Urząd Gminy w Nadarzynie

  • -

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Pruszkowie

W ramach obchodów upamiętniających 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godz. 21.00 w hali Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego (Pruszków, ul. Gomulińskiego 4) odbędzie się pokaz filmu „Powstanie Warszawskie”.

„Powstanie Warszawskie” to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych.

Opowiada historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, wykonujących rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Bohaterowie są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu „prawdziwej” wojny. Początkowo jednak dokumentują życie cywilne powstańczej stolicy. Takich materiałów oczekuje od nich ich dowódca, dając im zadanie przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie „Palladium”. Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz bardziej w samo Powstanie. I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Bracia mogą wreszcie nakręcić „prawdziwą” wojnę, tyle, że ta okazuje się potworna. Bohaterowie orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia – świat, w którym się znaleźli, to świat po apokalipsie. Uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie tej apokalipsy i ocalenie za wszelka cenę taśmy z materiałem…

źródło: http://powstaniewarszawskiefilm.pl

Marta Skibniewska, Wydział Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Pruszkowie

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-30
  • -
  • -

3. Cross Maraton Nadarzyn

Stowarzyszenie Biegiem przez Polskę organizuje 3. Cross Maraton Nadarzyn. Start w sobotę, 8 sierpnia 2015 o godz. 9:00 w Młochowie.

Przygotowano aż 4 możliwości czynnego uczestnictwa w imprezie. Do wyboru jest bieg na dystansie: maratonu (42 km), półmaratonu (21 km), "Leśna Pętla" (4 km) oraz po raz pierwszy nordic walking (4 km).

Trasa biegów prowadzi 4-kilometrową pętlą: alejkami Parku Młochowskiego, zabytkową aleją drzew oraz ścieżkami w Lasach Młochowskich.

Zapraszamy, do wzięcia udziału w tej kameralnej imprezie biegowej w pobliżu Warszawy. Patronat honorowy nad imprezą objął Wójt Gminy Nadarzyn Janusz Grzyb, do pomocy zostali oddelegowani strażacy z OSP Młochów.

Zapisy: http://my3.raceresult.com/30561/registration?lang=pl

Paulina Asendrych

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-30

Ogłoszenie

Przedsiębiorstwo Komunalne Nadarzyn Sp. z o.o. zawiadamia, że w związku z wcinką  wodociągową w ul. Komorowskiej w dniu 04.08.2015 r. od godziny 9.00 do godziny 15.00 nastąpi przerwa w dostawie wody mieszkańcom ulicy Komorowskiej. Za zaistniałe niedogodności przepraszamy.

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna: planowane wyłączenia prądu

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna informuje, że planowane są przerwy w dostawie prądu w Gminie Nadarzyn.

Szczegóły w załączniku.

Jednocześnie przypominamy: zgłaszanie awarii i uszkodzeń oraz bieżące informacje o awariach i pracach planowych - tel. 991

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-30
  • -

Niedzielne wyprawy szlakiem powstańczej Warszawy

W ramach obchodów 71. rocznicy Powstania Warszawskiego Muzeum Dulag 121 zaprasza na cykl trzech spacerów „Wyprawy szlakiem powstańczej Warszawy” po najważniejszych miejscach powstańczej Woli, Ochoty i Powiśla, które poprowadzi przewodnik warszawski Karol Karasiewicz. Patronat nad tegoroczną edycją objął Starosta Pruszkowski Zbigniew Sipiera.

1. „Wola – powstańcze walki i zagłada ludności cywilnej” – 9 sierpnia 2015

Miejsce zbiórki: kościół św. Wojciecha, ul. Wolska 76,

Godzina zbiórki:  14:15

Sugerowany dojazd z Pruszkowa:

Kolejką WKD bądź koleją KM, SKM do dworca Warszawa Ochota, następnie z przystanku Plac Zawiszy tramwajem linii 1, 22, 24 do przystanku Okopowa i z przystanku Okopowa do przystanku Sokołowska tramwajem linii 26, 27.

Pierwszy spacer rozpocznie się przy kościele św. Wojciecha, gdzie od 5 sierpnia 1944 r. mieścił się punkt zborny (określany też jako obóz przejściowy) dla wypędzanej ludności cywilnej Warszawy i będzie obejmować obszar od wału Kolei Obwodowej i Alei Prymasa Tysiąclecia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy ulicami Wolską i Górczewską, do ulicy Chłodnej i Hal Mirowskich. Podczas spaceru poznamy miejsca walk żołnierzy III Obwodu AK pod komendą mjr. Jana Tarnowskiego „Waligury” i żołnierzy Kedywu Zgrupowania „Radosław” pod komendą ppłk. Jana Mazurkiewicza „Radosława” (m.in. Pałacyk Michla, Cmentarze Ewangelickie) oraz miejsca związane z exodusem ludności cywilnej w trakcie pacyfikacji Woli (m.in. Pomnik Ofiar Rzezi Woli) i  pacyfikacją Powstania przez grupę Reinefartha.  Po zakończeniu spaceru przewidziany jest przejazd komunikacją miejską na Cmentarz Powstania Warszawskiego oraz pod pomnik Polegli Niepokonani. Chętni proszeni są o zakupienie wcześniej biletów ZTM.

