieszkańców, informujemy o  możliwości wnoszenia uwag i wniosków do projektowanych organizacji ruchu na ul. Osiedlowej w Ruścu.

Wnioski należy składać w kancelarii Urzędu do dnia 6.05.2015 r.

Referat Inwestycji

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-29

ul. Osiedlowa

Przypominamy i zapraszamy na I wykład inaugurujący

Przypominamy i zapraszamy na wykład inaugurujący pracę Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w dniu 29 kwietnia br., o godz. 10.00, w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Nadarzyn.
Wstęp wolny.

Katarzyna Dombska
Kierownik Referatu ds. funduszy zewnętrznych

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-28
  • fot. arch. BPGN

Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn

Zapraszamy wszystkich czytelników do wzięcia udziału w II edycji konkursu ,,Zagadkowa Biblioteka'', szczegóły na plakacie poniżej. Aktualny plan wydarzeń w pliku do pobrania.

BPGN

  • fot. arch. prywatne

Indywidualne Mistrzostwa Mazowsza w tenisie stołowym

W miniony weekend w Warszawie rozgrywane były Indywidualne Mistrzostwa Mazowsza w tenisie stołowym w kategorii skrzat, młodzik i kadet. Z medalami wrocili- Adam Kostecki-brązowy medal w kategorii skrzat, Dorota Sass- srebrny medal w kategorii skrzatki, Paulina Jankowicz i Natalia Draniak - srebrny medal w grze podwójnej w kategorii młodziczki i Mikołaj Kiciński- złoto w kategorii młodzik.

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-28
  • fot. arch. http://www.kppsp-pruszkow.mojbip.pl/?pid=79

PRZYPOMINAMY: WYPALANIE TRAW JEST NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNE, ALE TEŻ ZABRONIONE !!!

Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Z uwagi na znaczne zalesienie niektórych województw, tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a czasami wręcz przenikają się. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat.
Określa to m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody  (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131: „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary- podlega karze aresztu albo grzywny”.
Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1. rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, 
2. korzystania z otwartego płomienia,
3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”. 

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 ze zmianami) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. 
W walkę ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw włączyła się  także Unia Europejska. Założenia polityki rolnej UE regulują między innymi zagadnienia ochrony środowiska w rolnictwie. Jednym z narzędzi umożliwiających dokonywanie pozytywnych przemian w tym sektorze jest system dopłat bezpośrednich. Ta forma wsparcia unijnego, zobowiązuje użytkownika gruntów do ich utrzymania zgodnie z normami tzn. w dobrej kulturze rolnej - art. 7 ust. 1 pkt 2a Ustawa z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz.U. z 2008 r. Nr 170, poz. 1051 z późn. zm.) ).  

W ślad za Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, należy stwierdzić że wypalanie traw jest nie dość, że środowiskowo szkodliwe, ale także surowo zabronione. Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję w postaci zmniejszenia od 3 do 20%, a w skarajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

Podczas intensywnego prowadzenia prac rolnych na polach, także dochodzi do powstawania pożarów wskutek nieostrożności osób wykonujących te prace lub niesprawnego sprzętu technicznego.
Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę niezbędni.

źródło: 
- KW PSP Warszawa: http://www.straz.pl/news/577/21
- KG PSP: http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=3037
- DKS ARIMR : http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/stop-wypalaniu-traw-na-wiosne.html

  • fot. arch. SP Młochów
  • fot. arch. SP Młochów

Światowy Dzień Ziemi 2015 w SP Młochów

Tegoroczne obchody ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI poświęcone były odnawialnym źródłom energii i efektywności energetycznej. Dzień Ziemi obchodziliśmy pod hasłem „ Z energią zmieńmy źródła”.

Z tej okazji w Szkole Podstawowej w Młochowie 22 kwietnia 2015 r. odbył się uroczysty apel w czasie którego uczniowie klasy „0” oraz klas I-VI obejrzeli film pt. ”Piękna planeta Ziemia”. Następnie uczennice klasy szóstej przedstawiły prezentację multimedialną na temat odnawialnych źródeł energii. Zespoły z klas IV- VI wzięły udział w konkursie wiedzy o odnawialnych i nieodnawialnych źródłach energii. Na zakończenie piosenkę ekologiczną zaprezentowały dzieci z klas I- III. Tłem do uroczystości były plakaty wykonane przez wszystkich uczniów naszej szkoły. Uroczystość zakończyła się rozdaniem dyplomów i nagród za najpiękniejsze plakaty oraz konkurs wiedzy.

 

 Hanna Sadowska
nauczyciel przyrody

Szkoły Podstawowej w Młochowie

Dofinansowanie w ramach programu "Maluch"

Informujemy, że w tegorocznej edycji programu „Maluch” organizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Gmina Nadarzyn uzyskała dofinansowanie w wysokości 665.308zł na Żłobek Publiczny w Ruścu.

Od 1 września br. ruszy nowy oddział żłobkowy dla kolejnych 16 maluchów. Dzięki dotacji również zostanie zagospodarowany teren zewnętrzny.
Powstanie nowoczesny plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią. Dzieci będą mogły bawić się w miasteczku ruchu. Na terenie zewnętrznym żłobka zostanie zbudowana altana – świetlica zewnętrzna, która umożliwi maluchom odpoczynek w cieniu oraz spokojną zabawę i posiłek na świeżym powietrzu.
Zostaną wykonane nowe chodniki oraz wyremontowane ogrodzenie.

Gmina otrzymała także wsparcie w wysokości 25.600zł na pierwsze cztery miesiące funkcjonowania nowego oddziału żłobkowego.
Całość zadania inwestycyjnego planujemy zakończyć do 14 sierpnia br.

