"Z salonów na front - Polki w obronie wolności"
Anna Dorota Chrzanowska - bohaterska obrończyni Trembowli podczas wojny polsko-tureckiej.
20 września 1675 r. wojska turecko-tatarskie stanęły pod Trembowlą, licząc na łatwy sukces. Okazało się inaczej. Komendant twierdzy Jan Samuel Chrzanowski, wykazując się ogromnym męstwem, nie dopuścił do zdobycia ani poddania twierdzy. To, że załoga wytrzymała na posterunku było w dużym stopniu zasługą drugiej żony komendanta - Anny Doroty Chrzanowskiej (dawniej za prawdziwe uznawano imię Zofia), z domu von Fresen.
Nieprzyjaciel cztery razy zakładał pod zamek miny, ale gdy te wybuchały, więcej szkody zadawały oblegającym niż obrońcom. Jednak tym ostatnim powoli zaczęły puszczać nerwy i zaczęto myśleć o kapitulacji, aby zachować życie. Rozmowę taką podsłuchała żona Chrzanowskiego. Gdy radzono o kapitulacji, otworzyły się drzwi, a do komnaty weszły kobiety i dzieci. Na czoło wysunęła się pani Chrzanowska z dwoma nożami i powiedziała:
„Nie może być żadnych rozmów z najeźdźcą. Będziemy walczyć razem i razem zginiemy lub obronimy zamek”.
A potem zwróciła się do męża:
„Mój mężu, jeżeli poddasz fortecę, to jeden nóż przebije twoje serce, a drugi moje, jeżeli w nich zgaśnie miłość do wolności i Ojczyzny”.
Takim argumentom komendant nie mógł nic przeciwstawić, rozpuścił naradę i do 5 października forteca trzymała się, aż podeszły z odsieczą główne siły Rzeczypospolitej z Janem III Sobieskim na czele.
INFORMACJA - OSOBY BEZDOMNE
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie w związku ze zbliżającym się okresem zimowym zwraca się z prośbą do wszystkich mieszkańców Gminy Nadarzyn o zachowanie szczególnej wrażliwości i uwagi wobec zauważonych osób bezdomnych.
Prosimy o zgłaszanie informacji na temat osób wymagających pomocy do:
- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (22) 739 73 20,
- Straży Gminnej (22) 720 08 67,
- Policji (telefon dyżurny czynny do godz. 20.00) (22) 729-81-77.
Wszystkie osoby potrzebujące pomocy w formie tymczasowego schronienia mogą bezpośrednio zgłaszać się do ośrodków pomocy społecznej funkcjonujących w każdej gminie na terenie naszego kraju.
Schronisko dla osób bezdomnych zapewnia osobom bezdomnym, które podpisały kontrakt socjalny, całodobowe, tymczasowe schronienie oraz usługi ukierunkowane na wzmacnianie aktywności społecznej, wyjście z bezdomności i uzyskanie samodzielności życiowej.
Schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi zapewnia osobom bezdomnym, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki, zakład opiekuńczo-leczniczy lub zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, tymczasowe schronienie wraz z usługami opiekuńczymi oraz usługami ukierunkowanymi na wzmacnianie aktywności społecznej, w miarę możliwości wyjście z bezdomności i uzyskanie samodzielności życiowej.
W noclegowni, schronisku dla osób bezdomnych, ogrzewalni mogą przebywać osoby zdolne do samoobsługi, których stan zdrowia nie zagraża zdrowiu i życiu innych osób przebywających w placówce.
W schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi mogą przebywać osoby, których stan zdrowia nie zagraża zdrowiu i życiu innych osób przebywających w placówce.
W schronisku dla osób bezdomnych oraz schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi nie mogą przebywać osoby będące pod wpływem alkoholu lub pod wpływem substancji psychoaktywnych.
Schronisko zapewnia co najmniej jeden ciepły posiłek dziennie. Schronisko może również zapewniać wsparcie opiekuna, pracownika socjalnego, psychologa, pedagoga oraz terapeuty.
Rejestr placówek dla osób bezdomnych z woj. mazowieckiego pod linkiem:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nadarzynie
Informacja Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
W trosce o wspólne bezpieczeństwo Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej apeluje, aby do minimum ograniczyć kontakt osobisty przy załatwianiu spraw w Ośrodku.
Prosimy o wykorzystywanie alternatywnych sposobów komunikacji z GOPS poprzez:
- E –mail: gops@nadarzyn.pl
- E-PUAP- wysyłając korespondencję na skrytkę ePUAP: /gops_nadarzyn/skrytka lub za pośrednictwem korespondencji pocztowej.
- Empatię; mpips.gov.pl (warunkiem jest posiadanie profilu zaufanego). Dodatkowo wnioski na 500 + można złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej oraz Portal PUE ZUS.