- spacer dedykowany dla osób dorosłych i młodzieży

- czas wycieczki ok. 2,5 – 3 godziny

- zapisy: (22) 758 86 63; kom. 696 591 295; e-mail: dulag@dulag121.pl

2. „Wyprawa  po powstańczej Ochocie” - 23 sierpnia 2015

Miejsce zbiórki: róg ul. Grójeckiej i Niemcewicza,

Godzina zbiórki:14:00

Sugerowany dojazd z Pruszkowa:

Kolejką WKD bądź koleją KM, SKM do dworca Warszawa Ochota, następnie z przystanku Plac Zawiszy tramwajem linii 9, 7, 25

Drugi spacer poświęcony będzie pierwszym dniom Powstania Warszawskiego na terenie Ochoty. Odwiedzimy miejsca walk żołnierzy IV Obwodu AK pod dowództwem ppłk. Mieczysława Sokołowskiego „Grzymały”, Redutę Kaliską i Wawelską. Poznamy losy ludności cywilnej Ochoty pacyfikowanej przez oddziały RONA dowodzonych przez SS- Brigadeführera Kamińskiego. Spacer rozpocznie się na skrzyżowaniu ulic Grójeckiej i Niemcewicza, skąd przejdziemy na ulicę Spiską 14, gdzie aresztowano pierwszego Komendanta AK gen. Stefana Roweckiego „Grota. Następnie powędrujemy trasą walk mających miejsce w pierwszych dniach  sierpnia rozpoczynając  od ulicy Asnyka, przez Plac Narutowicza, ul. Barską, Kaliską (reduta Kaliska), Wawelską (Reduta Wawelska, Instytut Radowy Marii Skłodowskiej – Curie) i dalej Grójecką do Hali Banacha, dawniej tzn. Zieleniak, na którego terenie podczas Powstania mieścił się obóz przejściowy dla wypędzanej ludności cywilnej Warszawy. Przejście będzie się pokrywać z trasą, jaką szła wypędzana ludność Ochoty i całej Warszawy. Spacer zakończymy na dziedzińcu XXI LO im. Hugona Kołłątaja.

- spacer dedykowany dorosłym i młodzieży

- czas wycieczki ok. 2,5 – 3 ha.         

- zapisy: (22) 758 86 63; kom. 696 591 295; e-mail: dulag@dulag121.pl

3. „Powiśle w Powstaniu Warszawskim” - 6 września 2015

Miejsce zbiórki: wyjście dworca Warszawa Powiśle od strony Wisły przy kawiarni PKP Powiśle,

Godzina zbiórki 14:00

Sugerowany dojazd z Pruszkowa:

Koleją KM, SKM z dworca PKP w Pruszkowie do dworca Warszawa Powiśle

Trzecia wyprawa poświęcona będzie historii walk  Zgrupowania „Krybar” dowodzonego przez mjr. Cypriana Mazurkiewicza. Spacer rozpoczniemy pod Dworcem PKP Powiśle od opowieści o próbach zdobycia warszawskich mostów przez Berlingowców. Następnie przejdziemy ulicą Solec, gdzie działała wytwórnia materiałów wybuchowych „Kinga”, do ulicy Dobrej i Smulikowskiego (miejsca pochówku „Rafała”), Tamką aż do  Elektrowni na Powiślu, gdzie poznamy historię jej zdobycia i rolę jaką odegrało ono w trakcie powstańczych walk. Kolejnymi punktami będą ulice Oboźna oraz Krakowskie Przedmieściee, gdzie dowiemy się próbach zdobycia Uniwersytetu, opanowaniu przez powstańców Komendy Policji i kościoła Św. Krzyża. Następnie  ul. Konopczyńskiego, gdzie działał szpital powstańczy i Tamką przejdziemy do pomnika żołnierzy Zgrupowania „Krybar”. Spacer zakończy się w okolicach ul. Tamki i ul. Topiel, w miejscu, gdzie zbudowano pojazd pancerny „Kubuś”.

- spacer dedykowany dorosłym i młodzieży       

- czas wycieczki ok. 2,5 – 3 ha.

- zapisy: (22) 758 86 63; kom. 696 591 295; e-mail: dulag@dulag121.pl

Maciej Boenisch, Muzeum Dulag 121

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-30
  • -

71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego uczczenia 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia br. Symbolicznie o godz. 17.00, godzina „W”, pod krzyżem z popiersiem Marszałka Piłsudskiego w Nadarzynie (plac Poniatowskiego) wspólnie uczcijmy minutą ciszy poległych bohaterów. O godz. 16.45 będzie miał miejsce uroczysty apel. Serdecznie zapraszamy

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-29
  • -
  • -
  • -

„Od wojny do zwycięstwa 1939–1989” - wystawa w Urzędzie Gminy Nadarzyn

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą przygotowaną przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa „Od wojny do zwycięstwa 1939–1989” opowiada o szczególnym półwieczu w dziejach Polski. Polska pozbawiona była wówczas niepodległości i wolności – najpierw w wyniku podboju i okupacji przez Niemcy i ZSRS w latach II wojny światowej, a następnie – komunistycznego zniewolenia po wojnie. Głównym wątkiem wystawy są polskie dążenia wolnościowe, znajdujące wyraz w walce zbrojnej i aktywności politycznej.
Sugestywne fotografie przedstawiają polskich żołnierzy na różnych frontach II wojny światowej oraz fenomen Polskiego Państwa Podziemnego w okupowanym kraju. Opowiadają o oporze społecznym i działalności opozycji demokratycznej w PRL, której zwieńczeniem było powstanie masowego ruchu „Solidarności” i obalenie komunistycznej dyktatury w 1989r.

Szczegóły na stronie Instytutu Pamięci Narodowej:

http://ipn.gov.pl/

IPN

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-28

Nabór kandydatów na ekspertów RPO WM 2014-2020

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 opublikował informację o możliwości ubiegania się o wpis do Wykazu Kandydatów na Ekspertów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Pełna treść oficjalnej informacji i pliki do pobrania dostępne są na stronie Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego: Informacja o możliwości ubiegania się o wpis do wykazu kandydatów na ekspertów RPO WM 2014-2020

Zgodnie z zamieszczoną informacją wnioski o umieszczenie w Wykazie kandydatów na ekspertów RPO Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020 wraz z załącznikami należy składać w terminie do 10 sierpnia 2015 r.

Zgłoszenia (dokumenty w zamkniętej kopercie z podanym imieniem, nazwiskiem i adresem zwrotnym kandydata oraz z dopiskiem: „Nabór kandydatów na ekspertów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020”) należy złożyć osobiście w siedzibie Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich.

Adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie Departament Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Al. Solidarności 61, Warszawa pok. 412, IV p.

Podinspektor Kamil Przyborowski

Urząd m.st. Warszawy

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-28
  • -

Wiadomości Nadarzyńskie

Lipcowy numeru wydania bezpłatnego miesięcznika „Wiadomości Nadarzyńskie” . U nas pełna wersja elektroniczna. Zapraszamy do lektury.