Katarzyna Dombska, kierownik Referatu ds. funduszy zewnętrznych

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-04-27

Zawiadomienie o zwołaniu Sesji Rady Gminy Nadarzyn

Zapraszamy na VII Sesję Rady Gminy Nadarzyn, która odbędzie się w dniu 29 kwietnia 2015 r. /środa/ o godz. 14:00 w Urzędzie Gminy Nadarzyn, ul. Mszczonowska 24 - sala konferencyjna /I piętro/. Informacja o zwołaniu sesji oraz projekty uchwał dostępne poniżej:

http://bip.nadarzyn.pl/88,zawiadomienia-o-zwolaniu-sesji.html?wiecej=1678

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-27

Urząd Skarbowy

Szanowni Państwo,
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie uprzejmie informuje, iż w dniach 29 i 30 kwietnia 2015 r. zostają wydłużone godziny pracy Urzędu. Urząd będzie czynny w godz. 8.00-18.00. Zapraszamy!

Urząd Skarbowy

ul. Staszica 1
05-800 Pruszków
tel. 22 738 08 23
fax. 22 738 07 77

e-mail: justyna.banasiewicz@mz.mofnet.gov.pl

"Grand Prix" Szkół Podstawowych Gminy Nadarzyn w warcabach

Dzisiaj, 23 kwietnia 2014 roku w Szkole Podstawowej w Woli Krakowiańskiej rozegrano finał turnieju warcabowego: "Grand Prix"  Szkół Podstawowych Gminy Nadarzyn  w warcabach.


Klasyfikacja końcowa:


I miejsce     S.P.  Młochów
II miejsce    S.P. Rusiec
III miejsce   S.P.  Nadarzyn
IV miejsce   S.P.  Kostowiec
V  miejsce   S.P.  Wola Krakowiańska

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-04-23

„Kulisy watykańskich konklawe” - wykład inaugurujący

Szanowni Państwo,

Dnia 29 kwietnia br. o godzinie 10:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Nadarzyn  odbędzie się wykład inaugurujący pracę Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gminie Nadarzyn.

Wykład zatytułowany „Kulisy watykańskich konklawe” wygłosi dr Mariusz Affek.

Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy.

--

Katarzyna Dombska
Kierownik Referatu ds. funduszy zewnętrznych

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-22

Nabory dla mieszkańców Gminy Nadarzyn

Informujemy, że w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostały otwarte nabory wniosków na zakup nowoczesnych pomp ciepła, kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych.

Nabory mają pomóc ograniczeniu  emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez modernizację indywidualnych kotłowni, zakup i montaż kolektorów słonecznych, zakup i montaż instalacji.

• Zakup i montaż pomp ciepła od 20.04.2015 r.

• Zakup i montaż kolektorów od 04.05.2015 r.

• Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej od 04.05.2015 r.

Więcej informacji o pompch ciepła, kolektorach słonecznych i ogniach fotowoltaicznych na stronie: http://www.wfosigw.pl/strefa-beneficjenta/programy-2015-osoby-fizyczne

Jednocześnie informujemy, że młode organizacje, które działają nie dłużej niż 18 miesięcy mogą ubiegać się na rozwój organizacji do 5 tys złotych z programu FIO. Zainteresowanych programem FIO, prosimy o kontakt z biurem Lokalnej Grupy Działania "Ziemia Chełmońskiego", tel. 46-8589151, www.ziemiachelmonskiego.pl

--

Katarzyna Dombska
Kierownik Referatu ds. funduszy zewnętrznych
tel. 22-7298185 w. 198

XXX Rajd Szlakiem Naszej Historii

W sobotę  18.04.2015 w Pruszkowie nasi harcerze i zuchy brały udział w XXX Rajdzie Szlakiem Naszej Historii organizowanym przez Hufiec Pruszków.  Celem rajdu było czynne kultywowanie historii. Na trasach patroli były wyznaczone punkty za którymi kryły się pomniki ,tablice pamiątkowe czy miejsca które w szczególny sposób zapisały się w historię miasta Pruszków. Rajd rozpoczął się apelem w którym oprócz harcerzy uczestniczyli zaproszeni goście w tym starosta i zastępca, wiceprezydent, seniorzy z AK w tym z zarządu głównego AK, dyrektor Muzeum Harcerstwa i przedstawicieli Komendy  Chorągwi. Następnie odbyło się uroczyste przekazanie dorobku AK dla Hufca Pruszków.

film z podpisania Aktu. https://www.youtube.com/watch?v=6Y3W70tJLuM&feature=youtu.be

A potem wyruszyliśmy na wyprawę.

Na rajdzie było kilka tras od 1 km- 9 km . My jako dzielne zuchy nie poszliśmy na łatwiznę i wyruszyliśmy trasą  żółtą  4, 5 km J. Zdobywaliśmy swoje punkty jak i punkty innych tras. Zaprzyjaźnialiśmy się z mijającymi nas patrolami. Pomimo, że pogoda nie była sprzyjająca humory nam dopisywały.

W tym roku pierwszy raz wyruszyliśmy na trasę z aplikacją , która gdy pojawialiśmy się na punkcie wysyłała sygnał do serwera że punkt zdobyty i przesyłała nam zadania do wykonania J Informatyka nie jest mocną stroną druhny Marty więc wielką pomocą był p. Maciek tata Małgosi który wiedział co trzeba robić.

Harcerze „Orliki” tez dzielnie walczyli pod opieką p. Wąsiewicz i p. Opłockiego na trasie  Zielonej 6 km a, że zdobywali dodatkowe punkty to trasa im się wydłużyła do 10 km. Gratuluję!!!

Link do zdjęć.

https://plus.google.com/photos/112167554711757962004/albums/6139118021605167713?authkey=CMX2ovalz-L6vgE

Rajd uznaje za udany  teraz przed nami nowe wyzwanie Rajd Świętokrzyski !!!

Czuj/ czuwaj

pwd. Marta Kuczewska

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna: planowane wyłączenia prądu

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna informuje, że planowane są przerwy w dostawie prądu w Gminie Nadarzyn:

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-20
  • -

Ścieżki rowerowe w gminie Nadarzyn

Gmina Nadarzyn postawiła sobie jako jedno z ważnych zadań do osiągnięcia w obecnej perspektywie finansowej UE wybudowanie sieci dróg rowerowych na terenie gminy, z wykorzystaniem funduszy unijnych. Uzyskanie zewnętrznego dofinansowania na ten cel nie jest łatwe. Musimy spełnić szereg warunków i dobrze przygotować się do konkursu, który najprawdopodobniej zostanie ogłoszony pod koniec 2015 roku.

