Urząd Gminy w Nadarzynie

Nadarzyn „SPORTOWA GMINA 2014”

9 października 2014 roku podczas Gali Sportowa Polska 2014, która odbyła się w Centrum Olimpijskim w Warszawie, nasza Gmina po raz kolejny została wyróżniona tytułem
Sportowa Gmina 2014”.

Przy przyznawaniu wyróżnień brane były pod uwagę:

a. Stan bazy sportowej i rekreacyjnej w gminie.

b. Nakłady gminy na infrastrukturę sportową.

c. Planowane inwestycje sportowe.

d. Nakłady gminy na sport powszechny, w szczególności sport dzieci i młodzieży.

e. Wkład gminy w rozwój sportu wyczynowego.

f. Formy wspierania przez gminę sportu niepełnosprawnych.

g. Działania gminy na rzecz popularyzacji aktywnych form rekreacji wśród mieszkańców.

Wśród laureatów wyróżnienia znajdują się zarówno duże aglomeracje miejskie z bazami sportowymi jak również mniejsze miasta i gminy, a także gminy wiejskie. Wyróżnione samorządy skutecznie połączyły budowę obiektów sportowych  z programem rozwoju sportu i rekreacji w regionie. Starały się zapewnić swoim mieszkańcom jak najlepszą ofertę sportowo-rekreacyjną. Były organizatorami imprez sportowych nie tylko na poziomie lokalnym lecz również powiatowym, regionalnym czy ogólnopolskim.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z rozdania nagród:

http://www.nadarzyn.pl/127,itv-nadarzyn.html

 

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-10-10
  • -
  • -
  • -

Odznaczenie -Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej

29 września 2014 roku w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, odbyło się uhonorowanie Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej: Pani Magdaleny Drzewuckiej oraz Pana Jarosława Wołkowyckiego. Medal ten nadawany jest osobom i jednostkom organizacyjnym za szczególne zasługi w upowszechnianiu idei pamięci narodowej oraz wyróżniającą się działalność związaną z upamiętnianiem miejsc walk i męczeństwa Narodu Polskiego, a także opiekę nad tymi miejscami.
Gratulujemy serdecznie!

Referat Promocji i Rozwoju Gminy Nadarzyn

  • fot. arch. M.Żwirski
  • fot. arch. M.Żwirski
  • fot. arch. M.Żwirski
  • fot. arch. M.Żwirski
  • fot. arch. M.Żwirski
  • fot. arch. M.Żwirski

Zawody strzeleckie,,O Puchar Starosty Pruszkowskiego"

W dniu 20.09.2014 r. odbyły się zawody strzeleckie "O Puchar Starosty Pruszkowskiego” w Nadarzynie. W zawodach wzięło udział około 100 osób. Wystartowało 12 drużyn męskich i  7 drużyn kobiecych. Tradycyjnie uczestniczyli reprezentanci Starostwa Grodziska Mazowieckiego i Wojskowej  Komendy Uzupełnień Warszawa-Ochota.  Najlepszym wręczono medale i dyplomy. Na zakończenie zawodów Starosta Pruszkowski Elżbieta Smolińska wraz z Honorowy Prezes Zarządu Powiatowego LOK w Pruszkowie p. Ireneuszem Pisarskim wręczyli Prezesowi Koła LOK w Urzucie p. Mirosławowi Kalisiewiczowi Złoty Medal za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju .
 

szczegółowe wyniki, a także kalendarium zawodów na stronie: http://lok.nadarzyn.pl/

Ireneusz Pisarski - Sędzia Główny

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-29

Konferencja „Ocalić wypędzonych” - zapraszamy do udziału

Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski i Małgorzata Bojanowska dyrektor Muzeum Dulag 121 zapraszają na konferencję „Ocalić wypędzonych. Pomoc mieszkańców Pruszkowa i okolicznych miejscowości więźniom obozu przejściowego Durchgangslager (Dulag) 121. Sierpień 1944 – styczeń 1945”, która odbędzie w dniach 8-9 października w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Pruszkowie (ul. Drzymały 30) w godzinach 10-17.

Konferencja organizowana jest w ramach Obchodów 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim.

Od momentu swego powstania Muzeum Dulag 121 zajmuje się bardzo istotnym w historii funkcjonowania obozu przejściowego Durchgangslager 121 tematem pomocy udzielanej ludności cywilnej wypędzonej z Warszawy podczas i po Powstaniu Warszawskim. Przez obóz przeszło, jak szacują historycy, 650 tys. ludzi. Był to jedyny obóz przejściowy, na którego terenie mogli  pracować Polacy – stanowili nie tylko personel medyczny, kuchenny, pomocniczy, ale także służby zaopatrzenia w żywność i przedmioty najniezbędniejsze do przeżycia w ekstremalnie trudnych, obozowych warunkach. Większość z nich, oprócz wykonywania swych obowiązków, zajmowała się organizowaniem legalnego i nielegalnego wyprowadzania więźniów z obozu i organizowaniem ocalonym pomocy na terenie Pruszkowa i okolicznych miejscowości. Skuteczne działania na dużą skalę (z obozu wyprowadzono około 100 tys. osób) były możliwe dzięki prężnie i ofiarnie działającemu zapleczu,  organizowanemu przez działające na tym terenie organizacje: Radę Główną Opiekuńczą, Armię Krajową, w tym również Wojskową Służbę Kobiet i  oczywiście instytucje kościelne i zakonne. Należy pamiętać,  że na to „pomocowe zaplecze” składali się  konkretni ludzie - było ich setki, jeśli nie  tysiące. Około 350 tys. osób, głównie osób starszych, matek z dziećmi i chorych znalazło się w różnych miejscowościach i wsiach Generalnego Gubernatorstwa. Pozbawieni dobytku i jakichkolwiek środków do życia, pozostawieni sami sobie, byli zdani na życzliwość miejscowego społeczeństwa i pojedynczych osób. Bezinteresowna pomoc obcych ludzi pozwoliła im przetrwać trudny czas tułaczki. 

Ofiarność i zaangażowanie wszystkich ludzi, którzy okazali pomoc wypędzonym, ich odwaga, z jaką narażali życie własne i najbliższych, ich skuteczne, często wręcz systemowe działanie godne jest upamiętnienia jako akt humanitaryzmu, solidarności z ludnością Warszawy, która stanęła do nierównej walki o wolność i godność narodu,  jako swego rodzaju udział w tej walce.

W 2014 roku minie 70 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Przez wiele powojennych dziesięcioleci oficjalna „polityka pamięci” polegała na zacieraniu, pomniejszaniu bądź deprecjonowaniu zarówno zasług  uczestników powstańczych wydarzeń, jak i tragicznych losów  tych, którzy w ich wyniku utracili bliskich, zdrowie, domy i dobytek. Nie docenione też zostały zasługi tych,  którzy niosąc  pomoc wypędzonym warszawiakom wykazali się postawą pełną humanitarnych i patriotycznych wartości.