Wersja elektroniczna WN

Kondolencje dla p. Jana Jarzyńskiego

  • -

Kondolencje dla p. Henryki Pęzior

  

  • -

Kondolencje dla p. Grzegorza Padamczyka

  • -

Nadarzyński Ośrodek Kultury poszukuje wolontariusza

Nadarzyński Ośrodek Kultury poszukuje wolontariusza do prowadzenia nauki języka angielskiego w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zainteresowanych prosimy o przesłanie aplikacji na adres nok@nok.pl

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-07-24

Konsultacje społeczne

Na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235), informuję o przystąpieniu do opracowywania projektów opracowań pt. „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Nadarzyn” oraz „Prognoza oddziaływania na środowisko Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Nadarzyn”.

Zainteresowani mogą zapoznać się z dokumentacją sprawy, która jest do wglądu w siedzibie gminy Nadarzyn, pok. 228 oraz na stronie internetowej www.nadarzyn.pl

Każdy ma prawo składania uwag i wniosków do ww. projektów.

Wnioski i uwagi należy składać na załączonym FORMULARZU ZGŁASZANIA UWAG/WNIOSKÓW na adres Urzędu Gminy Nadarzyn - ul. Mszczonowska 24, 05-830 Nadarzyn, ustnie w siedzibie Urzędu Gminy, pok. 228 i na adres poczty elektronicznej mnapiorkowska@nadarzyn.pl, w terminie do dnia 7 września 2015 r.

Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Wójt Gminy Nadarzyn.

Katarzyna Dombska, kierownik Referatu ds. funduszy zewnętrznych

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-23

KRUS ostrzega rolników - zanim będzie za późno !

Ryzyko wypadku śmiertelnego w rolnictwie jest prawie czterokrotnie wyższe niż poza rolnictwem. W ubiegłym roku na Mazowszu odnotowano 27 wypadków śmiertelnych, z czego połowa to wypadki spowodowane pod wpływem alkoholu. Szczególnie niebezpieczne są okresy wczesnej wiosny i lata. W okresie żniw następuje nagromadzenie prac polowych i zwiększenie wysiłku fizycznego. Zmęczenie oraz nieustanny pośpiech podczas wielogodzinnych prac polowych naraża rolnika na ryzyko zaistnienia wypadku. W najbliższych dniach rozpoczynają się żniwa. Właśnie wtedy dochodzi do największej liczby wypadków na wsi. Ulegają im zarówno osoby dorosłe jak i dzieci pozostawiane w tym okresie bez opieki.

Na terenie działania PT KRUS Piaseczno w 2014 roku czterech rolników uległo wypadkom wskutek pochwycenia przez ruchome części maszyn. Przyczyną tych wypadków najczęściej są: - brak osłon ruchomych elementów maszyn i urządzeń np. brak osłony ostrza piły tarczowej, manipulowanie przy włączonym napędzie maszyny, używanie nieodpowiedniej odzieży.

Każdego roku KRUS organizuje liczne szkolenia, konkursy i spotkania dla rolników, aby poszerzyć ich wiedzę w zakresie zasad BHP w rolnictwie. Niestety ofiarami wypadków na wsi są także dzieci. Wypadki z ich udziałem to najczęściej efekt nieuwagi, nieposłuszeństwa i braku wyobraźni. Eksperci radzą, by rodzice wydzielali osobne miejsce na zabawę dzieci na terenie gospodarstwa. Poza tym, angażując dzieci do pomocy w gospodarstwie, nie należy powierzać im prac przekraczających ich możliwości fizyczne i psychiczne. Należy też pamiętać o odpowiednim nadzorze najmłodszych. Zachęcamy do zapoznania się z wykazem prac, których nie powinny wykonywać dzieci do ukończenia lat 15 – stu. Wykaz dostępny jest na stronie internetowej KRUS – www.krus.gov.pl.

Życzymy Państwu bezpiecznej i bezwypadkowej pracy. Jeżeli jednak zdarzy się wypadek przy pracy rolniczej, jak najwcześniej należy zgłosić ten fakt do najbliższej Placówki Terenowej lub Oddziału KRUS. Jest to obowiązek wynikający z art. 45 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2015r., poz.704). Wypadek może zgłosić poszkodowany, członek rodziny lub inna osoba, w dowolny sposób:

- osobiście

- telefonicznie

- na piśmie

- pocztą elektroniczną.

Inspektor Katarzyna Gaca, PT KRUS Piaseczno

Źródło: "Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym"- broszura dla rolników www.krus.gov.pl

 

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-27
  • -

Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!

W ostatnim czasie odnotowano wiele przypadków zatruć narkotykami, tak zwanymi dopalaczami. Do szpitali w całej Polsce trafiły głównie bardzo młode osoby z ostrym zatruciem organizmu wywołanym użyciem tych substancji.

Dlatego przekazujemy apel pani Katarzyny Góralskiej Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty:

„Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy.

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na http://www.116111.pl/napisz

Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących kontaktu dzieci z substancjami psychoaktywnymi..

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem: http://800100100.pl/

W pierwszym półroczu 2015 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z substancjami psychoaktywnymi (http://www.800100100.pl/).

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:15 do 20:00. Po godzinie 20:00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.”

Departament Informacji i Promocji

Ministerstwo Edukacji Narodowej

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-23
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Nawałnice w Gminie Nadarzyn

Wichury i gwałtowne burze, które przeszły w weekend nad Polską spowodowały wiele szkód. Uszkodzone zostały domy mieszkalne i budynki gospodarcze. Strażacy z naszego powiatu interweniowali ponad 120 razy. Porywisty wiatr nie tylko zrywał dachy ale i przewracał drzewa. W Piastowie najprawdopodobniej od pioruna zapaliło się poddasze domu jednorodzinnego. Gwałtowne opady deszczu nie tylko zamieniały ulice w rwące potoki, ale zalewały również piwnice i garaże podziemne. W wielu miejscowościach nie było prądu i wody, nie działały również telefony. Burze i wichury nie oszczędziły również naszej gminy.