Jak przygotowujemy się do złożenia wniosku o dofinansowanie:

Od kilku miesięcy uczestniczymy czynnie w pracach Komitetu Sterującego oraz Forum Konsultacyjnego Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT WOF), w ramach których gmina może złożyć wniosek o 80% dofinansowania tego zadania.

/Drogi rowerowe w ZIT WOF muszą spełniać warunki dróg o charakterze komunikacyjnym, prowadzić do istotnych obiektów użyteczności publicznej na terenie gminy, łączyć się we wspólną sieć oraz łączyć nas z gminami sąsiednimi/.

Prowadzimy rozmowy i dążymy do podpisania porozumienia z Powiatem Pruszkowskim w zakresie:

a) współfinansowania przez Powiat budowy ścieżek na drogach powiatowych Gminy Nadarzyn,

b) wyrażenia zgody na lokalizację ścieżek w pasach drogowych będących w Zarządzie Powiatu Pruszkowskiego na terenie Gminy Nadarzyn,

c) współpracy w zakresie uzyskania przez Gminę prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę lub zgłoszenia robót dla tego zadania.

Prowadzimy również rozmowy i jesteśmy w trakcie konsultacji dot. podpisania porozumień z gminami sąsiadującymi w zakresie połączenia ścieżek na terenie naszej gminy z odcinkami ścieżek na terenie tych gmin.

Trwają prace dotyczące opracowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej będącego niezbędnym załącznikiem do dokumentacji aplikacyjnej wniosku dot. budowy ścieżek.

Zostały opracowane „Standardy projektowe i wykonawcze dla systemu – dróg rowerowych i pieszo – rowerowych – na terenie Gminy Nadarzyn”.

W dniu dzisiejszym został ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla dróg rowerowych i pieszo-rowerowych w pasie drogowym dróg publicznych, gminnych i powiatowych na terenie gminy Nadarzyn.

W załączeniu przedstawiamy mapę z zaplanowanym przebiegiem tras rowerowych na terenie naszej gminy. Przebieg ten będzie jeszcze weryfikowany przez projektantów oraz ekspertów zatrudnionych przez Miasto Stołeczne Warszawa w ramach przygotowanego Master Planu dot. ścieżek rowerowych w gminach uczestniczących w ZIT WOF.


Katarzyna Dombska - kierownik ds. funduszy zewnętrznych

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-17

Wyniki gminnych zawodów w pojedynkach strzeleckich

 

 

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-04-16
  • -

Informacja

Po zapoznaniu się z uwagami mieszkańców, informujemy o  możliwości wnoszenia uwag i wniosków do projektowanych organizacji ruchu na ul. Górnej w Ruścu.

Wnioski należy składać w kancelarii Urzędu do dnia 24.04.2015 r.

Referat Inwestycji

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-16

Urząd Skarbowy w Bibliotece

Przypominamy o dyżurze pracownika Urzędu Skarbowego w  budynku Biblioteki Publicznej Gminy Nadarzyn, w dniu 21 kwietnia 2015 r., godz. 10.00-15.00. Zapraszamy serdecznie.

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-17

WYCIECZKA DO WARSZAWY

W poniedziałek 13 kwietnia 2015 uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.  O godzinie 9 rozpoczęło się zwiedzanie Sejmu. Zwiedziliśmy sale obrad Senatu i Sejmu oraz inne pomieszczenia w których pracują posłowie i senatorowie. Dzięki przewodnikowi dowiedzieliśmy się o zasadach działania sejmu, o tym jak powstają ustawy, jakie są procedury obrad. Następnie pojechaliśmy na Stadion Narodowy.  Mogliśmy zobaczyć  imponujące trybuny stadionu. Szczególne wrażenia zrobiły monitory podwieszone pod dachem, z których każdy ma 54 m2 powierzchni ekranu. Mogliśmy też  przez specjalny mikrofon zmierzyć silę swojego głosu podczas kibicowania. Byliśmy też w szatniach zawodników gdzie znajdują się koszulki naszych znanych piłkarzy. Pani przewodnik zapoznała nas także  z różnorodną  działalnością sportową i kulturalną na stadionie. Następną atrakcja był przejazd nowa linią metra  na Stare Miasto. Po posiłku w restauracji przeszliśmy Traktem Królewskim od Pomnika Kopernika do Kolumny Zygmunta na Placu Zamkowym.  Około godziny 15 wróciliśmy zadowoleni do szkoły.

Marcin Mlekicki
nauczyciel SP Kostowiec

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-16
  • fot. arch. SP Kostowiec
  • fot. arch. SP Kostowiec
  • fot. arch. SP Kostowiec
  • fot. arch. SP Kostowiec
  • fot. arch. SP Kostowiec
  • fot. arch. SP Kostowiec
  • fot. arch. SP Kostowiec

Plan gospodarki niskoemisyjnej dla gminy Nadarzyn

Wójt Gminy Nadarzyn informuje, że gmina realizuje zadanie pn.: WYKONANIE PLANU GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ DLA GMINY NADARZYN na lata 2015-2020 zgodnie z zaleceniami nowej perspektywy finansowej UE, która służy realizacji „Strategii Europa 2020”.

Polska jest zobowiązana do wspierania działań na rzecz realizacji pakietu klimatyczno-energetycznego do roku 2020, tj.:
1) redukcji emisji gazów cieplarnianych;
2) zwiększenia udziału energii pochodzącej z źródeł odnawialnych;
3) redukcji zużycia energii finalnej, co ma zostać zrealizowane poprzez podniesienie efektywności energetycznej.

