Szkoła Podstawowa w Młochowie z wizytą w Ochotniczej Straży Pożarnej
27 marca dzieci z klasy 1 Szkoły Podstawowej w Młochowie miały możliwość zobaczyć z bliska jak wygląda praca strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Młochowie. W tym celu została zorganizowana wycieczka do pobliskiej jednostki straży pożarnej. Dzięki życzliwości panów strażaków uczniowie mogli obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy oraz remizę strażacką. Wysłuchały również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość polania wodą fikcyjnego pożaru. Dzieci wróciły do szkoły pełne zachwytu i długo mówiły o wizycie w Straży.
Bardzo dziękujemy panu Jackowi Jagodzińskiemu za poświęcony czas!
Anna Rudecka - wychowawca
uczniowie kl 1
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-28
Warsztaty historyczne w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Kostowcu
W dniu 25 marca w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Kostowcu zorganizowano przez nauczyciela historii warsztaty historyczne dla klasy V i VI. Lekcję poprowadzili edukatorzy z Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. Podczas warsztatów przedstawiono wybrane sylwetki bohaterskich żołnierzy, którzy ginęli za wolność już po zakończeniu wojny. Zajęcia przybliżyły uczniom politykę władz komunistycznych wobec byłych żołnierzy AK: oczerniania, usuwania z pamięci społecznej, okrutnego sądzenia i karania. W zajęciach wykorzystano materiały źródłowe: tekstowe, graficzne i filmowe na temat żołnierzy wyklętych.
Maciej Szmel - nauczyciel SP w Kostowcu
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-28
Szkoła Podstawowa w Kostowcu - Kontusz kontra frak czyli tajemnice teatralnej loży
W środę 26 marca uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej św. Stanisława Kostki w Kostowcu pod opieką wychowawców udali się na wycieczkę do Warszawy. Celem wycieczki było poznanie letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zwiedzaliśmy Pałac na Wyspie, Teatr Stanisławowski mieszczący się w Starej Pomarańczarni oraz Amfiteatr. Uczniowie uczestniczyli również w lekcji muzealnej, na której poznali obyczajowość, stroje i relacje z czasów ostatniego króla - Stanisława Augusta Poniatowskiego. Podczas tej lekcji uczniowie mieli możliwość zaprojektowania strojów sarmackich i francuskich, jak też odgrywania mini scenek na deskach zwiedzanego teatru. Podczas spaceru przez park duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły kolorowe ogony chodzących dumnie pawi oraz przyjazne wiewiórki. Całą wycieczkę uprzyjemniła słoneczna wiosenna aura.
Grzegorz Tyszko
Maciej Szmel
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-28
Aktualizacja forum - informacja
Informujemy, że w związku z przeprowadzoną aktualizacją modułu forum, która m.in. wprowadziła bardziej bezpieczny mechanizm przechowywania haseł, każdy użytkownik forum będzie musiał teraz skorzystać z opcji "Zapomniałem hasła" (forum przy próbie zalogowania wyświetli stosowny komunikat). Przepraszamy za utrudnienia.
- autor: Michał Wilczak, data: 2014-03-28
Nietypowa lekcja historii w Szkole Podstawowej w Młochowie
25 marca bieżącego roku w Szkole Podstawowej w Młochowie odbyła się nietypowa lekcja historii. Jej tematem byli ,, Żołnierze wyklęci’’. Podczas lekcji pracownicy muzeum przybliżyli dzieciom sylwetki bohaterskich żołnierzy, którzy ginęli za wolność już po zakończeniu wojny. Lekcja przeprowadzona była w sposób bardzo ciekawy i aktywizujący uczniów do udziału w zajęciach. Dzieci układały z puzzli mapę przedwojennej Polski , na podstawie otrzymanych materiałów- zdjęć i krótkich opisów – tworzyły charakterystykę postaci - bohaterów ,,Żołnierzy wyklętych’’ . Na zakończenie lekcji każdy z uczniów otrzymał bilet wstępu do Muzeum Dulag 121.
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-28
Kolejna inwestycja
W dniu 27 marca 2014 r. ogłoszono przetarg na wykonanie oświetlenia w Ruścu, Kajetanach, Starej Wsi, Urzucie i Rozalinie:
- Zadanie nr 1 - Przebudowa drogi w zakresie oświetlenia drogowego w Ruścu, ul. Żwirowa długości ok. 399 mb,
- Zadanie nr 2 - Przebudowa drogi w zakresie oświetlenia drogowego w Kajetanach, ul. Poranka długości ok. 207 mb,
- Zadanie nr 3 -Przebudowa drogi w zakresie oświetlenia drogowego w Starej Wsi, ul. Grodziska długości ok. 1000 mb,
- Zadanie nr 4 - Przebudowa drogi w zakresie oświetlenia drogowego w Urzucie, ul. Ekologiczna długości ok. 294 mb,
- Zadanie nr 5 - Przebudowa drogi w zakresie oświetlenia drogowego w Rozalinie ul. Młochowska dwa odcinki: I odcinek długości ok. 536 mb oraz II odcinek długości 350 mb,
- Zadanie nr 6 - Przebudowa drogi w zakresie oświetlenia drogowego w Rozalinie, ul. Przemysłowa dwa odcinki: I odcinek długości ok. 400 mb oraz II odcinek długości ok. 458mb.
Szczegóły na www.bip.nadarzyn.pl w zakładce zamówienia publiczne/postępowanie wszczęte/ ogłoszenie o zamówieniu – roboty budowalne – 104012 – 2014.
Referat Inwestycji
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-28
Gimnazjum im. bł Jana Pawła II w Nadarzynie na II miejscu w międzypowiecie
Uczennice Gimnazjum w Nadarzynie zajęły II miejsce w eliminacjach Międzypowiatowych SZS w piłce siatkowej. W finale zawodów po zaciętym meczu uległy faworytowi i gospodarzowi imprezy ekipie z Międzyborowa. Wcześniej wygrały z zespołami : OSiR Żyrardów i Gimnazjum w Podkowie Leśnej. Tym samym nasze dziewczęta zakończyły na tym etapie swój udział w Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. Skąd zespołu : klasa III - Agnieszka Krupińska, Natalia Gabryel , Ola Reluga , Paulina Grabarek ; klasa II - Julia Czeladko , Sandra Przewłocka, Kinga Baran, Iza Skowrońska, Hania Drzewiecka, Agata Stan , Kasia Podkowińska i klasa I - Klaudia Kłapkowska ; opiekun Dariusz Zwoliński.
Na tym samy etapie zespół chłopców zajął V lakatę , po zaciętym spotkaniu przegrywając w meczu o awans do finałowej czwórki.
Dariusz Zwoliński - trener i opiekun
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-27
KRUS - Zagrożenia wypadkowe w gospodarstwach rolnych.
Pilarki tarczowe
Pilarki tarczowe są powszechnie stosowane w gospodarstwach. Ułatwiają przygotowanie drewna na opał i wykonywanie różnorodnych prac związanych z przycinaniem drewna. Czasem używa się ich do czynności do których nie są dostosowane np. do przycinania kłód na deski.
Bezpieczna pilarka tarczowa to urządzenie wyposażone w dwie osłony tarczy piły – nad stołem i pod stołem, osłony napędu, klin rozszczepiający za tarczą piły oraz wyłącznik napędu w zasięgu ręki.
Wizytacje w gospodarstwach rolnych wskazują, że większość pilarek tarczowych używanych przez rolników to urządzenia własnej konstrukcji. Regułą jest brak osłon, klina rozszczepiającego, czy wyłącznika awaryjnego. Skutki wypadków z użyciem tych urządzeń prowadzą nierzadko do amputacji kończyn.
JEŚLI CHCESZ UNIKNĄĆ WYPADKU, NAUCZ SIĘ PRACOWAĆ BEZPIECZNIE
- Pilarkę ustaw na równym, twardym podłożu i zabezpiecz przed przesuwaniem.
- Ustaw pilarkę naprzeciwko ogrodzenia lub ślepej” ściany lub odgródź od strony podawania.
- Osłoń lub podwieś wysoko kabel zasilający, aby o niego nie zaczepić.
- Przed uruchomieniem pilarki sprawdź, zwłaszcza stan i ustawienie urządzeń ochronnych.
- Dobierz piłę do przecinanego materiału.
- Używaj pił o zębach jednakowej wysokości, dobrze naostrzonych i równo rozwartych.
- Nie używaj pił uszkodzonych i odkształconych.
- Sprawdź czy tarcza piły nie „bije” (nie wychyla się na boki, jest centrycznie ustawiona).
- Ustaw osłonę i klin rozszczepiający we właściwym położeniu.
- Do przecinania długich, wiotkich elementów używaj podpór lub przedłużanych stołów.
- Nigdy nie popychaj drewna brzuchem!