Brak prądu – zerwane przewody

Przewrócone drzewa uszkodziły sieć elektroenergetyczną. Połamane słupy i zerwane przewody - to najczęstsze przyczyny awarii w naszym regionie. Jak podaje PGE DystrybucjaNa wznowienie dostaw energii elektrycznej oczekuje jeszcze ok. 80 tys. gospodarstw domowych głównie w Oddziale Warszawa. W niektórych miejscowościach burze wystąpiły kilkukrotnie. Awarie mają tu charakter masowy. Według raportu z godz. 10.00 szacowany czas przywrócenia zasilania do odbiorców na tak rozległym obszarze wynosi ponad 6 godzin.”

Energetycy zapewniają, że wszystkie brygady pracują w terenie, aby jak najszybciej usunąć skutki nawałnic i przywrócić zasilanie. Nie ukrywają, że najtrudniejsza sytuacja jest na Mazowszu gdzie wczoraj ok. 100 tys. osób było bez prądu. Teraz na przywrócenie dostaw prądu czeka ok. 30 tys. gospodarstw domowych. W Rejonie Energetycznym Jeziorna bez prądu pozostaje ok. 1,3 tys. odbiorców z gminy Nadarzyn, Lesznowola, Raszyn, Piaseczno, Konstancin-Jeziorna.

Strażacy interweniowali ponad 120 razy

Pracowity weekend kończą strażacy. Od soboty wzywani byli przeszło 120 razy. Jak podaje rzecznik prasowy KP PSP Pruszków st. kpt. Karol Kroć ponad 90 % interwencji związanych było z przewróconymi i połamanymi drzewami. Nawałnice uszkodziły w naszym powiecie kilkanaście dachów, ulewa podtopiła kilka piwnic i garaży podziemnych. W poniedziałek około godziny 8:00 na interwencję strażaków czekały ostatnie zgłoszenia.

Do walki z żywiołem zaangażowane były wszystkie jednostki zawodowej straży pożarnej i ochotniczej. Poważne szkody wywołała nawałnica, która w sobotę przeszła nad Młochowem. W parku powalonych zostało wiele drzew. Strażacy usuwali przewrócone konary i niebezpiecznie zwisające gałęzie. Z kolei w Piastowie najprawdopodobniej od uderzenia pioruna zapalił się budynek mieszkalny. Poddasze domu jednorodzinnego gasiło 9 jednostek straży pożarnej w tym jedna spoza powiatu. Akcja gaśnicza trwała od godz. 20:00 do 23:30.

Z informacji straży pożarnej wynika, że na terenie naszego powiatu w wyniku burz nikt nie został ranny. Straty materialne nie zostały jeszcze oszacowane.

Sprawnie z konarami tarasującymi drogi poradzili sobie mieszkańcy Rozalina.

- Wyposażeni w siekiery i piły mechaniczne ruszyli na ulicę Młochowską usuwać skutki nawałnicy. Ulica była zablokowana przez ponad 30 powalonych drzew, na odcinku nie dłuższym niż 200 metrów. Konary drzew, słupy telefoniczne, kable, gałęzie tworzyły przeszkody nie do pokonania. Na szczęście nikt nie ucierpiał - informuje autor strony http://rozalin.net.pl. - Samym strażakom usuwanie drzew zajęłoby bardzo dużo czasu, a z pomocą ponad 20 mieszkańców naszej wsi zajęło niespełna 2 godziny.

- Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy wzięli udział w tej spontanicznej, ale zorganizowanej akcji udrażniającej przejazd ulica Młochowską. W szczególności Mieszkowi Kapicy, który na akcje przyjechał koparką - wylicza autor http://rozalin.net.pl.

Fotorelacja z usuwania skutków nawałnicy w Rozalinie:

http://rozalin.net.pl/usuwanie-skutkow-nawalnicy-pomoc-mieszkancow-fotorelacja/

 

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-20
  • fot. arch. ztm

UWAGA!!!

Autobusy linii 703, 711 i 733 – od 17 lipca br., od około godziny 22.00 do odwołania – będą kursowały trasami S2 i S8 z pominięciem odcinka na terenie Janek i Raszyna ograniczonego przystankami STOICKA – GRANICZNA. Zmiany są związane z zamknięciem dla ruchu ulicy Mszczonowskiej w Jankach i jednoczesnym otwarciem trasy S8 (obwodnica Janek i Raszyna).

17 lipca, około godziny 22.00, wraz z otwarciem trasy S8 (obwodnica Janek i Raszyna) zostanie zamknięta dla ruchu ulica Mszczonowska w Jankach. Jednocześnie autobusy linii 703, 711 i 733 zostaną skierowane na trasę objazdową pomijającą na terenie Janek i Raszyna odcinek pomiędzy przystankami STOICKA – GRANICZNA. Autobusy będą kursowały trasami S2 i S8. Dla autobusów będą obowiązywały zmienione rozkłady jazdy. 

Autobusy nie będą obsługiwały przystanków: NA SKRAJU, MŁYN, SZKOLNA, SPORTOWA, KOŚCIÓŁ, PUCHAŁY, HRABSKA DROGA, JANKI, PL.SZWEDZKI, JANKI MAŁE.

Na trasie S2 zostanie uruchomiony przystanek STOICKA 04. Przystanki STOICKA 01 i 04 będą dla linii 703, 711 i 733 przystankami granicznymi 1. strefy biletowej.

Przystanki GRANICZNA 51 i 52 zostaną przeniesione na trasę S8.

Funkcjonowanie przystanków JANKI MAŁE 01 i 02 oraz PL. SZWEDZKI 02 zostanie zawieszone.

Zmieniona organizacja ruchu będzie obowiązywała do odwołania.