 

W szczególności konferencja będzie poświęcona następującym zagadnieniom:

  • pomoc niesiona na terenie obozu Dulag 121 w Pruszkowie;

  • pomoc dla wysiedlonej ludności Warszawy w Pruszkowie, jego okolicach (Brwinów, Milanówek, Grodzisk Mazowiecki, Podkowa Leśna, Komorów, Błonie i inne miejscowości) oraz w dalszych rejonach Generalnego Gubernatorstwa (Skierniewice, Łowicz, Sochaczew i inne miejscowości);

  • informacje zarówno o zorganizowanych formach pomocy (Rada Główna Opiekuńcza, struktury Armii Krajowej, miejscowe szpitale, instytucje kościelne i zakonne) jak i o pojedynczych osobach udzielających pomocy;

  • informacje biograficzne o pomagających wysiedlonym, ich spisane lub ustne relacje;

  • rodzinne relacje, przekazy i wspomnienia o osobach pomagających.

Zapraszamy do zapoznania się z Programem Konferencji „Ocalić wypędzonych”.

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-09-29
  • -

Zaproszenie

Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Uczniowie Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Nadarzynie zapraszają  na Wieczornicę poświęconą 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, która odbędzie się 2 października 2014 roku, o godz. 17.00 w auli Gimnazjum przy ul. Żółwińskiej 41.

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-29

Biegi Przełajowe - Jesień 2014

W dniu 26 września 2014 roku odbyły się Mistrzostwa Gminy Nadarzyn w biegach przełajowych. Organizatorem była szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Kostowcu.

Klasyfikacja generalna przedstawia się następująco:
I miejsce Szkoła Podstawowa w Nadarzynie - 48 pkt
II miejsce - Szkoła Podstawowa w Ruścu - 41 pkt
III miejsce Szkoła Podstawowa w Kostowcu - 24 pkt
IV miejsce Szkoła Podstawowa w Woli Krakowiańskiej - 12 pkt
V miejsce Szkoła Podstawowa w Młochowie - 8 pkt

Natomiast w kategorii dziewcząt klasyfikacja jest następująca:
I  miejsce SP Nadarzyn - 26 pkt
II miejsce SP Kostowiec - 15 pkt
III miejsce SP Rusiec - 9 pkt
IV miejsce SP Wola Krakowiańska - 5 pkt
V miejsce SP Młochów - 0 pkt

a w kategorii chłopców:
I miejsce SP Nadarzyn - 22 pkt
II Miejsce SP Rusiec - 21 pkt
III miejsce SP Kostowiec - 9 pkt
IV miejsce SP Młochów - 8 pkt
V miejsce SP Wola Krakowiańska - 6 pkt

Najlepsi uczniowie w poszczególnych kategoriach będą reprezentowali Gminę Nadarzyn na Mistrzostwach Powiatu Pruszkowskiego, które odbędą sie w dniu 1 października b.r. Były to pierwsze zawody w ramach Spartakiady  Szkół Podstawowych Gminy Nadarzyn.

Wiesław Iwaniuk - koordynator sportu

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-26

OGŁOSZENIE

Dnia 26.09.2014 r. (piątek) o godz. 18.00 w nowym budynku Szkoły Podstawowej w Ruścu (ul. Osiedlowa  72) odbędzie się zebranie mieszkańców wsi Rusiec.

Porządek zebrania:

1. Podział i przeznaczenie Funduszu Sołeckiego na rok 2015.

2. Projekt wniosku inwestycyjnego do budżetu na rok 2015.

3.Wolne wnioski.

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-24

Ogłoszenie Urzędu Skarbowego w Pruszkowie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie informuje, że Ministerstwo Finansów w projekcie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje nowe obowiązki w zakresie składania PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz deklaracji PIT-40. Od 1 stycznia 2015 r. każdy podatnik, mający obowiązek sporządzenia informacji lub rocznego obliczenia podatku dla więcej niż pięciu podatników, będzie zobowiązany do wysyłania formularzy deklaracji podatkowych do urzędu skarbowego wyłączenie przez Internet.

Pod adresem https://test-ubd.mf.gov.pl/uslugi/dokumenty znajduje się testowa wersja Uniwersalnej Bramki Dokumentów (UBD) - nowy, intuicyjny kanał służący do wysyłania e-deklaracji, który pozwoli na dostosowanie systemów teleinformatycznych do nowego rozwiązania oraz przygotowanie do korzystania z kolejnego kanału komunikacji.

Serdecznie zachęcem do testowania nowego narzędzia.

Roztrzygnięcie konkursu ,,Zagadkowa biblioteka''

    

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-22
  • -

Urząd Gminy - informacja

Informujemy, iż w dniu 26 września 2014 r. (piątek) kasa w Urzędzie Gminy Nadarzyn będzie czynna od godz. 09.00

oraz

Przypominamy,że w dniu 25 września 2014 r. (czwartek) kasa w Urzędzie Gminy Nadarzyn będzie czynna do godz. 14.00. Za utrudnienia przepraszamy.

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-23

Zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne!

Zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat. Badania odbędą się w poniedziałek, 20 października 2014 r. Panie nie mieszczące się w przedziale wiekowym 50-69 lat mogą wykonać badanie odpłatnie w cenie 80 zł.

Mammobus będzie ustawiony w godzinach od 9.00 do 17.00 przy SPG ZOZ w Nadarzynie przy ul. Sitarskich 3.

Rejestracja i informacje: w godz. 8:00 – 20:00, nr tel. 85 676 03 32, 85 676 13 22.

Prosimy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz poprzednie badanie mammograficzne.

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-09-22

XVI DNI KUKURYDZY

Szanowni Państwo
„KUKURYDZA JEST ROŚLINĄ PRZYSZŁOŚCI – PRZYSZŁOŚĆ NALEŻY DO KUKURYDZY”

Organizatorzy XVI Dni Kukurydzy woj. Mazowieckiego i Łódzkiego oraz Ogólnopolskiej Prezentacji Odmian Kukurydzy zapraszają Państwa na imprezę, która odbędzie się 5 października 2014 r. Skrzelew gm. Teresin pow. Sochaczew. Start  o godz. 9,00, natomiast oficjalne otwarcie o godz. 11,00.

Organizacja Dni Kukurydzy ma swoją długą tradycję jak też ukształtowany wizerunek.

Szczegóły poniżej:

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-22

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna: planowane wyłączenia prądu

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna informuje, że od 22 do 27 września 2014 r. planowane są przerwy w dostawie prądu. Szczegóły w załączniku.