- W trakcie przesuwania przecinanego materiału, nie stój na linii możliwego odrzutu.
- Nie zbliżaj palców do tarczy piły! Do popychania materiału – szczególnie drobnych elementów i w końcowej fazie cięcia – stosuj popychacz.
- Nie ubieraj zbyt luźnej odzieży; rękawy przy nadgarstkach powinny być opięte lub zawinięte powyżej łokci. Noś nakrycie głowy.
- Zakładaj ochronniki słuchu i okulary ochronne.
- Nie dopuszczaj do nadmiernego wyrobienia szczeliny, przez którą tarcza wystaje ze stołu.
- Nie hamuj tarczy piły drewnem.
- Nigdy nie usuwaj odpadów ze stołu rękami.
- Nie usuwaj odpadów ze stołu, gdy obraca się tarcza piły.
- Dbaj o to, by wokół pilarki nie nagromadziły się materiały i odpadki utrudniające poruszanie się, powodujące potknięcia czy upadku.
- Po zakończonej pracy, sprawdź czy odłączyłeś zasilanie.
Drodzy Rolnicy! Bądźcie ostrożni i rozważni. Cena, jaką zapłacicie za chwilę nieuwagi i lekceważenia zagrożeń jest najwyższa. Utrata zdrowia wpłynie negatywnie na przyszłość Waszą i Waszych rodzin.
Wypadki przy pracy rolniczej należy zgłaszać bezzwłocznie po jego zaistnieniu: osobiście w PT KRUS Piaseczno, Ul. Ludowa 7, 05-500 Piaseczno, telefonicznie pod nr tel. 227370029, drogą mailową: piaseczno@krus.gov.pl.
Katarzyna Gaca
Inspektor
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-27
Rusiec - plany utworzenia żłobka i przedszkola
Budowa kompleksu oświatowego przy ul. Osiedlowej w Ruścu jest realizowana planowo i zgodnie z założeniami. Pozwala to na podejmowanie kolejnych działań, które mają na celu rozwiązanie ważnych, sygnalizowanych przez mieszkańców problemów związanych z opieką nad najmłodszymi dziećmi. Zgodnie z planami od września 2014 roku uczniowie z Ruśca i okolic rozpoczną naukę w nowym budynku szkoły podstawowej.
W związku z tym Wójt Gminy Nadarzyn, po wstępnych konsultacjach i rozmowach z zainteresowanymi środowiskami, podjął decyzję o przystąpieniu do prac przygotowawczych związanych z przekształceniem istniejącego budynku szkoły podstawowej w Ruścu w żłobek i przedszkole.
Trwają prace projektowo – kosztorysowe związane z adaptacją istniejących pomieszczeń zgodnie z wymogami dotyczącymi placówek oświatowych dla najmłodszych. Wójt zamierza złożyć dokumenty niezbędne do uzyskania dofinansowania z programu organizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach otwartego konkursu ofert na finansowe wspieranie zadań z zakresu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch – edycja 2014”.
Wstępny harmonogram przewiduje podział prac na dwa etapy. Pierwszy zakłada remont i adaptację pomieszczeń dla celów żłobka od sierpnia do grudnia 2014 roku, aby już od dnia 1 stycznia 2015 roku żłobek mógł rozpocząć swoją działalność. Wstępnie przewiduje się przyjęcie 40 maluchów.
Natomiast drugi etap obejmować ma przystosowanie pozostałej części budynku na potrzeby przedszkola (dwa oddziały: dla dzieci 3-letnich i 4-letnich), które otwarte będzie w późniejszym terminie.
Katarzyna Dombska
Inspektor ds. funduszy zewnętrznych
W związku z planowaną inwestycją, zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w ankiecie. Dziękujemy za oddany głos.
Ankieta znajduje się na głównej stronie. Zapraszamy!!!
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-27
I DZIEŃ WIOSNY w SP Rusiec
I DZIEŃ WIOSNY w szkole podstawowej w Ruścu przebiegał na sportowo. Odbyły się pojedynki w piłce koszykowej dziewcząt i chłopców północ – południe, a także mecz w piłce siatkowej uczniowie kontra nauczyciele.
Dziewczęta:
PÓŁNOC POŁUDNIE
34 39
Weronika Seta - 23 Zuzia Reszka - 28
Wiktoria Dąbrowska - 7 Marta Wiśniewska -9
Ola Pianka – 4 Kamila Kiełbaszewska –2
Karolina Leśniak Paulina Borkowska
Ada Hop Martyna Sojka
Gabrysia Sobczak
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Chłopcy :
PÓŁNOC POŁUDNIE
51 54 54
Grzegorz Stefański – 28 Dawid Adamczyk – 24
Kacper Karaban – 20 Dominik Przewłocki – 14
Mateusz Lewandowski – 3 Mikołaj Idasiak – 10
Karol Polański Wiktor Wojakowski – 4
Andrzej Bęza – 2
Hubert Malewicz
-------------------------------------------------------------------------------------------------
PIŁKA SIATKOWA
UCZNIOWIE - NAUCZYCIELE
0 : 3
(25 : 27, 21 : 25, 14 : 25)
DZIĘKUJEMY ZA MIŁĄ I SYMPATYCZNĄ ZABAWĘ!!!
Nauczyciele wychowania fizycznego w SP Rusiec
Monika Karczmarzyk i Jacek Nowocień
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-26
Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ziemia Chełmońskiego” - zaprasza
Zaprasza mieszkańców terenu Gmin Sochaczew, Nowa Sucha, Teresin oraz Rybno na spotkanie poświęcone tworzeniu nowej strategii działania w nowej perspektywie unijnej z udziałem środków z Programu Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
Spotkanie odbędzie się w sali 25 Urzędu Gminy w Sochaczewie ul. Warszawska 115 od godz. 14.00 7 kwietnia 2014r.
Zaprasza się przedstawicieli gmin, osoby fizyczne, stowarzyszenia, kluby, fundacje,ośrodki kultury, przedsiębiorców oraz rolników zainteresowanych w przyszłej perspektywie unijnej pozyskaniem środków unijnych.
Program spotkania :
14.00-16.00 - możliwości wsparcia finansowego w ramach PROW na lata 2014-2020,
16.00-17.30 - rola LGD i LSR w nowej perspektywie finansowej,
17.30-19.30 - uwagi i propozycje mieszkańców dotyczące LSR na lata 2014-2020 (dyskusja moderowana).
Ponadto zaprasza mieszkańców terenu Gmin Żabia Wola, Nadarzyn, Mszczonów, Jaktorów, Radziejowice, Grodzisk Maz. i Baranów na spotkanie poświęcone tworzeniu nowej strategii rozwoju w nowej perspektywie unijnej z udziałem środków z Programu Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
Spotkanie odbędzie się w Sali OSP Skuły w Bartoszówce ul. Strażacka o godz.17.00 dnia 8 kwietnia 2014r.
Zaprasza się przedstawicieli gmin, osoby fizyczne, stowarzyszenia, kluby, fundacje, ośrodki kultury, przedsiębiorców oraz rolników zainteresowanych w przyszłej perspektywie unijnej pozyskaniem środków unijnych
Program spotkania:
17.00-18.00 - możliwości wsparcia finansowego w ramach PROW na lata 2014-2020,
18.00-18.30 - rola LGD i LSR w nowej perspektywie finansowej,
18.30-21.00 - uwagi i propozycje mieszkańców dotyczące LSR na lata 2014-2020 (dyskusja moderowana).
Stowarzyszenie LGD
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-26
Mazowszański Matecznik po raz kolejny w Otrębusach
Kolejny już raz w Mazowszańskim Mateczniku w Otrębusach odbędzie się WEEKEND NA LUDOWO. Tym razem jednak w całości wypełniony "Mazowszem". Honorowy patronat nad imprezą objęła Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski.
W programie artystycznym, aż trzy różne przedstawienia 12 KWIETNIA, godz. 18:00 „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”, 13 KWIETNIA godz. 11:00 „Piękna nasza Polska cała” i 17:00 „Kalejdoskop Barw Polski”.
Poza tym jarmark skupiający wystawców rękodzieła i rzemiosła artystycznego, produktów regionalnych oraz innych produktów inspirowanych sztuką ludową (zwłaszcza wielkanocną). Stoiska będzie można odwiedzać już od godz.10:00 do zakończenia koncertów.
Wstęp na jarmark BEZPŁATNY.
Więcej informacji na stronie: www.mazowsze.waw.pl
PROGRAM znajduje się tutaj.
źródło: www.powiat.pruszkow.pl
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-26
ZTM – zmiany w ulgach od kwietnia
Rada Warszawy podjęła uchwałę zmieniającą system obowiązujących ulg w opłatach za przejazdy komunikacją miejską. Zmiany wejdą w życie 1 kwietnia br.