Magdalena Potocka
Zarząd Transportu Miejskiego
Dział Funduszy Europejskich i Mediów 
tel. 22 45-94-125; 692-433-359

e-mail: m.potocka@ztm.waw.pl

Uwaga

Informujemy, że w dniu jutrzejszym 16.07.2015 r. (czwartek) kasa Urzędu Gminy Nadarzyn będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2015-07-15

Dzielnicowi i sąsiedzi to spokojniejszy urlop

- Bycie dzielnicowym to bardzo odpowiedzialna i trudna służba. Służba, która wymaga od policjantów wszechstronności i ogromnego zaangażowania – czytamy na oficjalnej stronie policji. - W ich zainteresowaniu powinno być wszystko, co dzieje się na danym terenie. Ta służba wymaga prawdziwego poświęcenia, znajomości wielu aktów prawnych, cierpliwości, życzliwości i dobrej kondycji.

Warto znać swojego sąsiada i dzielnicowego, tym bardziej teraz w sezonie urlopowym. To szczególnie przydatne znajomości zwłaszcza gdy planujemy wakacyjny wyjazd. Dobrze jest o swoich planach urlopowych poinformować sąsiada, który odbierze korespondencję i zwróci uwagę, czy wokół naszego domu kręcą się jakieś podejrzane osoby.
Budzące wątpliwości zainteresowanie nieznanych osób pustym domem należy zgłaszać policji, a najlepiej swojemu dzielnicowemu.
Przypominamy, że wszyscy dzielnicowi przyjmują w godzinach pełnienia służby w komisariacie policji w Nadarzynie:

st. asp. Mariusz Michałowski tel. 22-604-62-85 lub tel. 600-997-482 rejon – m. Nadarzyn.

p.o. asp. Mariusz Stokowski tel. 22-604-62-85 lub tel. 600-997-483 rejon – m. Kostowiec, Krakowiany, Młochów, Parole, Rozalin, Stara Wieś, Urzut i Wola Krakowiańska.

p.o. sierż. Michał Pałuba tel. 22-604-62-85 lub tel. 600-997-468 rejon – m. Kajetany, Rusiec, Strzeniówka, Szamoty, Walendów i Wolica.

Komisariat Policji mieści się w Nadarzynie, ul. Warszawska 13. W sytuacjach zagrożenia należy niezwłocznie zadzwonić na komisariat: tel. 22-729-81-77 lub na numery alarmowe 997 i 112.

Szczegółowe informacje:

http://www.nadarzyn.pl/168,kp-nadarzyn.html

http://kpppruszkow.policja.waw.pl/portal/ppr/466/1239/KP_Nadarzyn.html

 

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-14

Nabór na stanowisko pracy: specjalista ds. administracyjnych

Lokalna Grupa Działania Nadarzyn-Raszyn ogłasza nabór na stanowisko specjalista ds. administracyjnych. Do dnia 21 lipca 2015 roku, do godziny 12:00 prosimy o składanie dokumentów wymienionych w załączniku na adres mailowy: lgd@nadarzyn-raszyn.pl

Ewentualne pytania i wątpliwości można zgłaszać pod ww. adres mailowy.

Zarząd LGD Nadarzyn-Raszyn

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-13

Uwaga na dopalacze - apel do rodziców i opiekunów dzieci!

Coraz powszechniejsza dostępność do substancji psychoaktywnych, szczególnie nasilona w okresie wakacyjnym - jak widzimy chociażby w związku z ostatnimi wydarzeniami, o których informują nas media ogólnopolskie - jest realnym zagrożeniem życia i zdrowia dzieci i młodzieży.

Okres wakacyjny to czas, kiedy najczęściej dochodzi do pierwszych eksperymentów związanych m.in. z narkotykami i innymi środkami odurzającymi. Motywy sięgania po te substancje bywają różne m.in.: ucieczka od problemów, nuda, poszukiwanie pobudzenia, poczucie pewności siebie w sytuacjach społecznych, chęć przystosowania się do grupy czy ciekawość. Zwracajmy szczególną uwagę na to, co kupują nasze dzieci, z kim spędzają wolny czas, jakie znajomości zawierają.

Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia można przeczytać apel, w którym przestrzega się o konsekwencjach zażywania dopalaczy: „Zażycie tego rodzaju substancji poza kilkoma godzinami pobudzenia i agresywności powoduje wielonarządowe uszkodzenia, zablokowanie funkcji nerek i układu nerwowego, zablokowanie i zniszczenie wątroby, a w najgorszym razie zgon”.

Więcej informacji na temat dopalaczy można szukać m.in. na stronach internetowych: www.dopalaczeinfo.pl ; www.kbpn.gov.pl ; www.policja.pl

Źródło:www.mz.gov.pl; www.ore.edu.pl

Krystyna Masłowska – pełnomocnik Wójta ds. uzależnień

Warsztaty Last Minute - zmiana terminu

Zmianie ulega termin zajęć dla dzieci i młodzieży (od 10 lat) Szycie szmacianek.

Zajęcia prowadzone przez panie: Jolantę Zalesińską i Monikę Majewską odbędą się nie jak wcześniej informowano 26-27 sierpnia (środa i czwartek) lecz 20 i 21 sierpnia (czwartek i piątek). Godziny zajęć pozostają bez zmian 12.00 – 15.00.

Za utrudnienia przepraszamy.
Nadarzyński Ośrodek Kultury, Pl. Poniatowskiego 42, 05-830 Nadarzyn
http://nok.pl/index.php

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-13
  • -

Mammobus przyjeżdża do Nadarzyna!

Zapraszamy na mammografię 23.07.2015r. przy SPG ZOZ w Nadarzynie.

NZOZ Mammo-Med Centrum Diagnostyki i Usług Medycznych zaprasza na nieodpłatne badania mammograficzne, którymi objęte są Panie od 50 do 69 roku życia, które nie miały wykonywanych badań w ciągu ostatnich 2 lat.

Rejestracja telefoniczna pod numerem tel. 58 325 76 02, 58 325 76 05.

Przyjdź zrób to dla siebie!

http://www.zoz.nadarzyn.pl/

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-13

Ogłoszenie - przerwa w dostawie wody w Wolicy

Przedsiębiorstwo Komunalne Nadarzyn Sp. z o.o. zawiadamia, że w związku z przebudową sieci wodociągowej związanej z budową drogi ekspresowej nr 8 na odcinku Salomea – Paszków w dniu 21.07.2015r. w godzinach od 16:00 do 20:00 nastąpi przerwa w dostawie wody mieszkańcom miejscowości Wolica.
Za zaistniałe niedogodności przepraszamy.