Gmina Nadarzyn przygotowuje się m.in. do opracowania dokumentacji budowy sieci dróg rowerowych i pieszo-rowerowych, które wpisują się w ww. działania.  Plan Gospodarki Niskoemisyjnej jest niezbędnym załącznikiem do dokumentacji aplikacyjnej.

W ramach przygotowania założeń do Planu zostanie przeprowadzona ankietyzacja mieszkańców gminy (i innych podmiotów zaangażowanych m. in. w sprzedaż/dystrybucję energii) w zakresie wykorzystania paliw m.in. na cele grzewcze (c.o., c.w.u.), dzięki czemu zostanie opracowana baza emisji (w przeliczeniu na ekwiwalent CO2).

Efektem finalnym działania będzie:
- Plan Gospodarki Niskoemisyjnej – opracowanie zawierające główne i szczegółowe cele gospodarki niskoemisyjnej w gminie;
- baza danych dot. emisji gazów cieplarnianych.

Ponadto w czasie realizacji działania odbędą się szkolenia dla pracowników gminy na temat problematyki związanej z tworzeniem i wdrażaniem Planu Gospodarki Niskoemisyjnej oraz działania promocyjne dot. zapisów wynikających z tego dokumentu.

Dzięki opracowaniu Planu Gospodarki Niskoemisyjnej zarówno gmina jak i mieszkańcy (osoby fizyczne, osoby prawne) będą mogli ubiegać się o dofinansowania na projekty
z zakresu zwiększania efektywności energetycznej, takie jak termomodernizacja budynków oraz zastosowania odnawialnych źródeł energii.

Kontakt z wykonawcą Planu Gospodarki Niskoemisyjnej:

Meritum Competence
ul. Syta 135
02-987 Warszawa
mail: piotr.gredzinski@meritumnet.pl
tel. 696 902 836    
                 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-15

Dyżur psychoterapeuty - pomoc w zakresie uzależnień i kryzysów życiowych

W Punkcie Konsultacyjnym przy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nadarzynie Pl. Poniatowskiego 42 (wejście od strony Ronda Armii Krajowej) dyżuruje psychoterapeuta.

Jeżeli :

w Twoim najbliższym otoczeniu dochodzi do przemocy

z powodu zażywania substancji psychoaktywnych ponosisz szkody

doznajesz przemocy lub agresji ze strony bliskich Ci osób

bliska Ci osoba nadużywa alkoholu, a Ty nie wiesz jak temu zaradzić

masz problem w radzeniu sobie ze złością

OFERUJEMY BEZPŁATNĄ POMOC W ZAKRESIE UZALEŻNIEŃ

I KRYZYSÓW ŻYCIOWYCH
Dyżur w środy w godz.16.00-19.30

Zapisy telefonicznie : GOPS tel. 22 739-73-20 w dniach :

poniedziałek 9.00-17.00, wtorek-piątek 8.00-16.00.

 

Krystyna Masłowska – pełnomocnik Wójta ds. uzależnień

Akcja czipowania psów i kotów

Gmina Nadarzyn w ramach programu zapobiegania bezdomności zwierząt, prowadzi akcję czipowania psów oraz kotów. Jej koszt pokrywany jest w całości z budżetu Gminy.

Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat. Specjalnym czytnikiem można odczytać numer czipa i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu.

Elektroniczne oznakowanie jest niezbędne, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

Akcja trwa do 31 grudnia 2015 r. lub do czasu wyczerpania środków finansowych.

Warunkiem skorzystania z akcji jest:

- posiadanie adresu zamieszkania na terenie gminy Nadarzyn,

- okazanie przez właściciela zwierzęcia dowodu tożsamości,

- okazanie książeczki zdrowia psa/kota,

- posiadanie aktualnego świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie,

- wypełnienie przez właściciela wniosku o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania i rejestrację psa/kota w bazie danych Safe-Animal.

Po zaczipowaniu dane dotyczące zwierzęcia  i jego właściciela wprowadzane są do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL.

Gmina Nadarzyn w tym zakresie podpisała umowę z Lecznicą Weterynaryjną w Nadarzynie, przy ul. Mszczonowskiej 20.  W przypadku chęci zaczipowania swojego czworonoga należy zgłosić się do Lecznicy i umówić się na wykonanie zabiegu – numer telefonu 22 729 81 92.

 

Referat Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-14

Informacja

Informujemy mieszkańców o  możliwości wnoszenia uwag i wniosków do projektowanych organizacji ruchu na ul. Polna w Nadarzynie.

Wnioski należy składać w kancelarii Urzędu do dnia 21.04.2015 r.

Referat Inwestycji

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-14
  • fot. arch. SP Wola Krakowiańska

Święto Przedszkolaka w Szkole Podstawowej im. bł. ks. B.Markiewicza w Woli Krakowiańskiej

Zapraszamy serdecznie wszystkich przedszkolaków z całej gminy z rodzicami, dziadkami
i przyjaciółmi na Święto Przedszkolaka w Szkole Podstawowej im. bł. ks. B. Markiewicza, które odbędzie się  w dniu 19 kwietnia(niedziela) br., w godz. 14.00-16.00. Szczegóły na plakacie

  • data: 2015-04-13

Mazowiecki Konkurs Wiedzy z zakresu BHP i ekologii w rolnictwie

Już po raz szósty Oddział Regionalny KRUS w Warszawie organizuje Konkurs dla rolników i sołtysów z całego Mazowsza. Konkurs przebiega we współorganizacji jednostek samorządu terytorialnego województwa mazowieckiego i ma na celu promocję bezpieczeństwa pracy na wsi oraz zmniejszanie skutków degradacji środowiska naturalnego spowodowanego działalnością rolniczą.

Do udziału w Konkursie zapraszamy osoby pełnoletnie prowadzące działalność rolniczą. Konkurs przebiega w 2 etapach (Placówki Terenowej KRUS i wojewódzkim). Uczestnik ma za zadanie rozwiązać test wiedzy z zakresu zasad BHP podczas pracy w rolnictwie. Laureat I miejsca etapu PT KRUS reprezentować będzie swoją Placówkę Terenową w Konkursie na etapie wojewódzkim.