Więcej informacji na stronie ZTM: http://www.ztm.waw.pl/aktualnosci.php?i=1134&c=100&l=1
Zarząd Transportu Miejskiego
ul. Żelazna 61
00 – 848 Warszawa
tel. (22) 45 94 100
fax (22) 45 94 243
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-25
Przywitanie Wiosny w Szkole Podstawowej w Młochowie.
21 marca w naszej szkole zaczął się od niezwykle barwnego wiosennego przedstawienia przygotowanego pod kierunkiem p. Kasi Krysik, przez uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnej.
Następnie wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami, nauczycielami i chętnymi rodzicami udali się do parku w Młochowie, by wziąć udział w marszobiegu z przeszkodami.
Celem imprezy sportowej było: propagowanie zdrowego stylu życia, zabawa fair play, integracja społeczności szkolnej poprzez gry i zabawy na świeżym powietrzu, a także zwrócenie uwagi na zabytki przyrodnicze i architektoniczne znajdujące się w bliskim sąsiedztwie szkoły.
Zanim jednak rozpoczęły się zmagania sportowe, cała społeczność szkolna wykonała wspólną rozgrzewkę, którą poprowadziła nauczycielka wychowania fizycznego.
Następnie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Młodsze dzieci z klas 0-III zostały w pobliżu kościoła, a starsi uczniowie z klas IV-VI poszli się nad staw.
Wszyscy uczniowie we wspaniałym stylu ukończyli swoje trasy i udali się na boisko szkolne gdzie dla każdego dziecka przygotowana była kiełbaska z ogniska i ciepła herbata, ufundowane przez Radę Rodziców SP w Młochowie. Kto miał jeszcze siłę i chęć na zabawę, mógł pograć w piłkę lub inne gry.
Wszystkim uczniom bardzo podobał się pierwszy dzień wiosny, tzw. dzień wagarowicza, spędzony… w szkole!
Aldona Dunajewska-Burek
nauczyciel wychowania fizycznego
w SP w Młochowie
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-25
GLKS - sekcja piłki siatkowej
Ruszyła Akademia Siatkówki
Sekcja Piłki Siatkowej GLKS Nadarzyn, przy współpracy z Urzędem Gminy Nadarzyn ogłasza nabór do Akademii Siatkówki dla dziewcząt urodzonych w latach 2004-2005. Zajęcia na początek będą odbywać się w każdą sobotę w godzinach 9.30 - 11.00. w hali przy ulicy Żółwińskiej 41 w Nadarzynie. Treningi prowadzić będzie wykwalifikowana kadra trenerska, w tym Mistrzyni Europy z 2003 roku - Dominika Leśniewicz.
Uczestniczki zajęć powinny posiadać zmienne obuwie na halę sportową oraz strój sportowy. Ponieważ trening prowadzony jest przy zachowaniu dużej intensywności , rodzice powinni wyposażyć dziecko w wodę mineralną , najlepiej nie gazowaną. Więcej informacji o nadarzyńskiej siatkówce na stronie : www.glksnadarzyn.pl/siatkówka
Treningi siatkarkie dla dziewcząt z roczników 2002-2001 odbywają sie w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Nadarzynie w terminach Poniedziałek 16.00-17.30 , Środa 16.00-17.30, Czwartek 15.30 -17.00. Zapisy u trenera pod numerem 512 541 350 - Damian Krzemiński.
ZAPRASZAMY!!!
Zapisy i dodatkowe informacje na miejscu ( pod czas treningu) lub na adres darek.zwolinski@op.pl - tel 604 462 392 .
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-25
Zawiadomienie o zwołaniu Sesji Rady Gminy Nadarzyn
Zapraszamy na XLII Sesję Rady Gminy Nadarzyn, która odbędzie się w dniu 26 marca 2014 r. /środa/ o godz. 16:00 w Urzędzie Gminy Nadarzyn, ul. Mszczonowska 24 - sala konferencyjna /I piętro/. Informacja o zwołaniu sesji oraz projekty uchwał: http://bip.nadarzyn.pl/88,zawiadomienia-o-zwolaniu-sesji.html?wiecej=617
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-24
Cały Powiat Czyta Dzieciom 2014 – edycja III
Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski oraz Grzegorz Zegadło Dyrektor Książnicy Pruszkowskiej zapraszają wszystkie dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu całego Powiatu Pruszkowskiego, do wzięcia udziału w trzeciej edycji wspólnego czytania książek pod hasłem „Cały Powiat Czyta Dzieciom”.
Nasza wspólna zabawa literacka odbędzie się tym razem w kwietniu i w maju, a jej materię stanowić będzie twórczość Jana Brzechwy, znana i lubiana przez nas wszystkich, ponieważ arcydzieła mają to do siebie, że są wciąż aktualne. Aktualne jest również poczucie humoru autora "Pchły szachrajki". To właśnie ono daje szansę na zabawę wszystkimi kolorami i odcieniami polszczyzny, do której zachęca jej wirtuoz – Mistrz Brzechwa.
Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych, aby przyłączyli się do naszej akcji. Jak pokazały poprzednie edycje, można świetnie się bawić w trakcie wspólnej, głośnej lektury, która raz po raz staje się teatrem. Prawdą jest to, że czytelnictwo stoi na wysokim poziomie w naszym Powiecie, a najbardziej cieszy fakt, że najwięcej książek czytają – jak pokazują statystyki - dzieci i młodzież. Niemniej wciąż warto przypominać o wartości czytania, które jest bardzo ważnym aspektem życia kulturalnego i społecznego.
Głośna lektura publiczna, do której pragniemy zachęcić dzieci i młodzież, jest doskonałą okazją do autoprezentacji, do nabierania łatwości poruszania się w świecie komunikacji społecznej. Językowy kunszt poezji i prozy Jana Brzechwy jest pięknym tworzywem dla tej wspólnej i jakże pożytecznej zabawy.
W celu sprawnego i efektywnego przeprowadzenia akcji, biblioteki publiczne Powiatu Pruszkowskiego zorganizują na terenie swoich gmin, Dni Głośnego Czytania Dzieciom. Integralną ich częścią będzie Konkurs Głośnego Czytania, adresowany do dzieci i młodzieży. Jak co roku, liczymy również na aktywny udział w Czytaniu dorosłych: prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, dyrektorów szkół oraz liderów lokalnych środowisk, mediów, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych – wszystkich, którym droga jest idea czytania dzieciom.
Podsumowaniem naszej akcji będzie Wielkie Powiatowe Czytanie, które odbędzie się w tym roku w trakcie Powiatowego Dnia Rodziny - 25 maja.
Laureaci eliminacji gminnych zaprezentują wtedy swoje umiejętności w towarzystwie Elżbiety Smolińskiej Starosty Pruszkowskiego oraz zaproszonych przez nią gości.
O szczegółach inicjatywy i terminach kolejnych odsłon akcji w poszczególnych gminach, będziemy Państwa informować na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Pruszkowie www.powiat.pruszkow.pl, Książnicy Pruszkowskiej, na stronach gmin oraz w mediach lokalnych.
REGULAMIN III edycji KONKURSU GŁOŚNEGO CZYTANIA "Cały Powiat Czyta Dzieciom".
1. Organizatorem Konkursu Głośnego Czytania "Cały Powiat Czyta Dzieciom" jest Powiat Pruszkowski przy współudziale Książnicy Pruszkowskiej.
2. Adresatami Konkursu są wszystkie dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Powiatu Pruszkowskiego.
3. Warunkiem uczestnictwa w tegorocznym konkursie jest przygotowanie do głośnego czytania jednego z rymowanych tekstów dla dzieci Jana Brzechwy.
4. Pierwszym etapem Konkursu są Gminne Dni Głośnego Czytania Dzieciom, które stanowią jednocześnie eliminacje, w trakcie, których z każdej gminy zostanie wyłoniony jeden uczeń do Finału Powiatowego.
5. Do 7 marca 2014 roku, biblioteki gminne zgłaszają swoje propozycje przeprowadzenia Gminnych Dni Głośnego Czytania Dzieciom (termin wraz z krótkim opisem) na adres: Książnica Pruszkowska w Pruszkowie, ulica Kraszewskiego 13, 05-800 Pruszków lub na adres emaliowy: instruktor@biblioteka.pruszkow.pl
6. Gminne Dni Głośnego Czytania Dzieciom, biblioteki zorganizują w terminie do 31 marca br. przy współudziale władz oraz środowisk lokalnych. Biblioteki wyłonią 1 finalistę z terenu gminy, który będzie uczestniczył w Finale Gminnym, którego data będzie wcześniej uzgodniona z Urzędami Gmin lub Miasta i podana Przedstawicielom Bibliotek do 31 marca br.
7. Powiat Pruszkowski jest fundatorem nagród za zajęcie 1, 2 i 3 miejsca dla uczestników Dni Głośnego Czytania w każdej z Gmin.