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-10
  • -

Informacja na temat darmowych podręczników i ćwiczeń

Rodzicu! Twoje dziecko ma prawo do darmowych podręczników i ćwiczeń! - informuje Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Wykaz bezpłatnych podręczników i ćwiczeń od 1 września 2015 r.

Szkoła podstawowa, I klasa

Twoje dziecko dostanie przygotowany przez MEN darmowy podręcznik „Nasz elementarz”. Ten sam, z którego w ubiegłym roku uczyli się pierwszoklasiści. Dodatkowo, szkoła otrzyma z MEN 50 zł na zakup ćwiczeń dla każdego ucznia. Bezpłatny jest też podręcznik do nauki języka obcego. Szkoła na jego zakup otrzyma 25 zł/dziecko. Jedyne, za co będziesz musiał zapłacić, to podręczniki do przedmiotów nieobowiązkowych (np. religia, etyka).

Szkoła podstawowa, II klasa

Twoje dziecko dostanie przygotowany przez MEN darmowy podręcznik „Nasza szkoła”. Dodatkowo, szkoła otrzyma z MEN 50 zł na zakup ćwiczeń dla każdego ucznia. Bezpłatny jest też podręcznik do nauki języka obcego. Szkoła na jego zakup otrzyma 25 zł/dziecko. Jedyne, za co będziesz musiał zapłacić, to podręczniki do przedmiotów nieobowiązkowych (np. religia, etyka).

Szkoła podstawowa, IV klasa

Nie musisz kupować ani podręczników, ani ćwiczeń. Chyba, że do przedmiotów nieobowiązkowych. To szkoła kupi komplet podręczników i ćwiczeń dla Twojego dziecka. Na ćwiczenia otrzyma 25 zł/ucznia. Kolejne 140 zł na każdego ucznia dostanie na zakup podręczników. Będą to zupełnie nowe książki, kupione na rynku od wydawców. Muszą być wieloletnie, tzn. nie mogą zawierać miejsc do wypełniania, wpisywania, wycinania, itp. Kupione w tym roku podręczniki posłużą trzem kolejnym rocznikom uczniów.

Gimnazjum, I klasa

Nie musisz nic kupować ani podręczników, ani ćwiczeń. Chyba, że do przedmiotów nieobowiązkowych. Na komplet książek dla ucznia szkoła dostanie 250 zł, kolejne 25 zł na zakup ćwiczeń. Podręczniki będą nowe, kupione na rynku od wydawców. Muszą być wieloletnie, tzn. nie mogą zawierać miejsc do wypełniania, wpisywania, wycinania, itp. Kupione w tym roku podręczniki posłużą trzem kolejnym rocznikom uczniów.

Dodatkowe darmowe podręczniki i ćwiczenia w następnych latach

2016/2017 - Darmowe podręczniki i ćwiczenia dodatkowo dla uczniów III i V klasy szkoły podstawowej oraz II klasy gimnazjum.

2017/2018 - Darmowe podręczniki i ćwiczenia dodatkowo dla uczniów VI klasy szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum.

Rok szkolny 2017/2018 – darmowe podręczniki i ćwiczenia dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów

Jednocześnie Kuratorium informuje, że w polskim prawie oświatowym nie ma obowiązku korzystania z podręczników i ćwiczeń. Dlatego za pieniądze przeznaczone na zakup podręczników i ćwiczeń szkoła może kupić inne materiały edukacyjne. Jeśli podejmie taką decyzję, NIE może żądać od rodziców kupna podręczników i materiałów ćwiczeniowych.

Zmiany w finansowaniu zakupu podręczników nie obejmują szkół ponadgimnazjalnych.

Więcej na stronach:

http://www.kuratorium.waw.pl/

www.men.gov.pl

www.naszelementarz.men.gov.pl

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-10

E-faktura

Przedsiębiorstwo Komunalne Nadarzyn Sp. z o.o. uprzejmie informuje, iż z dniem 28 maja 2015 roku uruchomiło nową usługę, jaką jest E-faktura umożliwiającą otrzymywanie faktur w formie elektronicznej na wskazany adres e-mail.

Szczegółowe informacje na stronie:
http://pkn.net.pl/e-faktura.php

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-08
  • -
  • -
  • -
  • -

Nowe ścieżki na cmentarzu w Nadarzynie

Na kwaterze żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 roku na cmentarzu w Nadarzynie powstały nowe ścieżki. Prace remontowe kosztowały 25.000 zł i zostały wykonane ze środków własnych oraz z dotacji celowej (w wysokości 10.000 zł ) Wojewody Mazowieckiego.

Prace polegały na rozebraniu i wymianie starych, popękanych betonowych płyt ze ścieżek między grobami i wykonaniu nowych chodników.
Przy okazji została również uporządkowana zieleń na grobach.

Katarzyna Dombska, kierownik Referatu ds. funduszy zewnętrznych

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-07
  • -

„Kultura Na Widoku” w Bibliotece

Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn zaprasza do zapoznania się z plakatami projektu „Kultura Na Widoku”, dzięki którym Czytelnicy mogą bezpłatnie lub w promocyjnej cenie pobrać wybrane utwory literackie, filmy, muzykę itp.

W Bibliotece Publicznej Gminy Nadarzyn oraz w budynku Urzędu Gminy Nadarzyn, do dyspozycji Czytelników, pojawiły się plakaty projektu „Kultura Na Widoku”. Znajdują się na nich okładki wybranych książek, filmów, płyt muzycznych oraz gier komputerowych, a obok nich kody QR. Dzięki kodom, przedstawione na plakatach utwory, można pobrać na swoje urządzenie w sposób bezpłatny lub w promocyjnej cenie, a co najważniejsze całkiem legalnie. Akcja potrwa do 11 października 2015r.

Projekt ma na celu rozwój świadomego uczestnictwa w kulturze, a jego celem jest promowanie nawyku aby sięgać po kulturę wyłącznie z legalnych źródeł.