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-09-22

Zawiadomienie o zwołaniu Sesji Rady Gminy Nadarzyn

Zapraszamy na XLVII Sesję Rady Gminy Nadarzyn, która odbędzie się w dniu 24 września 2014 r. /środa/ o godz. 14:00 w Urzędzie Gminy Nadarzyn, ul. Mszczonowska 24 - sala konferencyjna /I piętro/. Informacja o zwołaniu sesji oraz projekty uchwał dostępne na: http://bip.nadarzyn.pl/88,zawiadomienia-o-zwolaniu-sesji.html?wiecej=1113

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-22

ZAPRASZAMY NA MECZ: GLKS WANZL SCANIA NADARZYN – AZS UE WROCŁAWA

SEKCJA TENISA STOŁOWEGO

ZAPRASZA  NA MECZ EKSTRAKLASY KOBIET

GLKS  WANZL SCANIA NADARZYN – AZS UE WROCŁAWA

SOBOTA 20.09.2014 GODZ. 16.00

hala sportowa ulica Żółwińska 41 Nadarzyn

GLKS

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-19

Kondolencje dla Iwony Malinowskiej

Gmina Nadarzyn w Radiu Niepokalanów

Zapraszamy do wysłuchania audycji samorządowej w dniu 19 września 2014 r., o godz. 13.10  (jak w każdy trzeci piątek miesiąca). Tematem piątkowej audycji będzie materiał dotyczący Szkoły Podstawowej w Ruścu. Gmina Nadarzyn jest obecna na antenie Radia Niepokalanów od lutego 2013 r.

Kino Nokowe

Zapraszamy  w dniu 26 września  br. (piątek) o godzinie 19.00 na Kino Nokowe.

W programie:
- pokaz filmu fabularnego „Być jak Kazimierz Deyna” (ciepła, inteligentna komedia nie tylko dla fanów piłki nożnej);
- spotkanie ze znakomitą i przesympatyczną reżyserką filmu - Anną Wieczur-Bluszcz.

WSTĘP WOLNY!

Więcej informacji: http://kinonokowe.blogspot.com/

Nadarzyński Ośrodek Kultury, Pl. Poniatowskiego 42, Nadarzyn, www.nok.pl

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-18
  • -

I MEMORIAŁ W KOSZYKÓWCE MĘŻCZYZN

Zapraszamy na I Memoriał Daniela Kołakowskiego i Filipa Wojcieszaka w koszykówce mężczyzn
(w obiektach GOS ).

GRUPA A                          GRUPA B
1.PRUSZKÓW                   1.PIASECZNO
2.WOŁOMIN                     2.GRÓJEC
3.NADARZYN I                 3.NADARZYN II

TERMINARZ

26.09.2014 r. (piątek)
17.00 – 19.00 - PIASECZNO – GRÓJEC
19.00 – 21.00 – PRUSZKÓW – WOŁOMIN

27.09.2014 r. (sobota)
10.30 – 12.30 – NADARZYN I – PIASECZNO
12.30 – 14.30 – NADARZYN II – WOŁOMIN
16.30 – 18.30 – NADARZYN I – GRÓJEC
18.30 – 20.30 – NADARZYN II – PRUSZKÓW

28.09.2014 r. (niedziela)
10.00 – 12.00 – 5-6 miejsce
12.00 – 14.00 – 3-4 miejsce
14.00 – 16.00 – 1-2 miejsce

Andrzej Brzeczkowski

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-17

Obwieszczenie Wojewody Mazowieckiego

Obwieszczenie w sprawie inwestycji drogowej pn.: "Budowa odcinka drogi ekspresowej S8 od rejonu węzła "Opacz" na terenie gminy Michałowice (z wyłączeniem węzła) do węzła "Paszków" i powiązania z drogą krajową nr 7 do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 721 w miejscowości Magdalenka (wraz z węzłem "Paszków" i ww. skrzyżowaniem). Etap I - odc. węzeł "Opacz" (bez węzła) - węzeł "Paszków" (z węzłem)".

  • autor: Wojewoda Mazowiecki, data: 2014-09-10

LOK - gminne zawody w pojedynkach strzeleckich

W dniu 14 września 2014 r., na terenie GOS w Nadarzynie, odbyły się gminne zawody w pojedynkach strzeleckich. Najlepszym wręczono medale i dyplomy. Na zakończenie zawodów Honorowy Prezes Zarządu Powiatowego LOK w Pruszkowie p. Ireneusz Pisarski wręczył Prezesowi Koła LOK w Rozalinie p. Adamowi Świerczowi Brązowy Medal za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju (przyznany przez Prezydium ZG LOK).

 wyniki na : http://lok.nadarzyn.pl/


Ireneusz Pisarski - Sędzia Główny

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-16
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Zaproszenie na otwarcie Skweru przy ul. Lipowej

  • -

NOK

TRWAJĄ ZAPISY NA ZAJĘCIA W NOK:

Akademia Rękodzieła - warsztaty dla młodzieży (od 12 lat) i dorosłych rozpoczną się po utworzeniu grupy co najmniej 6 osób!!!

Warsztaty fotograficzne: warsztaty dla młodzieży (od 12 lat) i dorosłych rozpoczną się po utworzeniu grupy 5 osób!!!

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą zajęć na rok 2014/2015!!! Kliknij tutaj, aby zapoznać się z ofertą ( link) http://www.nok.pl/pliki/zajecia_2014_2015.pdf

WYJAZD DO TEATRU NARODOWEGO 

 W dniu10 października (piątek) 2014r., ogodz. 19.00 NOK ogarnizuje wyjazd na spektakl pt. „UDRĘKA ŻYCIA” (autor: Hanoch Levin). Bilety w cenie 95 zł oraz 85 zł (dla emerytów, rencistów). Liczba miejsc ograniczona (koszt przejazdu wliczony w cenę biletu).

WYJAZD O GODZ. 17.00 SPOD NOK

Zapisy i wpłaty do 19 września br.  w Nadarzyńskim Ośrodku Kultury, Pl. Poniatowskiego 42.

wiecej info na www.nok.pl

 

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-12

Spotkanie Karty Historii w Muzeum Dulag 121

W związku ze zbliżającą się rocznicą wkroczenia wojsk radzieckich do Polski serdecznie zapraszamy na wykład dr. Szymona Niedzieli zatytułowany "Czerwona nawałnica na Wschodzie - agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939", który odbędzie w niedzielę, 21 września w siedzibie Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie przy ul. 3 Maja 8A.

Wykład poprowadzi Szymon Niedziela – doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce; kierownik Działu Ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. Autor dwóch monografii i kilkudziesięciu artykułów naukowych na temat konfliktów zbrojnych we współczesnym świecie i historii Polski w latach 1939-1945.

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-09-12
  • -

Linia Nadarzyn-Pruszków - przyspieszony kurs do Nadarzyna

Od 15 września br. kurs z Pruszkowa do Nadarzyna przyspieszony zostanie o 5 min. Dotychczas autobus odjeżdżał z Pruszkowa o godz. 7:30 natomiast od 15 września będzie  to 7:25.