8. Finały Gminne oraz ich szczegółowy program zostaną oddzielnie uzgodnione z przedstawicielami poszczególnych Gmin i Bibliotek.
9. Dodatkową nagrodą dla zwycięzców Finałów Gminnych jest udział w profesjonalnych warsztatach, przygotowanych przez znanych aktorów, które odbędą się 22 maja 2014 r. o godz. 9.00 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Pruszkowie.
10. Finał Powiatowy konkursu Głośnego Czytania pn. "Cały Powiat Czyta Dzieciom" odbędzie się 25 maja 2014 r. w trakcie Powiatowego Dnia Rodziny.
11. Finaliści akcji "Cały Powiat Czyta Dzieciom" otrzymają nagrody ufundowane przez organizatora.
źródło: www.powiat.pruszkow.pl
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-21
"Non omnis moriar - rzecz o Karolu Łoniewskim"
W dniu 29 marca br. w ramach spotkania, które organizuje Muzeum Dulag (więcej informacji w artykule poniżej), będzie można obejrzeć przedstawienie naszych nadarzyńskich gimnazjalistów. Premiera odbyła się 28 lutego br., z okazji obchodów Święta Żołnierzy Wyklętych. Zainteresowanie sztuką było duże, w związku z czym uczniowie zagrali je 15 marca br. Na spektakl przybyli m.in. Wójt Gminy Nadarzyn, kombatant z terenu gminy Nadarzyn mjr Henryk Filipski, siostra Karola Łoniewskiego – Grażyna Kotońska z rodziną, mieszkańcy Gminy Nadarzyn. Sztuka powstała na bazie scenariusza absolwentki Gimnazjum Weroniki Rec, jako projekt historyczny wystawiany od 2010 r., pod opieką p. Małgorzaty Rec, p. Marka Żwirskiego, p. Katarzyny Onyszk.
Skróty przedstawienia do obejrzenia na iTV Nadarzyn.
Zapraszamy serdecznie!!!
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-21
I Nadarzyński EKO TOP 2014 - Ogólnogminny Projekt Ekologiczny
I Nadarzyński EKO TOP 2014 promujący tematykę Ekologiczną w ramach Ogólnogminnego Projektu Ekologicznego.
Patronat honorowy imprezy – Wójt Gminy Nadarzyn
Projekt skierowany do dzieci i młodzieży szkół Gminy Nadarzyn.
Działania projektu podjęte są w celu zwiększenia świadomości ekologicznej oraz uświadomienia zagrożeń dla środowiska wynikających z rosnącej ilości odpadów, a także w celu wykształcenia świadomości segregacji odpadów oraz recyklingu. Poszerzenie wiedzy na temat o Ziemię, swoje najbliższe środowisko i lasy, czyli „zielone płuca Ziemi”.
Szczegół poniżej:
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-21
Plik do pobrania:
Gmina Nadarzyn w Radiu Niepokalanów
W dniu 21 marca 2014 r. na antenie Radia Niepokalanów ( częstotliwość 102,7 fm w województwie mazowieckim) zostanie wyemitowana kolejna audycja o Gminie Nadarzyn, tym razem tematem rozmowy były dni otwarte, które zostały zorganizowane przez SP w Nadarzynie i SP w Woli Krakowiańskiej. Zapraszamy do wysłuchania audycji samorządowej w każdy trzeci piątek miesiąca o godz. 13.10.
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-20
Komunikat dot. środowiska
Zbliża się czas wiosennych porządków. Niestety, w wielu miejscach obserwujemy obecność śmieci – są to głównie drobne odpady komunalne (papiery, torebki foliowe, puszki, plastikowe butelki), odpady komunalne, zdarzają się również odpady zawierające substancje niebezpieczne np. kawałki płyt eternitowych, stare telewizory itp. Urząd Gminy Nadarzyn otrzymuje obecnie więcej zgłoszeń nielegalnych wysypisk.
Gmina Nadarzyn podejmuje działania zgodnie ze swoimi kompetencjami. Tereny gminne są sprzątane przez pracowników komunalnych, natomiast na innych terenach za stan porządku odpowiada właściciel, który ma obowiązek uprzątnięcia odpadów. Dotyczy to zwłaszcza śmieci w rowach przydrożnych i na poboczach dróg. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za stan porządku w pasach drogowych odpowiadają właściwe zarządy dróg.
Władze Gminy Nadarzyn wspierają wszelką aktywność społeczną w sprawach porządkowania gminy, szczególnie terenów ogólnodostępnych terenów zielonych, zwłaszcza lasów. Są udostępniane rękawice ochronne i worki na odpady, zapewniony jest również odbiór odpadów np. do podstawionego kontenera.
Referat Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-20
Przypominamy o KONKURSIE- pt. ,,KARTA DLA MIESZKAŃCA GMINY NADARZYN''
W związku z projektem ,,Karta dla mieszkańców Gminy Nadarzyn’’ Wójt Gminy Nadarzyn ogłasza konkurs na nazwę karty oraz na hasło promujące naszą gminę.
Projekt ,,Karta dla mieszkańca Gminy Nadarzyn’’ adresowany jest do osób zarówno zameldowanych, jak i mieszkających bez meldunku i płacących podatki w Gminie Nadarzyn. Dzięki tej akcji będziemy chcieli zaproponować Mieszkańcom naszej gminy wiele atrakcyjnych rabatów i zniżek. Planowane są m.in. zniżki z odpłatnej oferty jednostek podległych, a przede wszystkim rabaty w lokalnych zakładach usługowych i przedsiębiorstwach znajdujących się na terenie naszej gminy.
W ocenie prac konkursowych brane będą pod uwagę przede wszystkim oryginalność nazwy lub hasła. Zapraszamy do udziału w konkursie! Na zwycięzcę czeka atrakcyjna nagroda!
Szczegółowe informacje, znajdą Państwo po kliknięciu w załączniki:
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-04-04
ZAWIADOMIENIE O ZEBRANIU WIEJSKIM W WALENDOWIE
ZAWIADOMIENIE
Sołtys i Rada Sołecka Wsi Walendów zapraszają mieszkańców na zebranie wiejskie, które odbędzie się w dniu 28 marca 2014 r. (piątek) o godzinie 18:00 w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie.
Proponowany porządek zebrania:
1. Otwarcie zebrania.
2. Przyjęcie porządku zebrania.
3. Informacja Wójta Gminy Nadarzyn dotycząca bieżących spraw Gminy i Sołectwa.
4. Zapytania i wolne wnioski.
5. Zamknięcie zebrania.
Sołtys i Rada Sołecka
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-20
Muzeum Dulag 121 - Sylwetki „Żołnierzy Wyklętych”
W sobotę, 29 marca zapraszamy na kolejną odsłonę Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W I części spotkania proponujemy maraton filmów poświęconych Żołnierzom Wyklętym. II część to popołudniowy bezpłatny wyjazd autokarowy na przedstawienie przygotowane przez gimnazjalistów z Nadarzyna.
I część – maraton filmów
Filmy dokumentalne poświęcone sylwetkom Żołnierzy Wyklętych opowiadają m.in. o Stanisławie Sojczyńskim ps. „Warszycu” Anatolu Radziwoniku ps. „Olech”, Zbigniewie Kuleszy ps. „Młot”, Józefie Franczaku ps. „Laluś”. Wyświetlane będą w siedzibie Muzeum Dulag 121 od godziny 12:00 do 16:30. Spotkanie rozpocznie się od wprowadzenia Pawła Kolkiewicza, a zakończy się dyskusją na temat obejrzanych filmów. Zachęcamy do przyjścia na wybrany film bądź na wszystkie. Pokaz organizujemy razem z Powiatowym Klubem Historyczno-Dziennikarskim z Grodziska Mazowieckiego.
II część – przedstawienie „Non omnis moriar”
Szczególnie polecamy wspólny wyjazd na spektakl „Non omnis moriar” zrealizowane przez uczniów Gimnazjum im. Bł. Jana Pawła II w Nadarzynie pod kierunkiem nauczycieli: pani Barbary Rec, pani Katarzyny Onyszk i pana Marka Żwirskiego wg scenariusza absolwentki szkoły Weroniki Rec. Opowiada on o Karolu Łoniewskim, mieszkańcu gminy Nadarzyn, który został zamordowany w 1948 r. za działalność w podziemiu antykomunistycznym. Gimnazjaliści poznali historię jego życia i postanowili przybliżyć postać Karola Łoniewskiego mieszkańcom powiatu pruszkowskiego. Karol Łoniewski urodził się w Nadarzynie, w maju 1925 roku. Podczas okupacji mieszkał w Warszawie. Nawiązał kontakt z Szarymi Szeregami, w których był instruktorem i uczył harcerzy posługiwać się bronią. Brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Łoniewski walczył w stopniu kaprala podchorążego, był łącznikiem między lewobrzeżną a prawobrzeżną Warszawą. Za przeniesienie meldunku z oblężonego Śródmieścia na Pragę i przepłynięcie wpław Wisły został odznaczony Krzyżem Walecznych. 19 września 1944 roku dostał się do obozu w Modlinie, z którego uciekł w mundurze niemieckim do rodzinnej miejscowości. Po wojnie rozpoczął studia na Wydziale Stomatologii Uniwersytetu Łódzkiego. Naukę połączył z działalnością w podziemnych, antykomunistycznych organizacjach. 18 lutego 1948 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. We wrześniu tego samego roku Łoniewski został rozstrzelany w lesie w okolicy Kielc. Miał wtedy 23 lata.