Aby wziąć udział w Konkursie wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny w Placówkach Terenowych KRUS.

Termin zgłoszeń upływa 10 maja br.

Zachęcamy do wzięcia udziału w Konkursie. Na laureatów czekają cenne nagrody ufundowane przez organizatorów.

KRUS

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-13

Powiatowe mistrzostwa szkół gimnazjalnych w piłce recznęj

W dniach 9 i 10 kwietnia br.  gimnazjalistki i gimnazjaliści brali udział w powiatowych  mistrzostwach szkół gimnazjalnych w piłce ręcznej. Turniej dziewcząt rozegrano w Pruszkowie  na " Zniczu".  Dziewczęta z Nadarzyna zajęły miejsce czwarte. Chłopcy   wywalczyli  trzecie miejsce w Michałowicach . 
W dniu 11 kwietnia 2014 roku chłopcy z nadarzyńskiej podstawówki reprezentowali Gminę Nadarzyn w turnieju piłki ręcznej szkół  podstawowych. Turniej zorganizowało Stowarzyszenie Gmin Zachodniego Mazowsza "Mazovia" , który odbył się w Podkowie Leśnej. W końcowej klasyfikacji uplasowali się na miejscu piątym.

Wiesław Iwaniuk - koordynator sportu

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dziś, 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto ustanowione przez Sejm 14 listopada 2007 roku. Jego celem jest oddanie hołdu polskim jeńcom zamordowanym w Związku Radzieckim w 1940 roku.

Upamiętnia ono rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z powodów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Głównie osoby stanowiące elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1418963,Dzien-Pamieci-Ofiar-Zbrodni-Katynskiej-NKWD-wymordowalo-tysiace-Polakow

Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary zbrodni grzebano w zbiorowych mogiłach między innymi w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Dotąd nie znamy miejsc pochówków około 7 tysięcy, w większości cywilów, osadzonych w więzieniach na terenach republik Ukraińskiej i Białoruskiej.

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-04-13
  • fot. arch. piknik

Piknik Rodzinny w Muzeum Sportu i Turystyki

Zapraszamy do udziału w pikniku rodzinnym  organizowanym w Centrum Olimpijskim w Warszawie, w dniu 19.04.2015 (niedziela), w godzinach 11:00-16:00. Temu wydarzeniu przyświeca hasło- Śpieszmy się kochać ludzi, którego autorem był ks. Jan Twardowski- patron Mazowsza 2015 roku.

W dobie postępu cywilizacyjnego, szybkiego tempa życia coraz rzadziej ma się czas na pielęgnowanie relacji między sobą. Dlatego też przypominanie o tym, iż wspólne spędzanie czasu ma wielką wartość może okazać się cenną refleksją! Na ten dzień Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przygotowało liczne atrakcje, gry, zabawy, konkursy. Będzie można rodzinnie zagrać w bule,  wziąć udział w warsztatach plastycznych pod kierunkiem warszawskiej artystki Magdaleny Latosiewicz. Gościem specjalnym będzie Emilian Kamiński, który specjalnie dla Państwa zaprezentuje wiersze ks. Jana Twardowskiego. Zapraszamy!

Szczegółowe informacje: www.muzeumsportu.waw.pl

Muzeum Sportu i Turystyki
Wybrzeże Gdyńskie 4, Warszawa

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-13

II OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY

Gminne Ognisko Dziecięco - Młodzieżowe „Tęcza” zaprasza do wzięcia udziału w II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym VI edycji „Barwy dzieciństwa”. Tegoroczne hasło konkursu:„Daj się lepiej poznać”. Szczegóły w regulaminie, poniżej:

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-13

Stanowisko Zarządu OSP Nadarzyn

Nadarzyn, dnia 8 kwietnia 2015 r.

W związku z pojawiającymi się w lokalnych, prywatnych mediach internetowych oraz na portalach społecznościowych nieprawdziwymi informacjami na temat działalności OSP Nadarzyn Zarząd wyraża swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie.

W dniu 1 marca 2015 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze w naszej jednostce. Podczas zebrania Naczelnik OSP Nadarzyn w sposób demonstracyjny złożył rezygnację z pełnionej funkcji Naczelnika oraz Członka Zarządu (w dniu 3 marca br. Zarząd przyjął rezygnację).
W dalszej części zebrania kilku druhów przedstawiając swoje racje i argumenty zachowywało się niezgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, arogancko, wywołując oburzenie wśród uczestniczących w zebraniu członków OSP Nadarzyn oraz zaproszonych gości.

Zrozumiałym jest, że odrębność stanowisk stron jest demokratyczną formą polemiki, jednakże sposób w jaki prezentowano argumenty, świadczył o z góry przyjętych złych intencjach, a także braku chęci porozumienia i dialogu w spornych kwestiach.
W ocenie Zarządu od dłuższego czasu zachowanie kilku członków OSP wpływało destrukcyjne na działanie całej jednostki. Podkreślić należy, iż takie postępowanie nie było jednorazowym incydentem, a niestety powtarzało się wielokrotnie w przeciągu ostatnich lat.
Pomimo wielu upomnień słownych i rozmów na ten temat usunięci druhowie nie zmienili swojego zachowania destabilizując działania nadarzyńskiej jednostki.

W związku z powyższym na posiedzeniu Zarządu OSP Nadarzyn w dniu 26 marca 2015 r. Zarząd przyjął uchwałę dotyczącą wykluczenia dwóch druhów uzasadniając to w jednym przypadku: ”Zachowaniem wpływającym negatywnie na stosunki interpersonalne w OSP, powodującym dezintegrację środowiska. Zachowania te godziły w dobre imię Związku OSP”. W drugim przypadku: „Zachowaniami nieetycznymi i lekceważącymi podczas oficjalnych uroczystości strażackich. Druh ten swoim zachowaniem dawał zły przykład członkom Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej szkodził wizerunkowi OSP, prowadził działalność dezintegrującą środowisko strażackie”. W obu przypadkach takie zachowania dyskwalifikowały druhów jako członków OSP RP. Zgodnie ze statutem przysługuję im prawo do odwołania się do Walnego Zebrania OSP Nadarzyn.