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-09-12

LGD Ziemia Chełmońskiego - informacje o naborach

Ogłaszamy nabór wniosków na „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”. Termin składania wniosków od 12 do 26 września 2014r. Limit środków - 562 548,61 zł.

Ogłaszamy nabór wniosków na „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Termin składania wniosków od 12 do 26 września 2014r. Limit środków - 223 137,00 zł.

Ogłaszamy nabór wniosków w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”. Termin składania wniosków od dnia 12 do 26 września 2014r. Limit dostępnych środków – 87 710,00 zł.

Szczegóły w załącznikach.

Samodzielne stanowisko ds. Funduszy Zewnętrznych

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-09-12

Na budowach - zgodnie z planem

W czwartek, 11 września 2014 r. ostatecznie zakończona została modernizacja Skweru przy ul. Lipowej w Nadarzynie. II etap modernizacji obejmował powstanie części rekreacyjnej z placem zabaw dostosowanym do potrzeb młodszych i starszych dzieci. Na terenie skweru znajduje się również wyprofilowana górka saneczkowa. W I etapie, zakończonym w ubiegłym roku powstała część sportowa z boiskiem do koszykówki i stołami do tenisa. Cały teren jest ogrodzony i oświetlony oraz monitorowany.

Na przyszły tydzień planowane jest rozpoczęcie budowy chodnika przy ul. Brzozowej w Walendowie.

Trwają prace przy budowie chodnika na ul. Błońskiej w Nadarzynie.

Prowadzone są prace przy budowie oświetlenia przy ulicach Akacjowej w Nadarzynie, Bukietowej w Walendowie i Myśliwskiej w Ruścu.

Kontynuowane są prace przy budowie kanalizacji przy ul. Wiosennej, Liliowej, Fiołkowej i Malwy w Nadarzynie.

Przy zbiegu ulic Tarniny i Brwinowskiej trwają prace przy budowie kolejnego placu zabaw i siłowni zewnętrznej. Po mieszkańcach Wolicy, własnej z siłowni pod chmurką korzystać będą mogli wszyscy chętni z okolicy Starej Wsi

Nadal trwa przebudowa i rozbudowa budynku OSP Młochów oraz świetlicy w Rozalinie.

Referat Inwestycji

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-09-11
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Wystawy w Urzędzie Gminy – Zaproszenie

Od 1 września br. przed budynkiem Urzędu Gminy w Nadarzynie można zobaczyć wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej zatytułowaną „Wygnańcy”. Opowiada ona o losach obywateli polskich przymusowo deportowanych w latach okupacji niemieckiej i sowieckiej, a także w czasach powojennych. Na trzydziestu wielkoformatowych planszach znajdują się nie tylko sugestywne fotografie, ale również ciekawe komentarze.

Warto się również zapoznać z wystawą przygotowaną przez pracowników Urzędu Gminy - 25 lat Gmina Nadarzyn w Wolnej Polsce. Na planszach znajduje się skrócona historia gminy od 1990 roku – pierwszych w pełni wolnych wyborów prezydenckich w Polsce. Na planszach widać rozwój gminy i zmiany jakie dokonały się na tym terenie na przestrzeni ćwierćwiecza.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zwiedzenia obu wystaw.

Referat Promocji

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-09-11

Zabezpiecz się przed grypą

Przypominamy o szczepieniach przeciw grypie i Nadarzyńskim Tygodniu Zdrowia.

W trosce o zdrowie mieszkańców Gminy Nadarzyn SPG ZOZ przygotował w swoich placówkach medycznych kolejne akcje zdrowotne: szczepienie przeciw grypie oraz Nadarzyński Tydzień Zdrowia. 

Program szczepień przeciw grypie startuje 1.09.2014r. Na szczepionkę można się zgłaszać codziennie w godz. 10.00-17.00. Nie warto zwlekać, gdyż akcja trwała będzie do  wyczerpania środków przeznaczonych z budżetu Gminy Nadarzyn

Koszt szczepionki - 5 zł
Bezpłatnie - dla pacjentów, którzy ukończyli 69. rok życia.

Nadarzyński Tydzień Zdrowia finansowany ze środków SPG ZOZ zaczyna się 29.09 i trwał będzie do 3.10.2014r. W tym terminie pacjenci mogą wykonać w godz. 7.30-10.00 następujące badania:
-TSH dla kobiet - bezpłatnie
-PSA dla mężczyzn powyżej 35 r.ż. - bezpłatnie
-Pozostałe badania z 25% zniżką dla każdego pacjenta

SPG ZOZ zaprasza wszystkich mieszkańców zameldowanych w Gminie Nadarzyn lub zdeklarowanych do SPG ZOZ Nadarzyn/ Młochów.

SPG ZOZ Nadarzyn/Młochów

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-09-11
  • -

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna: planowane wyłączenia prądu

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna informuje, że od 15-19.09.2014 r. planowane są wyłączenia prądu. Szczegóły w załączniku.

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-09-11

NOK zaprasza do udziału w Warsztatach Fotografii Cyfrowej

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-09-10
  • -

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Zapraszamy do oglądania filmu z Peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, który znajduje się w zakładce iTV Nadarzyn.

  • autor: Roman Ćwiertniewicz, data: 2014-09-10

Dożynkowy turniej siatkówki plażowej

W dożynkowym turnieju siatkówki plażowej o Puchar Wójta Gminy Nadarzyn wygrywały najbardziej doświadczone i utytułowane pary. Jednak kilka z młodych zawodniczek GLKS błysnęło dobrą formą i dużym sercem do walki. Najwyżej z par klubowych zaszły : Iwona Zuzel i Ewelina Brzezińska ( miejsce 5-6). Najmłodszą uczestniczką półfinałów była bardzo dobrze grająca Sandra Przewłocka ( 4 miejsce) , a w tabeli... sporo namieszały Hania Drzewiecka z Julą Czeladko ( miejsce 7-8) oraz Iza Skowrońska z Agatą Stan ( 9-12). Serdeczne gratulacje należą się wszystkim uczestnikom.
Wyniki turnieju
I miejsce
Dominika Leśnieiwcz / Piotr Trzewik

II miejsce
Ewa Podkalicka / Bogdan Dabrowski

III miejsce
Iwona Hardiej - Stępień / Adam Stępień

IV miejsce
Sandra Przewłocka / Damian Krzemiński

miejsca 5-6
Ewelina Brzezińska / Iwona Zuzel
Hubert Piechota / Paweł Kiliński

miejsce 7-8
Barbara Zakościelna / Karolina Brzezińska
Julia Czeladko / Hania Drzewiecka

miejsca 9-12
Iza Skowrońska / Agata Stan
Paweł Podlanowski / Dominik
Wiktor Seta / Szyman Zakrzewski
Piotr Kowalski / Daniel Wiśnik

miejsce 13-15
Aleksandra Zembrzuska / Marta Ćwiertniewicz
Jan Kunicki / Karol Zioło
Kamil Terlikowski / Karol Kasak
  • autor: Roman Ćwiertniewicz, data: 2014-09-10

Jesteś patriotą zajadasz się Szarlotą - Uwaga smaczny konkurs!