- Telefonicznie:
Sekretariat:
tel.(22) 739 73 20 w. 181
e-mail: gops@nadarzyn.pl
Sekcja Świadczeń:
tel. (22) 739 97 07 w. 177, 182, 186
e-mail: swiadczenia@nadarzyn.pl
Sekcja Pomocy Środowiskowej:
tel. (22) 739 73 20 w. 183, 184, 185, 187, 284
e-mail: gops@nadarzyn.pl
Sekcja Wsparcia Rodziny:
tel. (22) 739 73 11
e-mail: ognisko@nadarzyn.pl
Zalecaną formą dostarczenia dokumentów jest droga elektroniczna lub poczta tradycyjna. Skany dokumentów można wysyłać pocztą mailową, za pośrednictwem e-PUAP, po wcześniejszym dokonaniu ustaleń z pracownikiem Ośrodka.
Niezbędne dokumenty zabezpieczone w zamkniętej kopercie można składać również
w kancelarii Urzędu Gminy (przegródka GOPS).
Dbając o bezpieczeństwo danych osobowych zawartych w dokumentach Ośrodek zaleca dokonanie szyfrowania przesyłanych plików.
Kontakt osobisty będzie możliwy w szczególnie uzasadnionych przypadkach w sytuacjach pilnych i wymagających osobistego stawiennictwa z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
VIII Nadarzyńskie Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia
Plakat - sektor żywności
Ogłoszenie
Program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Rozwój Sektorów Kreatywnych
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą w ramach sektora kreatywnego lub reprezentujesz podmiot prowadzący działalność gospodarczą, organizację pozarządową lub samorządową instytucję kultury, możesz w ramach organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu „Rozwój Sektorów Kreatywnych” ubiegać się o bezzwrotną dotację w wysokości do 300 000 zł na realizację projektu z zakresu:
- działania edukacyjne dla przedstawicieli branży kreatywnej (m.in. organizacja konferencji, warsztatów, seminariów, targów),
- projekty badawcze (na przykład analizy gospodarcze sektora kreatywnego w Polsce i poza jej granicami),
- wspieranie promocji zagranicznej polskich branż kreatywnych (udział w targach i misjach promocyjno-handlowych, organizacja spotkań branżowych promujących polskie branże kreatywne za granicą lub mających na celu pozyskiwanie kontaktów zagranicznych oraz inne narzędzia zagranicznej promocji polskich branż kreatywnych),
- prototypowanie i rozwój produktu (tworzenie i rozwijanie innowacyjnych prototypów ze szczególnym uwzględnieniem gier wideo, designu i nowych mediów),
- produkcja wideoklipów muzycznych promujących polską muzykę za granicą.
Wszystkie branże kreatywne objęte są Programem, jednak priorytetowo traktowane są działania związane z sektorami wzornictwa, muzyki, gier wideo i nowych mediów oraz projekty interdyscyplinarne. Program ma za zadanie pobudzać innowacyjność poprzez wsparcie synergicznych działań łączących potencjał i zasoby wielu dziedzin – sztuki, kultury, technologii, nauki i biznesu.
Strategicznym celem programu jest objęcie wsparciem najbardziej wartościowych projektów mających na celu rozwój polskich sektorów kultury i kreatywnych oraz wzmacnianie ich konkurencyjności na terenie UE i poza nią.
Harmonogram: nabór wniosków został ogłoszony 29 października 2020 r. i potrwa do końca listopada.
Więcej informacji na stronie: https://bit.ly/2TDNlVy
Informacja - odpady komunalne
Szanowni Państwo!
Urząd Gminy Nadarzyn informuje, że odpady komunalne zbierane w sposób selektywny są również przyjmowane nieodpłatnie od mieszkańców objętych gminnym systemem zbiórki odpadów komunalnych (tzn. Ci którzy złożyli deklaracje o wysokości opłaty za odpady komunalne w Urzędzie Gminy) w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), który znajduje się w Nadarzynie przy ul. Turystycznej 38.
Oddawanie odpadów komunalnych do PSZOK-u odbywa się na następujących zasadach:
1. Odpady budowalne, poremontowe i gruz (max 300 kg/rok) oraz opony (max 4 szt. /rok) – należy uzyskać zaświadczenie z Urzędu Gminy poprzez zgłoszenie telefoniczne, mailowe lub osobiste. (Uwaga: ważność zaświadczenia to 2 tygodnie od daty jego wystawienia)
2. Pozostałe selektywnie zebrane odpady komunalne - należy okazać dowód wniesienia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Urzędzie Gminy Nadarzyn (aktualny wydruk z kasy lub wydruk z konta bankowego) albo uzyskać zaświadczenie z Urzędu Gminy o złożeniu deklaracji „śmieciowej” poprzez zgłoszenie telefoniczne, mailowe lub osobiste. (Uwaga: termin ważności zaświadczenia to 1 miesiąc od daty jego wystawienia)
Powyższe zasady pomogą znacznie uszczelnić system gospodarki odpadami w naszej gminie poprzez weryfikacje osób czy przedsiębiorstw, które nielegalnie oddają odpady do gminnego PSZOK-u, a tym samym podwyższają koszty zagospodarowania odpadów komunalnych.