Ponadto w związku z zaległymi, nieopłaconymi składkami członkowskimi za okres 2 lat, na tym samym posiedzeniu Zarząd zgodnie z zapisami w statucie podjął uchwałę o skreśleniu z listy członków OSP dziesięciu druhów (w tym trzech czynnie biorących udział w akcjach operacyjno-bojowych). Skreśleni członkowie mają możliwość odwołania się do Walnego Zebrania w terminie 14 dni.

Zarząd OSP Nadarzyn zapewnia, że zaistniała sytuacja nie ma wpływu na poziom gotowości operacyjno-bojowej jednostki OSP w Nadarzynie. Wszystkie bieżące zadania wykonywane są zgodnie z procedurami obowiązującymi w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Z przykrością odnosimy się do faktu, że niewielka część druhów w imię swoich partykularnych interesów postanowiła sprawy wewnętrzne jednostki upublicznić w sposób, który jest krzywdzący dla większości druhów w pełni zaangażowanych w działania na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności.

Zarząd OSP Nadarzyn

Rocznica zbrodni katyńskiej w SP w Kostowcu

W dniu 10 kwietnia 2015 roku 22 Drużyna harcerska Orliki pod opieką druhny pwd. Marty Kuczewskiej zorganizowała w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przedstawienie upamiętniające zbrodnie katyńską. W podniosłej atmosferze harcerze przypomnieli o dramatycznych losach polskich żołnierzy i ludności cywilnej rozstrzelanej  w 1940 na rozkaz Józefa Stalina. Wspomniano również katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem z 10.04.2010 roku w której zginęła polska delegacja na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Po przedstawieniu harcerze rozstawili wartę przy Dębie Pamięci ,  gdzie dyrektor szkoły Grzegorz Tyszko wraz z drużynową harcerską w imieniu społeczności szkolnej zapalili znicze i złożyli kwiaty . Następnie  wszyscy uczniowie szkoły uczcili ofiary mordu minutą ciszy.

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-10
  • fot. arch. SP Kostowiec
  • fot. arch. SP Kostowiec
  • fot. arch. SP Kostowiec
  • fot. arch. SP Kostowiec
  • fot. arch. SP Kostowiec
  • fot. arch. SP Kostowiec

OGŁOSZENIE

Przedsiębiorstwo Komunalne Nadarzyn Sp. z o.o. zawiadamia, że w związku z przebudową sieci wodociągowej związanej z budową drogi ekspresowej nr 8 na odcinku Salomea – Paszków w dniu 15 i 16.04.2015r. w godzinach od 800  do 1600 nastąpi przerwa w dostawie wody mieszkańcom miejscowości Wolica. Za zaistniałe niedogodności przepraszamy.

  • autor: Dominik Wiktorek, data: 2015-04-10

Obwieszczenie Ministerstwa Inflastruktury i Rozwoju

Obwieszczenie w sprawie budowy odcinak drogi ekspresowej S8. Szczegóły w załączniku, poniżej:

  • data: 2015-04-10

Dyżur pracownika Urzędu Skarbowego w Pruszkowie w siedzibie gazety WPR

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie informuje, że w dniach 10 i 24 kwietnia 2015r. w godzinach od  12.00-14.00 pracownik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie będzie pełnił dyżur telefoniczny w redakcji Gazety WPR. Pod numerem telefonu 22 758-77-88 będzie można uzyskać informacje dotyczące wypełniania i wysyłania zeznań podatkowych drogą elektroniczną, sposobu rozliczania oraz przysługujących ulgach i odliczeniach.

źródło:http://www.is.waw.pl/Index.htm?office=18

  • fot. arch. Muzeum Dulag 121

Spotkanie z cyklu "Karty Historii" w Muzeum Dulag 121

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Karty Historii". 19 kwietnia 2015 r. o godzinie 15 w Muzeum Dulag 121 odbędzie się ostatni z trzech wykładów Karola Karasiewicza, zatytułowany „Terror komunistyczny wobec podziemia niepodległościowego w Warszawie i okolicach w latach 1944 - 1947".

Nasz prelegent - Karol Karasiewicz to absolwent  Archeologii Śródziemnomorskiej  na  Uniwersytecie Warszawskim,  obecnie  pracuje  w Muzeum  Powstania  Warszawskiego  na stanowisku przewodnika  w  Dziale  Obsługi  Ekspozycji.  Jest  fascynatem historii okupowanej Warszawy,  licencjonowanym  przewodnikiem miejskim  po Warszawie,  autorem licznych spacerów  tematycznych,  a  także  wykładów  dotyczących  historii Warszawy  i  Polski. Czynnie  angażuje  się  w  działalność  grup  rekonstrukcji historycznej. 

Jego  ulubionym okresem jest XVII wiek. Obecnie jego ulubionym zajęciem jest wychowywanie 2, 5 letniej córki.

Muzeum Dulag 121
ul. 3 Maja 8a,
05-800 Pruszków
tel. (22) 758 86 63
tel. kom: 696-591-295
www.dulag121.pl
http://www.facebook.com/dulag121

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-08
  • fot. arch. SP Młochów

Prawa Dziecka w SP w Młochów

W marcu, w Szkole Podstawowej w Młochowie klasa 2 uczestniczyła w serii warsztatów dotyczących Praw Dziecka. Była to kontynuacja prelekcji, która została zorganizowana dla uczniów klasy 1, 2 oraz 3 z okazji obchodów w listopadzie I Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Tym razem dzieci mogły zgłębić zagadnienia z tematyki praw dzieci. Przeprowadzone warsztaty należą do cyklu spotkań „Mały Wielki Człowiek”. Dzieci rozpoczynały od uzmysłowienia sobie swoich mocnych stron; zauważenia, że każdy z nich ma talenty, jest w czymś dobry. Dla niektórych wcale nie było to łatwe zadanie. A tak naprawdę, dopiero wówczas gdy jesteśmy w stanie pozytywnie postrzegać samych siebie, gdy poczucie naszej wartości jest wysokie, możemy też rzeczywiście dobrze traktować innych, i dopiero wówczas można zacząć uczyć się prawdziwej tolerancji.