Dopiero w 1992 roku Sąd Wojewódzki w Kielcach stwierdził nieważność wyroku z 1948 roku. Karol Łoniewski formalnie odzyskał cześć i honor żołnierski. Został upamiętniony w gminie Nadarzyn, poprzez nazwanie jego nazwiskiem jednej z ulic w Kajetanach. Tablice poświęcone jego pamięci znajdują się w nadarzyńskim kościele oraz na cmentarzu na grobie jego rodziców.
Dyrektor szkoły, Pan Zbigniew Reluga zaprasza na spektakl i zapewnia gościom transport do Nadarzyna i z powrotem. Zbiórka w Muzeum Dulag 121 o godzinie 16:30, powrót do Pruszkowa około 19:00.
Osoby zainteresowane wyjazdem autokarowym na przedstawienie do Nadarzyna prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z Muzeum 22 758 86 63.
Program:
12.00 – 12.15 - wprowadzenie Pana Pawła Kolkiewicza
12.15 – 13.00 - „...JESZCZE SIĘ POLSKA O NAS UPOMNI...” – reż. Alina Czerniakowska
13.00 – 13.30 - „KOMENDANT »OLECH«” - (Z Archiwum IPN)
13.30 – 14.00 - przerwa na kawę i herbatę
14:00 – 14:30 - „SNY STRACONE. SNY ODZYSKANE” – reż. Arkadiusz Gołębiewski
14.30 – 15.00 - „KRYPTONIM »ORZEŁ«” - (Z Archiwum IPN)
15.00 – 15.30 - „OSTATNI” - (Z Archiwum IPN)
15.30 – 16.15 - „CZY WARTO BYŁO TAK ŻYĆ” - reż. Alina Czerniakowska
16.15 – 16.30 - dyskusja na temat filmów
16:30 - zbiórka w Muzeum i wyjazd do Nadarzyna
17:00 – 18:15 - spektakl „Non omnis moriar – rzecz o Karolu Łoniewskim”
18:15 - poczęstunek w szkole
19:00 - powrót do Pruszkowa
Opisy filmów:
„...JESZCZE SIĘ POLSKA O NAS UPOMNI...”
Przejmujący film Aliny Czerniakowskiej o żołnierzach, którzy podjęli walkę z sowieckim okupantem i komunistycznym terrorem po 1944 r. Tytuł filmu nawiązuje do słów wypowiedzianych przez jednego z żołnierzy prowadzonego na śmierć.
„KOMENDANT OLECH”
Film jest opowieścią o polskim podziemiu niepodległościowym na terenach II Rzeczypospolitej wcielonych do ZSRR. Bohaterem filmu jest ppor. Anatol Radziwonik ps. „Olech” – od 1945 roku komendant Obwodu AK Szczuczyn – Lida na Nowogródczyźnie. Powodem, dla którego trwał w konspiracji, było silne przekonanie o szybkim załamaniu się systemu sowieckiego oraz głębokie poczucie odpowiedzialności za polską ludność. Zadaniem oddziału była ochrona ludności przed terrorem sowieckim, przeciwstawianie się kolektywizacji, zwalczanie sowieckiej administracji i agentury. Działalność komendanta „Olecha” kończy się wraz z rozbiciem jego oddziału przez jednostki NKWD 12 maja 1949 roku w rejonie Raczkowszczyzny.
„KRYPTONIM ORZEŁ”
Film opowiada historię ludzi zaangażowanych w konspirację po 1945 r. na północnym Mazowszu w ramach 16 Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, występującego pod kryptonimem „Orzeł”. Okręg działał od 1946 roku do połowy lat pięćdziesiątych. Pierwszym komendantem okręgu był kpt. Zbigniew Kulesza ps. „Młot”. Jest to też historia Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”, który walkę z Sowietami rozpoczął w wielu 20 lat w 1945 r. Zginął w walce 13 IV 1951 r.
„OSTATNI”
Film opowiada historię ostatniego Żołnierza Wyklętego, który poległ w walce 21 X 1963 r., 18 lat po zakończeniu II wojny światowej. Józef Franczak „Laluś'', żołnierz AK/WiN, dzięki ogromnemu poparciu miejscowej ludności przez szereg lat wymykał się oprawcom z UB i SB.
„CZY WARTO BYŁO TAK ŻYĆ”
Piękny i wzruszający film Aliny Czerniakowskiej o Stanisławie Sojczyńskim „Warszycu”, założycielu i dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP), zbrojnej organizacji walczącej z komunistycznym terrorem w centralnej Polsce po 1945 roku. Tytuł filmu jest jednocześnie fundamentalnym pytaniem o sens walki w warunkach zniewolenia i terroru. I w tym filmie można znaleźć odpowiedź na to pytanie. Stanisław Sojczyński zginął zamordowany 19 lutego 1947 r. w więzieniu w Łodzi. Kolejni dowódcy i żołnierze KWP walczyli aż do połowy lat 50. Ostatni z nich ginęli w 1955 roku.
„SNY STRACONE. SNY ODZYSKANE”
Film o rodzinie Borychowskich, okrutnie doświadczonej przez reżym komunistyczny za pomoc, której ta rodzina udzielała żołnierzom 6. Wileńskiej Brygady AK. W obejściu ich domostwa, 30 IX 1950 r. doszło do walki pomiędzy KBW i UB a żołnierzami 6. Brygady. Czterech z nich poległo, a rodzina Borychowskich poddana została represjom za pomoc partyzantom. Czwórka nieletnich dzieci po pobycie w więzieniu została umieszczona w domach dziecka, matka – skazana na wieloletnie więzienie a ojciec – zamordowany w Warszawie w więzieniu przy ul. Rakowieckiej.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum! Pokaz filmów oraz wyjazd do Nadarzyna jest bezpłatny!
Muzeum Dulag 121
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-20
Wójt Gminy Nadarzyn - Spotkanie w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach
W dniu 19 marca 2014 roku Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach miało zaszczyt gościć Małżonkę Prezydenta Republiki Estońskiej Panią Evelin Ilves. W oficjalnym spotkaniu uczestniczył Wójt Gminy Nadarzyn Janusz Grzyb.
Podczas wizyty dyrektor Światowego Centrum - prof. Henryk Skarżyński zaprezentował Małżonce Prezydenta Republiki Estońskiej między innymi: osiągnięcia Światowego Centrum Słuchu; działanie pierwszej w świecie Krajowej Sieci Teleaudiologii oraz Centrum Edukacyjne z Pracownią Badań Klinicznych Głowy i Szyi (największą tego typu pracownię na świecie).
- autor: Monika Kosakowska
Szkoła Podstawowa w Młochowie - przedstawienie pt:,,Profesor Wodorek i super bohaterowie”.
„Profesor Wodorek i super bohaterowie”
11 marca na piątej godzinie lekcyjnej oglądaliśmy przedstawienie pt: „Profesor Wodorek
i super bohaterowie”.
„Super bohaterami” zostali: mydło, płuca, szczoteczka do zębów, oraz szalik i czapka. Ich wrogami były bakterie na brudnych dłoniach, papieros oraz próchnica. Wszystkie kostiumy były pstre i miały różne znaczenie. Publiczność rozbawił występ Krysi, która nie lubiła myć zębów, hodowała na nich próchnicę, a w tę rolę wcielił się aktor-mężczyzna.
Przedstawienie bardzo nas rozbawiło, ale miało również morał, że zawsze należy dbać
o higienę osobistą.
Aleksandra Kryszkiewicz, kl. IV, SP Młochów
„Profesor Wodorek i super bohaterowie”
Dnia 11 marca 2014r. w naszej szkole obejrzeliśmy teatrzyk pt: „Profesor Wodorek i super bohaterowie”.
Był to komiczny występ dwóch aktorów, którzy wcielali się w różne postacie: profesora Wodorka, mydło, bakterie, płuca i dziewczynkę Krysię. Występ uczył, że warto się myć, bo kiedy tego nie robimy to mamy dużo bakterii na swoim ciele, a one wywołują różne choroby. Niektóre dialogi były naprawdę śmieszne.
Moim zdaniem było to świetne przedstawienie i mam nadzieję, że ci sami artyści ponownie się u nas pojawią.