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Chełmońskiego”.
Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest dostarczenie między godziną 11.30 a 13.30  w dniu 14.09.2014 r. do OSP Skuły „Dom Strażaka”, Bartoszówka, ul. Strażacka 9 własnoręcznie upieczonej szarlotki czyli ciasta z jabłkami.

Główną nagrodą w konkursie są: tytuł „Mistrza szarlotki 2014 ”, splendor i uznanie oraz nagroda rzeczowa ufundowana przez organizatora.

Komisja konkursowa będzie oceniała zapach, smak oraz wygląd szarlotki. Dodatkowe punkty otrzymać można również za umieszczenie zabawnego wiersza reklamującego prezentowane ciasto albo spożycie szarlotki.
Konkurs rozstrzygnięty zostanie w dwóch kategoriach: OPEN i "małe co nieco z jabłuszka" przewidzianej dla dzieci i młodzieży od „0” do 13 lat.

Szczegóły w Regulaminach konkursów.

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-09-10
  • -

Zapraszamy na Gminny Turniej Piłki Nożnej Chłopców

Organizatorzy: Gmina Nadarzyn, LKS „Orzeł” Nadarzyn oraz GOS Nadarzyn zapraszają na turniej piłkarski. Zawody odbędą się w dniu 27 września 2014 r. na boisku „Orlik” w Ruścu. Start zmagań w ramach Gminnego Turniej Piłki Nożnej Chłopców Szkół Podstawowych o Puchar Wójta Gminy Nadarzyn zaplanowano na godzinę 9:00.

P R O G R A M     T U R N I E J U:

15.04.2011r. Piątek:

Godz.    8:20 - przyjazd ekip.

Godz.    8:30 - odprawa techniczna.

Godz.    9:00 - rozpoczęcie  turnieju grupa A Kostowiec.

Godz.    9:00 - rozpoczęcie turnieju grupa B Młochów.

Godz.  11:30 - obiad.

Godz.  13:00 -  mecz o miejsce 3-4 Kostowiec.

Godz.  13:00 - mecz o miejsce 7-8 Młochów.

Godz.  13:40 -  mecz o miejsce 1-2 Kostowiec.

Godz.  13: 40 -  mecz o miejsce 5-6 Młochów.

Godz. 14:40 – uroczyste zakończenie turnieju.

Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem imprezy.

Organizatorzy

Zdrowie na kółkach...

27 września (sobota) 2014 r. odbędzie się VIII RODZINNY  RAJD ROWEROWY. Zapraszamy serdecznie o godz. 9.00, szczegóły i regulamin: na stronie www.nok.pl.

- GMINNA GRA POWSTAŃCZA z okazji 75 rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i  70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Zapisy (rajd lub gra)  i szczegółowe informacje od 9 do 19 września 2014 r., w sekretariacie NOK lub poprzez e-mail: monika @nok.pl

Przewidziane atrakcyjne nagrody!!!

- HONOROWE ODDAWANIE KRWI  w godz. 11.00 - 13.00

Ponadto:
- prelekcja historyczna p. Jarosława Rybaka dotycząca powstania Szarych Szeregów, Państwa Podziemnego
- Promocja Zdrowia – SPG ZOZ Nadarzyn

Zapraszamy Rodziny, Dzieci, Młodzież i Dorosłych!!!

Miejsce: parking przy Urzędzie Gminy Nadarzyn, ul. Mszczonowska 24

WSTĘP WOLNY!!!

Organizatorzy:
Urząd Gminy Nadarzyn, Nadarzyński Ośrodek Kultury, Nadarzyński Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych „WATAHA”, SPG ZOZ, Straż Gminna w Nadarzynie, OSP Nadarzyn.

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-10
  • -
  • -

OBCHODY 70. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO W POWIECIE PRUSZKOWSKIM

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ruścu wzięli aktywny udział w wydarzeniach w ramach obchodów 70. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim. Przypadająca rocznica  była kolejną okazją do uczczenia pamięci wszystkich tych, którzy w okrutny sposób zostali doświadczeni przez wojnę, powstańców - którzy walczyli o wolną Warszawę i Polskę, jak i rzesze cywilnych mieszkańców stolicy, którzy przechodzili przez pruszkowski Obóz Przejściowy Dulag 121.

Organizatorami obchodów byli: Powiat Pruszkowski i Muzeum Dulag 121. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski objął honorowym patronatem całość obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim.

5 września 2014r. w piątek, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Pruszkowie odbyła się prezentacja książki ,, Mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego w Powstaniu Warszawskim”. Książka składa się z 460 not biograficznych mieszkańców obecnego Powiatu Pruszkowskiego, którzy uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim. Współautorami książki są: Zdzisław Zaborski, Jan Cierliński i Aleksandra Wojda – pracownik Muzeum Dulag 121. Wśród nich znajdziemy biogramy mieszkańców gminy Nadarzyn: pani Irminy Żak- Bajerskiej ps. ,,Ognik”, Jerzego Kowalczyka ps.,,Liryczny”, mjr Henryka Filipskiego ps. ,,Jeremi”, Zbigniewa Ciemińskiego ps. ,,Rusik II”,  Władysława Ciemińskiego ps. ,,Rusik I” oraz Tadeusza Świercza ps.,,Czarny”.

Kolejnym etapem tak uroczystego spotkania był wywiad z panią Patrycją Bukalską , autorką książki :  ,, Sierpniowe dziewczęta – 44”. Autorka opisała wydarzenia powstańcze i  ocenę powstania  z perspektywy młodych dziewcząt, które zderzyły się z brutalnością wojny. Łączniczki, żołnierki i sanitariuszki walczące w powstaniu opowiedziały o swoich przeżyciach, miłości ,śmierci oraz niekiedy zwykłej ale niewdzięcznej pracy. Przedstawiły każda na swój sposób obraz wojny, walki i wiary w lepsze jutro. Wszyscy zebrani w sali konferencyjnej z ogromnym wzruszeniem przysłuchiwali się relacji świadków. Dodatkowo w tym dniu obył się wernisaż wystawy ,, Kobiety w Powstaniu Warszawskim” przygotowanej przez Muzeum Niepodległości, która prezentuje 57 biogramów uczestniczek powstania.

Książka ,, Mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego w Powstaniu Warszawskim” zasili zbiory naszej szkolnej biblioteki. Znajdują się w niej wpisy zebranych gości, powstańców i autorów książki.  