Podczas zajęć dzieci zapoznawały się z poszczególnymi prawami, które im przysługują. Ciekawym doświadczeniem była dokonywana przez nie interpretacja ilustracji obrazujących poszczególne prawa, a także własne próby zilustrowania praw. Uczniowie przypomnieli sobie czym są rzeczywiste potrzeby, a czym zwykłe zachcianki, a w konsekwencji, kiedy można mówić, że „mamy do czegoś prawo”. Znakomicie i bardzo pouczająco dla obu stron, przebiegły zajęcia o niepełnosprawności. Jest to trudny temat, szczególnie dla dzieci. Ponieważ z założenia cały program bazuje na próbie pozytywnego postrzegania otaczającego nas świata, dlatego też niepełnosprawność pokazywana jest jako istniejący fakt, który dotyka niektórych z NAS. Z którym zarówno dotknięci niepełnosprawnością, ich rodziny jak i otaczające je osoby uczą się żyć i radzić sobie możliwie jak najlepiej. Uczniowie najpierw sami próbowali „doświadczać” jak to jest gdy nie mamy do dyspozycji wszystkich zmysłów i kiedy musimy sobie radzić inaczej niż zwykle. Następnie poznawali różne rodzaje niepełnosprawności. Najważniejszym doświadczeniem było jednak zapoznanie się z osiągnięciami osób niepełnosprawnych zarówno w wielu dziedzinach sportu jak i sztuki. Było to dla nich zaskakujące i, jak sądzę, budujące, chociaż pokazało pewne uprzedzenia i niechęć do patrzenia na „inność” i okazało się znakomitym punktem wyjścia do ciekawej i konstruktywnej rozmowy. Czeka nas jeszcze jedno spotkanie, podczas którego rozmawiać będziemy o różnicach wynikających z pochodzenie, koloru skóry i religii. Dzieci zapoznają się z różnymi kulturami i tradycjami. I tak jak wcześniej znajdowały różnice wewnątrz własnej grupy, tak teraz będą odnajdywać je wśród dziecięcej społeczności całego globu. I tak jak udało im się zrozumieć, że tworzą jedność, współpracującą grupę, która powinna czerpać z różności na forum klasy, tak celem kolejnego spotkania, będzie zrozumienie tego w szerszej, ogólnoludzkiej, perspektywie.

Dominika Pawluk
Trener Praw Człowieka
Centrum Edukacyjne MENTE

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-08

Wybory sołtysów i rad sołeckich

Przypominamy, że szczegółowe informacje na temat miejsc oraz terminów wyborów  znajdują się na stronie: http://bip.nadarzyn.pl/330,vii-kadencja-2014-2018.html oraz http://www.nadarzyn.pl/330,vii-kadencja-2014-2018.html

Piłkarsie Przedszkole Legii Warszawa

Więcej informacji: www.nadarzyn.legiasoccerchools.pl

  • fot. arch. www.nadarzyn.legiasoccerchools.pl

Oratorium - Jana Pawła II

Parafia św. Klemensa i Nadarzyński Ośrodek Kultury mają zaszczyt zaprosić na: ORATORIUM
JAN PAWEŁ II. Papież Polak.

pierwsza pielgrzymka do Ojczyzny

wykonawcy:
Papież – Zbigniew Dębko – baryton
Narrator – Piotr Janowski – baryton
Ewa Mikulska – kontralt
Robert Mojsa – tenor

Chór SPES IN DEO z parafii św. Zygmunta w Warszawie
Chór CANTATE DOMINO z parafii św. Klemensa w Nadarzynie
Chór i orkiestra Uniwersytetu Medycznego w Warszawie
Adam Kuczewski – organy
Beata Herman – dyrygent

Wstęp wolny!!!


Miejsce: Kościół św. Klemensa w Nadarzynie
dnia 11 kwietnia (sobota) 2015 r. godzina 19:00

Koncert zorganizowano przy wsparciu finansowym Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury.

źródło: http://www.nok.pl/news.php?id=3435

 

NOK - wyjazd do Teatru Powszechnego

Nadarzyński Ośrodek Kultury organizuje wyjazd do Teatru Powszechnego - Rewizor - Mikołaj Gogol (reżyseria Igor Gorzkowski), 9 kwietnia 2015r. (czwartek).

Ceny biletów (dokumenty uprawniające do zniżki proszę zabrać ze sobą):
- 35 zł dla seniorów (osoby posiadające legitymację emeryta),
- 65 zł bilety ulgowe (przysługują studentom (poniżej 26 roku życia), uczniom, rencistom oraz osobom korzystającym z zasiłku dla bezrobotnych),
- 85 zł– bilet pełnopłatny,

ZAPEWNIAMY AUTOKAR (koszt przejazdu wliczony w cenę biletu)
WYJAZD O GODZ. 17.00 spod NOK
Zapisy i wpłaty do 24 marca br. w Nadarzyńskim Ośrodku Kultury, Pl. Poniatowskiego 42.

źródło: http://www.nok.pl/news.php?id=3436

Pobiegnij z nami po sprawność...

Stowarzyszenie ,,Szlakiem Tęczy i Przyjaciele zapraszają na Bieg Charytatywny oraz Piknik Integracyjny 19 kwietnia 2015 r.,  godz. 9.00, szczegóły na plakacie poniżej:

  • fot. arch. ,,Szlakiem Tęczy''

Akademia siatkówki GLKS Nadarzyn - nabór dla dziewcząt

Akademia siatkówki GLKS Nadarzyn ogłasza nabór dla dziewcząt z roczników 2006 i młodsze na zajęcia treningowe w każdą sobotę godzina 11.00-12.00.
Pierwsze zajęcia odbędą się w sobotę 11 kwietnia 2015 roku w hali widowiskowo-sportowej GOS przy ulicy Żółwińskiej 41 ( Gimnazjum ) w Nadarzynie.

więcej informacji na stronie www.siatkowka.glksnadarzyn.pl lub pod numerem 22 739 75 26 .