Karolina Przybylska, kl. IV, SP Młochów
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-19
,,ORLIK 2012" Rusiec - harmonogram pracy
Informujemy, że kompleks boisk sportowych ,,ORLIK 2012'' w Ruścu ( przy ul. Górnej) w miesiącu kwiecień br. czynny będzie:
Ogólnodostępny dla wszystkich - wtorki/środy/czwartki/piątki - w godz. 15.00 -17.00
Grupy zorganizowane - piłka nożna - wtorki/środy/czwartki/piątki - w godz. 14.00 - 19.00
soboty - w godz. 14.00 - 19.00
W pozostałe dni i godziny istnieje możliwość rezerwacji boisk, dla grup zorganizowanych liczących co najmniej 10 osób. Rezerwacji dokonać można pod numerem telefonu 692767250.
Animator Sportu
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-19
Sukces uczennicy Szkoły Podstawowej w Nadarzynie w eliminacjach powiatowych
14 marca 2014 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Pruszkowie odbyły się eliminacje powiatowe 37. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”. Szkołę Podstawową w Nadarzynie w konkursowych zmaganiach reprezentowały uczennice: Maja Kobacka i Oliwia Myzia w I kategorii wiekowej oraz Karolina Skura w II kategorii wiekowej. Z ogromną przyjemnością informujemy, że wśród nagrodzonych uczestników znalazła się Karolina Skura, która zaprezentowała fragment powieści Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”. Uczennica wykazała się niezwykle interesującą interpretacją utworu i wzorową dykcją. Zgodnie z werdyktem jury pokonała swoimi umiejętnościami recytatorskimi 20 uczniów z powiatu pruszkowskiego i zajęła zaszczytne II miejsce.
Ponadto Karolina została zaproszona do wzięcia udziału w uroczystym Koncercie Laureatów, który odbędzie się 21 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Pruszkowie.
Anna Kubik
nauczyciel języka polskiego
SP Nadarzyn
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-19
Inwestycje - Przetarg na budowę chodnika przy ul. Błońskiej
W dniu 19 marca 2014 roku ogłoszony został przetarg na budowę chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 720 przy ul. Błońskiej w Nadarzynie. Przewidywany koszt tej inwestycji to ponad 730 tys. zł i zostanie ona wykonana ze środków własnych Gminy Nadarzyn.
Według dokumentacji projektowej zostanie wykonane około 650 m chodnika z kostki betonowej o pow. ok. 1220 m2, zjazdy z kostki betonowej o powierzchni ok. 260 m2 oraz dren francuski o dł. ok 235 mb. Przewidywany termin realizacji tej inwestycji to 4 miesiące od dnia przekazania placu budowy.
Referat Inwestycji
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-19
Przedsiębiorstwo Komunalne Nadarzyn - Ogłoszenie
Przedsiębiorstwo Komunalne w Nadarzynie Sp. z o.o. zawiadamia, że w związku z wcinką wodociągową w ul. Górnej do nowo budowanej Szkoły Podstawowej w dniu 20.03.2014 r. w godzinach od 9.00 do 13.00 nastąpi przerwa w dostawie wody mieszkańcom w miejscowości Rusiec. Za zaistniałe niedogodności przepraszamy.
- autor: Dominik Wiktorek, data: 2014-03-18
Urząd Gminy - Inwestycje
Informacji o zmianie oznakowania na ul.Brzozowej w Walendowie - odcinek od ul.Nad Utratą do domów komunalnych.
Referat Inwestycji
Urzędu Gminy
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-18
LGD Ziemia Chełmońskiego - spotkanie aktywizujace
Lokalna Grupa Działania "Ziemia Chełmońskiego" zaprasza chętnych mieszkańców z terenu Gminy Nadarzyn na spotkania aktywizujące 7 i 8 kwietnia br.
Gmina Nadarzyn szuka osób i instrytucji, które interesuje temat rozwoju naszej gminy i całego terenu LGD: aktywnych mieszkańców, organizacje oraz przedsiębiorców i rolników.
Chcemy zaprosić Państwa do współudziału w tworzeniu nowej strategii działania.
Szczególnie pragniemy nawiązać współpracę z zainteresowanymi w przyszłości składaniem wniosków w ramach środków które pozyskamy na realizację nowej strategii w perspektywie unijnej 2014-2020.
Spotkanie będzie prowadzone przy współudziale Pani Anny Mówińskiej, która będzie pełniła funkcje szkoleniowca i mediatora. Na wstępie spotkania wprowadzi wszystkich zgromadzonych w założenia nowej perspektywy unijnej 2014-2020 i zasady tworzenia nowej strategii rozwoju. Następnie przy jej udziale planowana jest dyskusja na temat potrzeb i możliwości ich realizacji w ramach tworzonej nowej Strategii Rozwoju LGD "Ziemia Chełmońskiego".
LGD
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-17
Podsumowanie Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Zastępcy Wójta Gminy Nadarzyn
W dniu 15 marca 2014 r. odbył się 28 Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Zastępcy Wójta Gminy Nadarzyn. Zgłosiło się 7 drużyn, które podzielone zostały na dwie grupy A i B. Poziom gry poszczególnych drużyn był dość zróżnicowany, zespoły, które zajęły w swoich grupach I i II miejsce rywalizowały o miejsca I-IV natomiast pozostałe drużyny o miejsca V-VII. W niektórych drużynach rywalizowały również panie, które swoją postawą i dużymi umiejętnościami siatkarskimi uatrakcyjniły zawody.
Cały przebieg turnieju sędziowany był przez sędziów z MZPS. Chciałem podziękować panu Tomaszowi Muchalskiemu zastępcy wójta gminy Nadarzyn za patronat nad turniejem i ufundowanie nagród rzeczowych dla trzech pierwszych drużyn oraz wyróżnionych zawodników. Podziękowania składam również na ręce Prezesa klubu sportowego LKS Orzeł Nadarzyn pana Zbigniewa Siwca, który ufundował puchary i statuetki i brał czynny udział w organizacji turnieju. Dziękuję państwu Danucie i Grzegorzowi Padamczyk za pomoc w utrzymaniu ładu i porządku w czasie zawodów i po ich zakończeniu. Dziękuję również uczniom Gimnazjum im. bł. Jana Pawła II w Nadarzynie Natalii Dmoch kl. III, Karolinie Prus kl. III i Albertowi Oleksiewicz kl. I za pomoc w sędziom głównym zawodów.
Bogdan Malinowski - Kierownik hali sportowej
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-17
USC - ogłoszenie
OGŁOSZENIE w sprawie nadania medali za 50-lecie Pożycia Małżeńskiego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Urząd Stanu Cywilnego w Nadarzynie uprzejmie prosi o zgłaszanie par małżeńskich zameldowanych na pobyt stały na terenie gminy Nadarzyn, które w latach 2013 – 2014 obchodziły lub będą obchodziły Jubileusz 50-lecia Pożycia Małżeńskiego.
Małżonkowie, którym przypada ten Jubileusz proszeni są o złożenie pisemnych wniosków w tej sprawie do dnia 31.05.2014 r. Osoby, które nie zawierały związku małżeńskiego na terenie naszej gminy zobowiązane są do dostarczenia skróconego odpisu aktu małżeństwa.
Dokładne informacje w tej sprawie można uzyskać w Urzędzie Stanu Cywilnego w Nadarzynie, ul. Mszczonowska nr 24, pok. 226, (I piętro) oraz pod numerem telefonu 22 729 81 85 wew. 130.
Ponadto prosimy również o zgłaszanie par małżeńskich, które obchodzą w tym roku, lub już wcześniej obchodziły Jubileusz 60-lecia Pożycia Małżeńskiego, a którym przyznano już medal za 50-lecie pożycia.
Iwona Malinowska - Kierownik USC
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-04-10
Plik do pobrania:
Wielki sukces uczniów Szkoły Podstawowej w Nadarzynie
15 marca 2014 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Nadarzynie wzięli udział w uroczystych obchodach Dnia Języka Ojczystego zorganizowanych przez Gimnazjum im. Prymasa Tysiąclecia w Raszynie. Pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego – Anny Kubik dzieci napisały pomysłowe i niezwykle interesujące opowiadania, wykonały piękne ilustracje do swoich ulubionych książek, przygotowały kunsztowne przemówienia i zdobyły rozległą wiedzę o epice oraz twórczości Henryka Sienkiewicza.