Ewelina Wasiluk – nauczycielka historii

 

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-09
  • fot. arch. prywatne
  • fot. arch. prywatne
  • fot. arch. prywatne
  • fot. arch. prywatne
  • fot. arch. prywatne
  • fot. arch. prywatne
  • fot. arch. prywatne

NOK organizuje wyjazd do Zamku Królewskiego w Warszawie

Nadarzyński Ośrodek Kultury zaprasza na wycieczkę do Warszawy i zwiedzanie Zamku Królewskiego. Wyjazd 4. października, w sobotę 2014r. o godz. 10.40 spod budynku NOK.

Zwiedzanie rozpoczniemy o godz. 12:00.

Koszt wyjazdu: 50 zł (emeryci, renciści, nauczyciele, studenci)

33 zł (dzieci i młodzież od 7 do 16 r.ż.)

54 zł (pozostali uczestnicy)

W cenę wliczony jest autokar, przewodnik, bilet wstępu, słuchawki.

Zapisy i wpłaty (przy zapisie) do 19 września br. w siedzibie NOK, Pl. Poniatowskiego 42. W dniu wyjazdu wszyscy uczestnicy są zobowiązani posiadać dokument uprawniający do zniżki.

Liczba miejsc ograniczona!

NOK

  • autor: Joanna Czarnecka

Dożynki Gminne 2014 - fotoreportaż

Zdjęcia z dożynek w Nadarzynie można również zobaczyć na stronie:

http://agencja-koncertowa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=211&Itemid=264

 

 

  • autor: Joanna Czarnecka
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Zebranie wiejskie w Walendowie

Sołtys i Rada Sołecka wsi Walendów zapraszają mieszkańców na zebranie wiejskie, które odbędzie się w dniu 15 września 2014 r. (poniedziałek) o godzinie 18:00 w Nadarzyńskim Ośrodku Kultury, pl. Poniatowskiego 42.

Proponowany porządek zebrania:

  1. Otwarcie zebrania.

  2. Przyjęcie porządku obrad.

  3. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji zadań w ramach funduszu sołeckiego.

  4. Przyjęcie propozycji do budżetu Gminy na 2015 r., dotyczących sołectwa Walendów.

  5. Zapytania i wolne wnioski.

  6. Zamknięcie zebrania.

Sołtys i Rada Sołecka

Szanowni Mieszkańcy!

Zgodnie z ustawą z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (Dz.U. z 2014 r. poz. 301) warunkiem przyznania środków z funduszu sołeckiego jest złożenie Wójtowi Gminy, w terminie do 30 września, uchwalonego przez zebranie wiejskie wniosku zawierającego wskazanie przedsięwzięć przewidzianych do realizacji.

Inicjatywę w sprawie zgłaszania propozycji wniosków do uchwalenia posiadają: sołtys, rada sołecka lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa.

Sołtys i rada sołecka proponują przeznaczenie przypadającej wsi Walendów w ramach funduszu sołeckiego kwoty 42 563,44 zł na budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Nad Utratą i Brzozowej.

  • autor: Joanna Czarnecka

Obchody Powstania Warszawskiego w Pruszkowie

W ramach uroczystości związanych z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Powiat Pruszkowski i Muzeum Dulag 121 przygotowali szereg imprez upamiętniających to wydarzenie.

Organizatorzy obchodów zapraszają do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach zaplanowanych w dniach 5-7 września. W programie między innymi:

5 września – piątek, godz. 18.00
Starostwo Powiatowe sala konferencyjna, Pruszków, ul. Drzymały 30
Prezentacja książki „Mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego w Powstaniu Warszawskim”.

Spotkanie z bohaterkami książki „Sierpniowe Dziewczęta – 44” i jej autorką Patrycją Bukalską.

Wernisaż wystawy „Kobiety w Powstaniu Warszawskim” przygotowanej przez Muzeum Niepodległości.

6 września – sobota, godz. 20.00
Teren Millennium Logistic Parks w pobliżu Muzeum Dulag 121.

Spektakl teatralny „Babie lato”

7 września – niedziela, godz. 9.30 UROCZYSTOŚCI OFICJALNE
Teren Millenium Logistic Parks, Pruszków, ul. 3 Maja 8; Muzeum Dulag 121

Godz. 9.30 – Marsz Pamięci. Rekonstrukcja (inscenizacja) wejścia grupy warszawiaków do obozu przejściowego Dulag 121.

Godz. 11.30 – Apel pamięci i zapalenie imiennych Zniczy Pamięci

Godz. 11.45 – Uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem „Tędy Przeszła Warszawa”

Szczegółowe informacje dotyczące obchodów dostępne są na stronie:

http://www.dulag121.pl/index.php?cmd=aktualnosci&opt=pokaz&id=314

  • autor: Joanna Czarnecka
  • fot. arch. SP Wola Krakowiańska
  • fot. arch. SP Wola Krakowiańska

Szkoła Podstawowa w Woli Krakowiańskiej

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. B. Markiewicza w Woli Krakowiańskiej zaprasza dzieci pięcio- i sześcioletnie do oddziału przedszkolnego, który od tego roku szkolnego znajduje się w nowym przyjaznym dla maluchów pomieszczeniu. Zajęcia prowadzi znakomity i doświadczony pedagog p. Hanna Dębowska. Dysponujemy również wolnymi miejscami w klasach starszych. Świetlica w naszej szkole jest czynna od godz. 6.30 do 18.00 ( jeśli jest taka potrzeba ). Dzieci mają możliwość korzystania z obiadów, owoców w szkole i szerokiej gamy nieodpłatnych zajęć dodatkowych.

Dyrektor SP Jolanta Ludwiniak

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-03

Publiczna Biblioteka Gminy Nadarzyn

Rozpoczynamy akcję ,,Niepotrzebne książki''. Szczegóły po kliknięciu w zdjęcie

Beata Fedorko

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-02
  • -

Biblioteka przez miesiąc nieczynna

W dniach 15.09. – 10.10.2014 r. Biblioteka będzie nieczynna z powodu przeprowadzanego  spisu kontrolnego księgozbiorów w Bibliotekach: w Nadarzynie i w Młochowie (tzw. skontrum),do którego zobowiązuje Ustawa o Bibliotekach.

Beata Fedorko

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-02
  • -

Otwarcie szkoły podstawowej w Ruścu

Rok szkolny 2014/2015 uczniowie SP Rusiec rozpoczęli w nowym budynku przy ul. Osiedlowej 72. Zbudowany w dziewięć miesięcy gmach szkoły powstał dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu osób. Koszty budowy zostały sfinansowane z budżetu Gminy Nadarzyn.