Do Państwa dyspozycji przekazanych zostało ponad 900 dostępnych utworów, skatalogowanych w pięciu kategoriach, m.in. albumy muzyczne, literackie bestsellery, np. powieść Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe”, „Ziarno prawdy”, Zygmunta Miłoszewskiego czy audiobooki w wykonaniu czołowych polskich aktorów.

Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej www.kulturanawidoku.pl, gdzie dostępne są wszystkie utwory oraz informacje o projekcie.

Beata Fedorko, Kustosz w Bibliotece Publicznej Gminy Nadarzyn

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-07

NOK! Teatr zaprasza do Młochowa na „Ławeczkę”

W najbliższą sobotę, 11 lipca NOK! Teatr zaprasza na spektakl „Ławeczka” – Aleksandra Gelmana. Występ odbędzie się na świeżym powietrzu w Parku w Młochowie (na tyłach pałacu). Start zaplanowany jest na godzinę 20.30. Jednak artyści zastrzegają, że plany pokrzyżować może deszczowa pogoda (w razie deszczu spektakl nie odbędzie się).

Wstęp wolny.


Szczegóły na stronie NOK:
http://nok.pl/

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-07

Ogłoszenie - przerwa w dostawie wody!

Przedsiębiorstwo Komunalne Nadarzyn Sp z o.o. zawiadamia, że w związku z wcinką  wodociągową w ul. Rosy w dniu 7.07.2015r. w godzinach  8:00  do 13:00 nastąpi przerwa w dostawie wody mieszkańcom ulic Rolnej i przyległych w miejscowości Kajetany.

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-03

Grand Prix Polski 2015

Polski Związek Kolarski oraz Czesław Lang zapraszają na międzynarodowe zawody w kolarstwie torowym Grand Prix Polski, które odbędą się w dniach 4-5 lipca.
Impreza o najwyższej randze w klasyfikacji Międzynarodowej Unii Kolarskiej UCI już po raz trzeci odbędzie się na pruszkowskim welodromie i jak zwykle przyciągnie najlepszych polskich i zagranicznych zawodników. Do zawodów zgłosiły się reprezentacje z 23 państw, między innymi: Niemcy, Wielka Brytania, Belgia, Nowa Zelandia, Rosja, Hiszpania. Emocji nie zabraknie, bo na starcie pojawią się mistrzowie świata i Europy. Laura Rebecca Trott z Wielkiej Brytanii - dwukrotna mistrzyni olimpijska z Londynu 2012, wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy, Niemka, Pohl Stephanie- aktualna mistrzyni świata w wyścigu punktowym z Paryża 2015 a także trzech innych zawodników ze światowej czołówki: Ethan Mitchell, Edward Dawkins, Sam Webster z Nowej Zelandii - wielokrotni medaliści mistrzostw świata i mistrzowie świata w sprincie drużynowym z Cali 2014. Wśród polskich zawodników do rywalizacji stanie: Katarzyna Pawłowska – dwukrotna mistrzyni świata w scratch z Melbourne 2012 i z Mińska 2013 oraz srebrna medalistka w scratch z Cali 2014, Damian Zieliński, Kamil Kuczyński Maciej Bielecki (POL) – brązowi medaliści w sprincie drużynowym – Mistrzostwa Europy Elity 2011, Krzysztof Maksel (POL) – wicemistrz ME w kerinie 2012, brązowy medalista MME na 1 km 2013, Patryk Rajkowski mistrz Europy juniorów w keirinie z Anadii 2014. W ciągu dwóch dni będzie można podziwiać kolarskie zmagania w wyścigach sprinterskich, keirinie, sprincie drużynowym, scratchu, omnium i wyścigu punktowym. Podczas Grand Prix walka toczy się o punkty, które dają prawo do startu w Pucharze Świata a co za tym idzie szansę na udział w Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Olimpijskich stąd tak silna obsada zawodów.
4-5 lipca, BGŻ Arena Pruszków - wstęp wolny!

Szczegóły na stronie:

http://www.bgzarena.com/

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-03

Uwaga! Zawiadomienie Wojewody Mazowieckiego

W związku z koniecznością zapewnienia możliwości udziału społeczeństwa w trakcie przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko przed wydaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pn. „Budowa drogi ekspresowej S8 od rejonu węzła Opacz na terenie gminy Michałowice (z wyłączeniem tego węzła) do węzła Paszków i powiązania z drogą krajową nr 7 do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 721 w miejscowości Magdalenka (wraz z węzłem Paszków i ww. skrzyżowaniem). Etap I – odcinek węzeł Opacz (bez węzła) – węzeł Paszków (z węzłem). Obiekt WD-15 wraz z dojazdami, w ramach zadania: Rozbudowa drogi krajowej nr 8 do parametrów drogi ekspresowej na odcinku od węzła z drogą wojewódzką nr 579 w Radziejowicach do węzła z drogą wojewódzką nr 721 w Wolicy wg wariantu 1A po KOPI”, zachęcamy do zapoznania się z treścią załączonego dokumentu.

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-03
  • -

Wakacje w gminie Nadarzyn

Nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Rozpoczęły się upragnione wakacje, a wraz z nimi dzieciom i młodzieży szkolnej przybyło dużo wolnego czasu. Jak go zapełnić aby dzieci, które zostały w domu nie nudziły i pozostawały pod czyjąś opieką w czasie gdy ich rodzice pracują? Doniesienia prasowe nie były zbyt optymistyczne. Nawet duże miasta nie radzą sobie ze sprawnym zorganizowaniem czasu dla swoich najmłodszych mieszkańców. Praktycznym rozwiązaniem są półkolonie w mieście, jednak z roku na rok chętnych przybywa a liczba miejsc jest ograniczona. Czytaliśmy o rodzicach, którzy desperacko nawet przez całą noc czekali na otwarcie placówki i możliwość zapisania swoich pociech na płatne półkolonie. Jaką ofertę dla najmłodszych oprócz wyjazdów i kolonii przygotowały placówki publiczne?