Dariusz Zwoliński

  • fot. arch. GLKS Nadarzyn
  • fot. arch. GLKS Nadarzyn
  • fot. arch. GLKS Nadarzyn
  • fot. arch. GLKS Nadarzyn
  • fot. arch. GLKS Nadarzyn
  • fot. arch. GLKS Nadarzyn
  • fot. arch. prywatne

14 medali Smoków!

Z Ogólnopolskiej Ligi Jujitsu zawodnicy Czerwonych Smoków, wrócili z 14 medalami (4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych medali). Dla ponad połowy członków drużyny był, to pierwszy start w jujitsu sportowym.

Złoto zdobyli:
Julia Ulicka
Igor Popłoński
Marcel Hłasko
Adam Maciak

Srebro zdobyli:
Kuba Witkowski,
Piotr Andrulewicz,
Jeremi Cichy,
Kuba Stępnień,
Konrad Obrębski,

Medal brązowy zdobyli:
Miłosz Cichy,
Jarosław Witkowski,
Antoni Latosek,
Tomasz Maciak,
Jan Kielak.

Andrzej Pilipczuk

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-20

Informacja

Informujemy mieszkańców o  możliwości wnoszenia uwag i wniosków do projektowanych organizacji ruchu na ul. Spokojna w Nadarzynie.

Wnioski należy składać w kancelarii Urzędu do dnia 14.04.2015 r.

Referat Inwestycji

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-04-07

Życzenia Wielkanocne

 

 

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-04-03
  • -

ZTM –zmiany w rozkładzie jazdy

Przypominamy, że w okresie świąt Wielkanocnych zmieniają się rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. Dokładne dane na ten temat:  www.ztm.waw.pl

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-04-03
  • -

Kalendarz kwietniowych imprez w NOK

W kwietniu Nadarzyński Ośrodek Kultury zaprasza między innymi na:

- Wystawę prac plastycznych biorących udział w konkursie „Pisanka i Palma”

- Wyjazd do Teatru Powszechnego „Rewizor”

- Oratorium Jan Paweł II

- Do Kina NOKowego na projekcję filmu „Mazurek”

- Do udziału w akcji „Uwolnij Garaż”

-  Na koncert Renaty Przemyk

Szczegóły na stronie: www.nok.pl

 

 

 

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-04-02
  • -

Otwarte Spotkanie Czwartkowe

Fundacja Kultury Informacyjnej zaprasza na Powiew wiosny czyli wieczór z poezją i muzyką w ramach Otwartych Spotkań Czwartkowych.

Wystąpią:

Ewa Jowik – recytacja poezji własnej

Iwona Manista-Kutryś – śpiew

Spotkanie odbędzie się 9 kwietnia 2015 roku (czwartek) o godzinie 18.30 w Centrum Edukacyjnym Fundacji Kultury Informacyjnej w Nadarzynie, ul. Wiśniowa 26.

Stanisława Ossowska

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-04-02

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PFR

Nowością w zakresie rozliczenia rocznego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2014 rok jest uruchomienie usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PFR.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe za 2014 rok dostępne jest od 15 marca 2015 roku do 30 kwietnia 2015 roku na stronie internetowej Portalu Podatkowego. Usługa ta ma charakter fakultatywny i będzie dla podatników będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, którzy zobowiązani są do rozliczenia rocznego na formularzu PIT-37.

Więcej informacji na stronach:

http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/wstepnie-wypelnione-zeznanie-podatkowe-pfr

 

http://www.mf.gov.pl/administracja-podatkowa/wiadomosci/aktualnosci/-/asset_publisher/2UWl/content/mozna-juz-pobierac-wstepnie-wypelnione-zeznanie-podatkowe-pfr;jsessionid=A686011740DD4EF2B4812ABA5330CF98

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-04-01
  • grafika ze strony: nivea.pl
    grafika ze strony: nivea.pl

„Podwórko Nivea” w Gminie Nadarzyn? Głosujemy codziennie!

Przypominamy, że Gmina Nadarzyn przystąpiła do ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Podwórko Nivea”. Z naszego terenu zgłosiliśmy dwie lokalizacje:

1. W Wolicy przy ul. Oliwkowej (teren pozyskany na cele kulturalno-oświatowe).
2. W Nadarzynie teren przy Pastewniku.

Aby zagłosować wystarczy "kliknąć" w jedną z naszych propozycji w zakładce Twoja Lokalizacja na oficjalnej stronie Konkursu ,,Podwórko NIVEA" –

http://www.nivea.pl/Porady/ext/pl-PL/podworko

Jak informuje organizator konkursu wyjątkowe Podwórka NIVEA powstaną w 40 lokalizacjach, które zbiorą największa liczbę głosów. Trwa druga tura głosowania, z której zostanie wyłonionych 20 kolejnych lokalizacji. Głosowanie potrwa do końca maja. 

Aby wziąć udział w głosowaniu wystarczy posiadać aktywny adres e-mail. Każdego dnia można oddać jeden głos na wybraną przez siebie lokalizację!

Im więcej „kliknięć”, tym większe będą nasze szanse na utworzenie takiego Podwórka właśnie na terenie Gminy Nadarzyn.

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-04-01

Banery

Stopka

Autorskie prawa majątkowe do zdjęć i artykułów umieszczonych na niniejszej stronie przysługują Gminie Nadarzyn.
Nie mogą być one rozpowszechniane ani powielane w żadnej formie bez jej zgody.
Deklaracja Dostępności

Projekt i wykonanie | extranet
powered by netadmin 7.25

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.