O szczegółach dotyczących przebiegu tej inwestycji można przeczytać w ostatnim numerze Wiadomości Nadarzyńskich:

http://www.nadarzyn.pl/plik,1881,wiadomosci-nadarzynskie-sierpien.pdf

W uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego i otwarciu nowej siedziby szkoły uczestniczyło oprócz uczniów i ich rodzin wielu znamienitych gości. Obecni byli m.in.: JE ks. Biskup Rafał Markowski, Wicepremier Rządu RP Janusz Piechociński, Wicestarosta Powiatu Pruszkowskiego Agnieszka Kuźmińska, przedstawiciel Kuratorium Mazowieckiego Jolanta Sulborska, ks. Dziekan Andrzej Wieczorek – proboszcz parafii pw. św. Klemensa, ks. Józef Ślusarczyk – proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Młochowie, ks. Krzysztof Woźniak – proboszcz parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Kostowcu, siostry ze Zgromadzenia MB Miłosierdzia z Walendowa, przedstawiciele samorządu Gminy Nadarzyn: Danuta Wacławiak – przewodnicząca Rady Gminy Nadarzyn, radni Gminy Nadarzyn, Janusz Grzyb Wójt Gminy, Zastępca Wójta Tomasz Muchalski, Sekretarz Gminy Edyta Gawrońska,  przedstawiciele jednostek podległych oraz dyrektorzy placówek oświatowych z terenu Gminy Nadarzyn, a także przedstawiciele wykonawcy.

Zgromadzonych powitał gospodarz uroczystości nowy dyrektor SP Rusiec Marek Dołęga, po nim zabrał głos Zastępca Wójta Gminy Nadarzyn, który przedstawił krótko przebieg budowy szkoły składając podziękowania dla osób, które przyczyniły się do jej powstania. Specjalne podziękowania wręczył zaś Wójt Gminy Nadarzyn Janusz Grzyb.

Wicepremier Rządu RP Janusz Piechociński podkreślił jak istotną sprawą jest edukacja młodzieży oraz budowa placówek oświatowych. Uczniom życzył radości z poznawania świata, a kadrze pedagogicznej zadowolenia z pracy. Nowy budynek szkoły poświęcił JE ks. Biskup Rafał Markowski.

Później było zwiedzanie szkoły i skromny poczęstunek.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Referat Promocji i Rozwoju Gminy Nadarzyn

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-02

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna: planowane wyłączenia prądu

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna informuje, że od 01-06.09.2014 r. planowane jest wyłączenie prądu. Szczegóły poniżej:

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-02

Kondolencje dla Mirosława Chruściaka

Rozpoczęcie roku szkolnego dzisiaj, pierwszy dzwonek jutro!

Dzieci i młodzież z nadarzyńskich szkół oficjalnie rozpoczęli nowy rok szkolny 2014/2015. Pierwsze lekcje już jutro, dziś w odświętnych strojach starsi uczniowie rozmawiali o wakacyjnych przygodach. Najmłodsze dzieci zagościły w szkolnych murach po raz pierwszy, wielu milusińskim towarzyszyli rodzice.

  • autor: Joanna Czarnecka
  • -
  • -
  • -

Fotoreportaż z inauguracji roku szkolnego 2014-2015 w Ruścu

 

 

  • autor: Joanna Czarnecka
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

SMS-owe powiadamianie

Drodzy Mieszkańcy!!!

 W naszej gminie rusza system powiadamiania SMS – owego. Każdy mieszkaniec zainteresowany opcją otrzymywania ważnych wiadomości dotyczących spraw istotnych dla mieszkańców  będzie mógł rejestrować się drogą elektroniczną  na stronie Gminy Nadarzyn ( na górze po prawej stronie internetowej) lub złożyć formularz w postaci papierowej w Kancelarii Urzędu Gminy (ul. Mszczonowska 24, pokój 100 – parter).

 

 

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-01
  • -
  • -

GLKS Nadarzyn sekcja piłki siatkowej

W dniu  7 września ( niedziela) z okazji  Gminnych Dożynek  sekcja piłki siatkowej GLKS Nadarzyn  wraz z Gminnym Ośrodkiem Sportu i Urzędem Gminy organizuje  otwarty turniej piłki siatkowej plażowej  o Puchar Wójta Gminy Nadarzyn na nowo otwartym obiekcie przy ulicy Żółwińskiej 20.

Warunkiem rozegrania zawodów jest bezdeszczowa pogoda 

Początek zawodów niedziela 7 września godzina 10.00 – system turnieju zostanie podany po zamknięciu listy zgłoszeń . Obowiązują przepisy PZPS – Piłka plażowa

Zgłoszenia na adres; darek.zwolinski@op.pl lub telefonicznie  604 462 392  w terminie do 4 września 2014 roku. Udział w zawodach jest bezpłatny. Zapraszamy do wspólnej zabawy na sportowo.

Dariusz Zwoliński - trener

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-01

Zawiadomienie o zwołaniu Sesji Rady Gminy Nadarzyn

Zapraszamy na XLVII Sesję Rady Gminy Nadarzyn, która odbędzie się w dniu 3 września 2014 r. /środa/ o godz. 14:00 w Urzędzie Gminy Nadarzyn, ul. Mszczonowska 24 - sala konferencyjna /I piętro/. Informacja o zwołaniu sesji oraz projekty uchwał dostępne na: http://bip.nadarzyn.pl/88,zawiadomienia-o-zwolaniu-sesji.html?wiecej=1052

  • autor: Monika Kosakowska, data: 2014-09-01

Inauguracja wystawy „Wygnańcy”

W poniedziałek, o godzinie 10:00 przed budynkiem Urzędu Gminy w Nadarzynie odbyła się inauguracja wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej zatytułowana „Wygnańcy”.

W uroczystości uczestniczyli wójt gminy Nadarzyn Janusz Grzyb, Radni i Sołtysi, pracownicy urzędu oraz mieszkańcy gminy. W inauguracji uczestniczył gość honorowy major Henryk Filipski, który przypomniał tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat.

Przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej wystawa na trzydziestu wielkoformatowych planszach ukazuje losy obywateli polskich przymusowo deportowanych po wybuchu II wojny światowej przez dwóch okupantów: niemieckiego i sowieckiego.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzana wystawy. Można się będzie z nią zapoznać jeszcze przez miesiąc.

Referat Promocji

  • autor: Joannna Czarnecka
  • -
  • -
  • -
  • -

75. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września w całym kraju rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. To nie tylko okazja do oddania hołdu poległym żołnierzom i cywilom ale również do refleksji nad genezą tej wojny, jej przebiegiem, a zwłaszcza nad jej konsekwencjami. Do dziś wiele wątków i zdarzeń otacza tajemnica, a fakty i mity dotyczące przebiegu działań przeplatają się. Na niektóre pytania nigdy nie poznamy odpowiedzi.