Na początku tygodnia wystartowały Kreatywne Wakacje prowadzone przez świetlicę w Urzucie dla dzieci w wieku 7-12 lat. Maluchy mają okazję ciekawie i kreatywnie spędzić część wakacji - do 24 lipca w godzinach od 12:30 do 16:30.

http://nok.pl/images/urzut_kreatywne2015.jpg

Również w poniedziałek rozpoczęło się Lato w NOK. To propozycja ciekawego spędzenia pierwszych tygodni lipca skierowana do dzieci w wieku 7 -10 lat przygotowana przez Nadarzyński Ośrodek Kultury. W programie między innymi: zajęcia sportowe, warsztaty plastyczne, ciekawe wycieczki oraz wiele innych.

http://nok.pl/images/lato2015nok.jpg

Nadarzyński Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza także do korzystania z bogatej oferty zajęć wakacyjnych w ramach warsztatów Last Minute (są jeszcze wolne miejsca!!!), a w programie między innymi: robienie biżuterii, rzeźba w drewnie czy zajęcia z batiku. Szczegółowy program zajęć jest już dostępny na stronie internetowej www.nok.pl oraz w siedzibie. Na wszystkie warsztaty WSTĘP WOLNY!

http://nok.pl/images/last_minute2015.jpg

Od poniedziałku trwają również letnie zajęcia w świetlicy w Rozalinie. Zajęcia od poniedziałku do czwartku w godz. 10-14 przewidziane są dla dzieci powyżej 7 roku życia. W bogatej ofercie zajęć do 23 lipca między innymi ceramika, malowanie ubrań i zawody sportowe.

http://nok.pl/images/rozalin_wakacje.jpg

Rodzinne eskapady

Osoby lubiące spędzać czas aktywnie mogą wybrać się na spacery i wycieczki. Proponujemy wędrówki szlakami turystycznymi, oznaczonymi przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Piasecznie, przebiegającymi w najbliższej okolicy Nadarzyna i sąsiednich miejscowości. Między innymi trasa Brwinów - Nadarzyn (16,5 km) stanowiąca wartościowy krajoznawczo i atrakcyjny pejzażowo szlak przez Lasy Nadarzyńskie.

Szczegóły na oficjalnej stronie Urzędu Gminy Nadarzyn w zakładce Turystyka – Szlaki turystyczne:

http://www.nadarzyn.pl/176,szlaki-turystyczne.html

Na terenie naszej gminy znajduje się również lokalny szlak turystyczno-kulturowy, pomyślany jako przygoda z historią i przyrodą. Centrum szlaku to XIX-wieczny park w Młochowie, zrewitalizowany w latach 2007-2010. Z parku proponowane są trasy turystyczne po okolicach – jedna w stronę lasów Młochowskich (stanowiących część „zielonego pierścienia Warszawy”), druga po najciekawszych miejscach w gminie (Nadarzyn, Walendów).

Szczegóły na stronie UG Nadarzyn:

http://www.nadarzyn.pl/177,szlak-w-mlochowie.html

Niewprawionych piechurów zachęcamy do udziału w historycznej, rodzinnej grze terenowej – quest - pod tytułem „Śladami historii Nadarzyna”. Celem jest przejście trasy po Nadarzynie i ułożenie końcowego hasła, składającego się z kilku haseł i rebusów pomocniczych. Ostatnim zadaniem jest dotarcie do punktu, gdzie uczestnik otrzymuje pieczątkę questu.

Szczegóły zabawy oraz karty do gry są dostępne w Urzędzie Gminy, w NOK, w Bibliotece oraz w placówkach oświatowych.

Lub do samodzielnego pobrania i wydrukowania na stronie UG Nadarzyn: http://www.nadarzyn.pl/337,czerwiec.html?wiecej=1818

Podobną grę terenową - quest przygotowano również na terenie Młochowa. Zapraszamy do zabawy. Kartę questu można pobrać ze strony:

http://www.nadarzyn.pl/337,czerwiec.html?wiecej=1817

Zapraszamy także do korzystania z obiektów sportowych na terenie Gminy Nadarzyn, m.in.:

- Orlik w Kostowcu (tel: 514 259 869),

- Orlik w Ruścu (tel: 692 767250),

- Boiska (w tym do siatkówki plażowej) i korty przy SP Nadarzyn przy ul. Żółwińskiej (tel: 504170 407),

- Hala Sportowa przy ul. Sitarskich (tel: 508 399 345),

Ponadto do dyspozycji mieszkańców są siłownie pod chmurką w dziewięciu lokalizacjach: w Młochowie – przy siedzibie straży pożarnej OSP, w Wolicy (teren przy PP, na którym obok siłowni, powstał plac zabaw), w Strzeniówce na działce przy ul. Komorowskiej w pobliżu sklepu, w Starej Wsi na terenie działki u zbiegu ulic Brwinowskiej i Tarniny. Mieszkańcy Nadarzyna z takiej siłowni mogli korzystać przy kompleksie boisk (SP w Nadarzynie, ul. Sitarskich). W Szamotach (pętla autobusowa), w Woli Krakowiańskiej na terenie SP oraz przy Orlikach w Kostowcu i Ruścu. W pobliżu siłowni znajdują się place zabaw dla dzieci.

Place zabaw znajdują się także w Nadarzynie przy Kościele i na Skwerze przy ul. Lipowej, gdzie dodatkowo można rozegrać mecz koszykówki na specjalne przygotowanym do tego celu boisku, lub zagrać w ping-ponga.

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-03
  • -

Ankieta dotycząca godzin pracy Urzędu Gminy Nadarzyn

Zapraszamy do udziału w ankiecie dotyczącej godzin pracy Urzędu Gminy Nadarzyn. Ankieta dostępna będzie na stronie głównej UG do końca lipca, a ewentualne zmiany - zależnie od wyniku ankiety, wprowadzone zostaną w życie od 1 września br.

Banery

Stopka

Autorskie prawa majątkowe do zdjęć i artykułów umieszczonych na niniejszej stronie przysługują Gminie Nadarzyn.
Nie mogą być one rozpowszechniane ani powielane w żadnej formie bez jej zgody.
Deklaracja Dostępności

Projekt i wykonanie | extranet
powered by netadmin 7.25

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.