Niebywały talent oraz ogromne zaangażowanie naszych uczniów wzbudziły uznanie jury, co znalazło odzwierciedlenie w przyznanych nagrodach. W konkursie plastycznym I miejsce zajęła Joanna Miszczuk, II miejsce zdobyła Karolina Skura, a wyróżnienia otrzymali Julia Lis i Piotr Boniecki. Zmagania w konkursie oratorskim wygrała Karolina Skura, która swoją piękną wymową oraz profesjonalnym ujęciem tematu zachwyciła jury oraz zgromadzoną publiczność. W konkursie wiedzy o epice nasze uczennice zdobyły: I miejsce – Karolina Skura, II miejsce – Joanna Miszczuk, III miejsce – Wiktoria Kunicka, wyróżnienie – Karolina Bąk. Natomiast w konkursie poetyckim wyróżnienia otrzymali Patrycja Wojtczyk, Piotr Boniecki i Olga Zacharjasiewicz – przygotowywana przez p. Marzenę Nowicką – Prusakiewicz.
Podczas uroczystości uczniowie spotkali się z miłym przyjęciem ze strony organizatorów, którzy zadbali o wspaniałą atmosferę, cenne nagrody dla zwycięzców oraz słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników.
Anna Kubik - nauczyciel SP Nadarzyn
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-17
GLKS - Mistrzostwa Powiatu SZS dla Nadarzyna
W dniu 13 marca br. zostały rozegrane w Nadarzynie Mistrzostwa Powiatu Pruszkowskiego w piłce siatkowej szkół gimnazjalnych dziewcząt i chłopców pod patronatem Szkolnego Związku Sportowego.
Powody do zadowolenia miał Dyrektor Gimnazjum im. bł Jana Pawła II w Nadarzynie p. Zbigniew Reluga - bezpośredni gospodarz imprezy. Tym razem uczniowie gimnazjum okazali się bezkonkurencyjni, wygrywając zarówno wśród dziewcząt i chłopców. Satysfakcja tym większa ,że Dyrektor Gimnazjum mocno wspiera działania sportowe w swojej placówce , do tego stopnia ,że w nowym roku szkolnym planuje otwarcie w nadarzyńskim gimnazjum klasay sportowej o profilu piłki siatkowej dziewcząt.
Wyniki Mistrzost Powiatu:
a) dziewczęta:
I miejsce Gimnazjum w nadarzynie
II miejsce Gimnazjum nr 4 w Pruszkowie
III miesjce Gimnazjum nr 1 w Piastowie
IV miejsce Gimnazjum w Otrębusach
miesce 5-6 Gim . w Michałowicach Gim w Raszyni
b) chłopcy:
I m Gim Nadarzyn
II m Gim nr 4 w Pruszkowie
III m Gim nr 1 w Piastowie
IV m gim w Michałowicach
V m Gim w Raszynie
Dariusz Zwoliński
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-17
Urząd Statystyczny – opracowanie statystyczne
Obszar Metropolitalny został wyznaczony na podstawie podziałów administracyjnych (za podstawową jednostkę podziału przyjęto gminę), wskaźników i problemowych analiz cech funkcjonalnych, fizycznych, społeczno-ekonomicznych, związków funkcjonalno-przestrzennych i problemów przestrzennych, w tym potrzeb i zamierzeń inwestycyjnych.
źródło: www.stat.gov.pl/warsz/index_PLK_HTML.htm
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-17
Plik do pobrania
LOK
W dniu 16 marca br. w Gimnazjum im. bł. Jana Pawła II w Nadarzynie, odbyły się Gminne Zawody Strzeleckie z KPN ,, O Puchar Wójta Gminy Nadarzyn''. Wyniki znajdują się poniżej.
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-17
Plik do pobrania:
IX Półmaraton Warszawski
IX Półmaraton Warszawski
tuż, tuż, bo 30 marca 2014r.
MOTTO BIEGU TO: Jaki powinien być biegacz? Szybki? Wytrwały? Silny? Na pewno też, ale przede wszystkim powinien być zdrowy!
Ostatnie dni, aby się zapisać do biegu. Zapraszam do udziału, pogoda ma być słoneczna i ciepło, a to najważniejsze dla biegacza.
W tym roku po raz pierwszy najlepsza i najlepszy biegacz z Gminy Nadarzyn otrzyma pamiątkowy Puchar Wójta Gminy Nadarzyn Pana Janusza Grzyba.
NAJBLIŻSZE IMPREZY BIEGOWE:
5 kwietnia – biegi przełajowe w Legionowie (kobiety 6 km, mężczyźni 12 km), też biegi dla dzieci,
6 kwietnia – Bieg Raszyński – 10 km,
6 kwietnia – Biegam bo lubię w Książenicach – 5 i 10 km, też biegi dla dzieci,
27 kwietnia – Bieg Sto-nogi w Milanówku – 10 km.
Zapraszam do udziału!
Strona internetowa organizatora: www.polmaratonwarszawski.pl
Jacek Nowocień - trener i opiekun sekcji biegowej
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-17
Plik do pobrania:
Nadarzyński Ośrodek Kultury
Nadarzyński Ośrodek Kultury zaprasza 29 marca 2014 r., godz. 19.00 na wernisaż fotografii Julii Karasiewicz "Zajazd Nadarzyński". Muzyczny suplement - koncert Bartosza Ludkiewicza.
Wstęp wolny!!!
Nadarzyński Ośrodek Kultury zaprasza do wzięcia udziału w XIII Gminnym Konkursie Plastycznym "Pisanka i Palma". Szczegóły w zakładce Konkursy. Zapraszamy do udziału!!!
źródło: www.nok.pl
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-17
Plik do pobrania:
Zawiadomienie o wstrzymaniu dostawy energii elektrycznej
PGE Dystrybucja SA Oddział Warszawa – Rejon Energetyczny Jeziorna zawiadamia, że w dniu 20 marca br. w godz. 8.00-14.00 zostanie wstrzymana dostawa energii elektrycznej dla odbiorców zamieszkałych w Nadarzynie przy ulicach: Podleśna, Leśna, Szyszkowa od Leśnej do nr 20, 21 e, Hotel ,,Perła Leśna’’. Przerwa spowodowana jest koniecznością wykonania prac eksploatacyjnych. PGE Dystrybucja SA Oddział Warszawa - Rejon Energetyczny Jeziorna, tel. (22) 701 32 20.
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-17
MMA - kolejny sukces
W dniu 2 marca br., w Sochaczewie, odbyły się zawody o Puchar Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na turniej przyjechała ponad setka zawodników z całego kraju. Nie mogło tam zabraknąć wojowników z Nadarzyna.
Zubair Khasanov zdobył złoty medal w kategorii kadet do 60 kilogramów. Swoją walkę Czeczen wygrał przed czasem, dźwignią prostą na staw łokciowy, ani przez moment nie będąc zagrożonym.
Michał Bednarski wystartował w turnieju do 96 kilogramów w formule ograniczonej senior. Pierwsza walka naszego wojownika zakończyła się decyzją. Niestety, w finałowym pojedynku zabrakło szczęścia i Michał ostatecznie zajął drugie miejsce.
Gratulujemy!!!
Piotr Kurkus
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-14
Inwestycje - Bieżąca naprawa dróg gminnych.
Trwają rozpoczęte w lutym prace remontowe związane z naprawą dróg gminnych w zakresie wzmocnienia tłuczniem kamiennym i betonowym.
Na dzień dzisiejszy zakończono I etap ulepszania dróg tłuczniem kamiennym m.in. w Młochowie, Starej Wsi, Rozalinie, Urzucie, Ruścu i Wolicy. Aktualnie trwają pracę w Nadarzynie, kolejnym Sołectwem na którym rozpoczną się prace będzie Strzeniówka.
Naprawa dróg w zakresie ulepszenia tłuczniem betonowym została wykonana w m. w Rozalinie, Młochowie i Urzucie. Aktualnie rozpoczęto prace w Ruścu, w kolejnych dniach planowane jest prowadzenie prac w Nadarzynie i Kajetanach.
W sumie do rozdysponowania jest 5000 ton tłucznia kamiennego oraz 5000 t tłucznia betonowego. Koszt naprawy dróg wyniesie: 390 tys. zł w zakresie naprawy tłuczeniem kamiennym i 246 tys. zł z tłuczeniem betonowym.
Aktualnie w miejscowości Urzut prowadzone są prace związane z bieżącymi remontami cząstkowymi dróg gminnych.
Ponadto została podpisana umowa na wykonanie dwukrotnego mechanicznego profilowania z zagęszczeniem nawierzchni dróg gminnych. Fizyczne rozpoczęcie prac planowane jest od dnia 24 marca 2014 r.
Referat Inwestycji
Urzędu Gminy
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-14
Urząd Gminy –ochrona środowiska
Referat Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Urzędu Gminy Nadarzyn przypomina o następujących sprawach:
ODPADY WIELKOGABARYTOWE
Zbliża się wiosenny termin odbioru odpadów wielkogabarytowych – 20 marca 2014r. Zgłoszenia od mieszkańców, którzy chcą pozbyć się tych odpadów są przyjmowane przez wykonawcę – firmę HETMAN obsługującą odbiór odpadów komunalnych w Gminie Nadarzyn – tel: 22 868 48 20,22 868 48 21 – do dnia 18.03.2014 r.