Zamiast 12 godzin walczyli 7 dni

W piątek 1 września 1939 roku, jeszcze przed wschodem słońca, o godzinie 4.47 komandor Gustav Kleikamp, dowódca okrętu szkolnego Kriegsmarine „Schleswig-Holstein”, kotwiczącego w kanale portowym na wysokości Twierdzy Wisłoujście, wydał rozkaz otwarcia ognia z dział artylerii głównej, średniej i lekkiej okrętu w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Minutę później zabrzmiały pierwsze salwy dział okrętowych, chwilę później do ostrzału dołączyły działka przeciwlotnicze o kalibrze 20 mm. Pociski spadały na południowo-wschodnią część półwyspu. Celem trwającej około 7 minut kanonady było zniszczenie części muru składnicy, który na tym odcinku stanowił przeszkodę dla atakującej Kompanii Szturmowej Kriegsmarine, dowodzonej przez porucznika Wilhelma Henningsena. W kierunku składnicy strzelać zaczęły również karabiny maszynowe rozlokowane wcześniej, po drugiej stronie kanału portowego, na przeciwko Westerplatte.

Faktycznie agresja Niemiec na Polskę rozpoczęła się 1 września o godzinie 4:40 nalotem na Wieluń, przeprowadzonym przez eskadrę 4 Floty Powietrznej feldmarszałka Wolframa von Richthofena. Dopiero siedem minut później rozpoczął się ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein i agresja wzdłuż całej granicy niemiecko-polskiej zgodnie z dyrektywami „Fall Weiss”.

Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w rękach polskich

Niewiele osób wie, lub pamięta z lekcji historii, że w przeddzień wybuchu wojny do budynku radiostacji, mieszczącego się na terenie niemieckiego przygranicznego miasta Gliwice, wdarł się siedmioosobowy oddział, dowodzony przez funkcjonariusza niemieckiej służby bezpieczeństwa (SD) i oficera SS Alfreda Helmuta Naujocksa. Ubrani w cywilne stroje napastnicy sterroryzowali obsługę i odczytali po polsku informację o zajęciu obiektu. Podczas sfingowanego napadu zamordowano Franciszka Honioka, polskiego Ślązaka, który brał udział w III powstaniu śląskim, przez niektórych uważanego za pierwszą ofiarę II wojny światowej.

Autorzy prowokacji zapewne nie wiedzieli, że w Gliwicach były dwie radiostacje - nadawcza, na którą napadli i redakcyjna, w której było studio mikrofonowe. W stacji nadawczej był tylko jeden mikrofon, tzw. burzowy, służący do ostrzegania mieszkańców o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych. Właśnie jego użyli.

Napastnikom udało się odczytać tylko 9 słów przygotowanego komunikatu: "Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w rękach polskich". Później z jakiegoś powodu transmisja została przerwana. Prawdopodobnie nadawanie udało się w sposób niezauważony przerwać jednemu z pracowników Radiostacji lub nastąpił błąd techniczny.

Tych dziewięć wyemitowanych słów nie mogło zmienić losów historii, ale temat rzekomego napadu Polaków na radiostację świetnie rozwinęła hitlerowska propaganda. Dwie godziny później Radio Berlin nadało już obszerny komunikat o „napadzie” Polaków na radiostację; podano też, że za napastnikami posuwają się polskie wojska z ciężką artylerią, że będą mordować kobiety i dzieci. Temat podjęto też w innych krajach.

Napad na radiostację gliwicką stanowił tylko fragment znacznie szerzej zakrojonej akcji, koordynowanej przez SD przy wydatnej pomocy Abwehry (wojskowy wywiad i kontrwywiad), której dopiero później przypisano kryptonim „Tannenberg”. Obejmowała ona zarówno cały ciąg granicznych prowokacji prócz Gliwic, podobny charakter nosiły napady na niemiecki posterunek celny w Stodołach (Hochlinden) oraz leśniczówkę w Byczynie (Pitschen) jak też symulowane zamachy na niemieckie instytucje i symbole czy to w województwie śląskim, czy na polskim Pomorzu oraz w Wielkopolsce.

Nie żyletki lecz wrak ćwiczebny - los okrętu Schleswig-Holstein

Historia zemściła się na kacie polskiego wybrzeża i zgotowała mu ponury los. Po kapitulacji Westerplatte prowadził działania bojowe w basenie Morza Bałtyckiego. Jeszcze w kwietniu 1940 roku uczestniczył w zajęciu Danii, by znów powrócić do Gdyni. Dostarczone przez polską młodzież z Tajnego Hufca Harcerzy zdjęcia stacjonujących tam okrętów przyczyniły się do zatopienia Schleswiga-Holsteina. Akcją dowodził Joachim Joachimczyk, uczestnik kampanii wrześniowej i Powstania Warszawskiego. Pancernik został zbombardowany w wielkim nalocie brytyjskim na Gdynię z 18 na 19 grudnia 1944, na skutek czego pierwszy raz zatonął.21 marca 1945 roku wycofujące się jednostki niemieckie zdetonowały ładunki wybuchowe umieszczone na okręcie i dokończyły dzieła zniszczenia.

Druga śmierć okrętu nie była bynajmniej ostatnią. Polacy pod dowództwem kapitana Poinca wydobyli wrak. Rosjanie zdecydowali się go jednak naprawić i w 1947 roku przeholować do Tallina, gdzie Schleswig-Holstein posłużył jako okręt ćwiczebny. W 1956 roku przeholowany został w pobliże wyspy Osmussar i osadzony na mieliźnie. Tam przez 10 lat służył jako okręt-tarcza strzelnicza dla lotnictwa i floty Związku Radzieckiego.

Źródła: http://www.muzeum.gliwice.pl/gliwicka-radiostacja/, http://www.polskieradio.pl/Westerplatte/Tag10730,

http://www.muzeum1939.pl/pl/ekspozycja/wystawa_plenerowa_na_westerplatte/bastion,

http://mhmg.pl/oddzial/5/wartownia-nr-1-westerplatte,

http://menstream.pl/wiadomosci-reportaze-i-wywiady/zaatakowal-polske-pozniej-tonal-trzy-razy-schleswig-holstein-lezy-w-kraterze-po-meteorycie-i-wciaz-straszy,0,1371454.html,

 

  • autor: Joanna Czarnecka
  • -
    Fragment budynku radiostacji gliwickiej, który obecnie stanowi oddział muzeum oraz maszt radiostacji.
  • -
    Zabytkowa wieża antenowa, będąca dziś najwyższą drewnianą budowlą w Europie.
  • -
    Konstrukcja z nieimpregnowanego drewna modrzewiowego ma 111 m wysokości, drewniane elementy połączono przy pomocy 16 100 mosiężnych śrub.

Banery

Stopka

Autorskie prawa majątkowe do zdjęć i artykułów umieszczonych na niniejszej stronie przysługują Gminie Nadarzyn.
Nie mogą być one rozpowszechniane ani powielane w żadnej formie bez jej zgody.
Deklaracja Dostępności

Projekt i wykonanie | extranet
powered by netadmin 7.25

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.