ETERNIT
Mieszkańcy którzy chcą pozbyć się eternitu ( np. w ramach wymiany pokrycia dachowego) mogą otrzymać od Gminy Nadarzyn dofinansowanie kosztów odbioru i utylizacji eternitu, maksymalnie do 3 tys. złotych. W tym celu należy zlecić demontaż i odbiór i wywóz eternitu uprawnionej firmie. Firma odbierająca po wykonaniu usługi wystawia fakturę oraz dokument obrotu odpadami (Kartę przekazania odpadów). Dokumenty te należy dołączyć do wniosku o dofinansowanie wraz z kopią dokumentu potwierdzającego prawo własności oraz kopia nakazu podatkowego Samodzielny demontaż eternitu oraz jego wywóz jest zabroniony.
WYPALANIE TRAW
Na wiosnę często są podpalane łąki - trawy i zarośla chwastów. Są to czynności zabronione, ścigane przez prawo. Wypalania traw zakazują przepisy ustawy o ochronie przyrody oraz Kodeks wykroczeń. Przypadki podpaleń należy zgłaszać do straży pożarnej (tel. 112, 998) ewentualnie na policję (tel. 112, 997, 22 729 81 77) lub do straży gminnej ( tel. 22 720 08 67).
STADA DZIKÓW
Na polach, łąkach oraz w pobliżu naszych posesji pojawiają się ostatnio stada dzików. Jeżeli w naszej ocenie zwierzęta te mogą zagrozić bezpieczeństwu ludzi lub zwierząt gospodarskich, należy sprawę zgłosić do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Pruszkowie, tel. 22 734 08 88, zarzadzanie.kryzysowe@powiat.pruszkow.pl ewentualnie na policję (tel. 112, 997, 22 729 81 77) lub do straży gminnej ( tel. 22 720 08 67).
Za szkody w uprawach rolnych spowodowane przez dziki odpowiadają koła łowieckie.
Zapraszamy, też do odwiedzania zakładki OCHRONA ŚRODOWISKA.
Krzysztof Pietrzykowski
Inspektor ds. Ochrony Środowiska
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-13
Oświata - konkursu Ministra Edukacji Narodowej „Mam 6 lat” (Mazowiecka Gala)
W dniu 12 marca 2014 roku w Warszawie, w Łazienkach Królewskich w Starej Pomarańczarni, odbyła się Wojewódzka Gala Konkursu na poziomie regionalnym pod nazwą „Mam 6 lat i jestem aktywny". Celem III edycji konkursu jest promowanie i upowszechnianie najciekawszych inicjatyw podejmowanych w celu zapewnienia dzieciom sześcioletnim przyjaznej adaptacji do edukacji szkolnej oraz promowanie aktywnego stylu życia, bezpieczeństwa i zdrowia wśród najmłodszych.
Gminę Nadarzy w kategorii „Uczeń” reprezentowała Amanda Chrostek, uczennica klasy III c, ze Szkoły Podstawowej w Ruścu. Z pośród 317 uczestników konkursu wyłoniono troje laureatów etapu regionalnego, a ponadto Amanda Chrostek jako jedyna uczestniczka konkursu otrzymała wyróżnienie za pracę plastyczną pt. „Stacja Rusiec”.
Wyróżnione dzieci otrzymały nagrody rzeczowe, które zostały wręczone przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
szczegóły: http://www.kuratorium.waw.pl/pl/index.html
Agnieszka Sobczyńska
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-13
GLKS - nabór
Jeżeli Twoją pasją jest piłka siatkowa!!
Klub sportowy GLKS Nadarzyn zaprasza chętne dziewczęta z rocznika 2001 do nowo tworzonej klasy sportowej o profilu piłki siatkowej
W roku szkolnym 2014/2015 dzięki ścisłej współpracy z Dyrektorem Gimnazjum w Nadarzynie utworzona zostanie klasa sportowa w ramach, której uczniowie w niej uczący się wejdą w program profesjonalnego 3 letniego szkolenia sportowego połączonego z nauką.
W ramach nowo tworzonego programu klub GLKS Nadarzyn we współpracy z Dyrektorem Gimnazjum oferuje:
- szkolenie sportowe prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów połączone z nauką w tutejszym gimnazjum ( treningi 7-8 razy w tygodniu ),
- zintegrowane nauczanie ( plan lekcji dostosowany i układany pod kątem uczestnictwa w szkoleniu sportowym) prowadzone przez doskonałą kadrę nauczycielską ściśle współpracującą z kadrą trenerską,
- klub GLKS Nadarzyn zapewnia bezpłatne noclegi dla uczniów-sportowców uczestniczących w programie szkolenia,
- opiekę pedagogiczną i wychowawczą po zakończeniu treningów sportowych ( wspomagającą kształcenie i wychowanie młodych sportowców),
- współpracujemy z psychologiem sportowym wspomagającym rozwój naszych zawodników,- opiekę medyczną ,
- możliwość udziału w letnich i zimowych zgrupowaniach szkoleniowych , a także rozgrywkach ligowych i turniejach,
- dla najlepszych możliwe jest uzyskanie stypendiów sportowych.
Dla zainteresowanych osób planowana jest konsultacja szkoleniowo-informacyjna w terminie ustalonym przez trenera i opiekunów zainteresowanych osób.
Na konsultację zapraszamy zawodników wraz z rodzicami.
Liczba miejsc ograniczona. Szczególnie zapraszamy młodzież z województwa mazowieckiego i ościennych.
Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego Klasę Sportową w Gimnazjum na www.nadarzyn.pl - dział ITV Nadarzyn
Warunki ubiegania się o przyjęcie do Klasy Sportowej :
- zdanie testu sprawności fizycznej,
- wzrost minimum 165 cm,
- ocena z zachowania w klasie VI minimum bardzo dobre,
- średnia ocen po klasie VI powyżej 4.00,
- ewentualnie pismo z Klubu Sportowego opisujące dotychczasowe osiągnięcia sportowe kandydatki.
Uwaga Rodzice !!!
Sekcja Piłki Siatkowej GLKS Nadarzyn ogłasza nabór dla dziewcząt z roczników 2006-2004. Zajęcia odbywać się będą w soboty w godzinach 9.30 – 11.00 w hali sportowej przy ul. Żółwińskiej 41 w Nadarzynie ( przy Gimnazjum). Pierwszy trening sobota 22 MARZEC 2014 !. Zapisy i dodatkowe informacje na miejscu lub telefonicznie u trenerów telefony : 604 462 392 lub 512 541 350 albo darek.zwolinski@op.pl. Zapraszamy na naszą stronę internetową : www.glksnadarzyn.pl ( sekcja siatkówki).
NABÓR UZUPEŁNIAJĄCY
Sekcja siatkówki ogłasza nabór uzupełniający dla dziewcząt z roczników 1999-1998 i 1997-1996 zainteresowanych profesjonalnym uprawianiem piłki siatkowej . Jeśli twoim mottem jest : „W życiu najważniejsza jest miłość , siatkówka i miłość do siatkówki” dołącz do Nas.
Więcej informacji na stronie internetowej Gimnazjum im bł. Jana Pawła II w Nadarzynie lub Kontakt i informacje dodatkowe: Dariusz Zwoliński 604 462 392
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-13
Spotkania dotyczące linii energetycznych
W dniu 6 i 7 marca 2014 r. kolejno w Rozalinie i Woli Krakowiańskiej miały miejsce spotkania z Dyrekcją PGE Dystrybucja S.A. Oddziału w Warszawie dotyczące linii energetycznych zainicjowane przez władze samorządowe. W spotkaniach wzięli udział Dyrektor RE Jeziorna Tomasz Moczulski, Wójt Gminy Nadarzyn Janusz Grzyb, Zastępca Wójta Tomasz Muchalski, miejscowi radni, sołtysi oraz bezpośrednio zainteresowani kwestią mieszkańcy ww. miejscowości. W spotkaniu w Woli Krakowiańskiej uczestniczyła także Wicestarosta Pruszkowski Agnieszka Kuźmińska.
Spotkania w Rozalinie i Woli Krakowiańskiej są kolejnym etapem współpracy pomiędzy obsługującym Gminę Nadarzyn w zakresie poboru energii elektrycznej PGE Rejonem Energetycznym Jeziorna, a władzami samorządowymi w celu polepszenia sytuacji w tym właśnie zakresie. Rozpoczęte zmiany mają bowiem usprawnić dopływ energii elektrycznej, a planowana technologia, w razie awarii skrócić ma czas zakłóceń i niedoborów w przekazie prądu.
Spotkania dotyczyły modernizacji obecnie istniejącej linii energetycznej 15kV (linia średniego napięcia - SN), która polegać ma m.in. na rozebraniu linii napowietrznej i przebudowie na linię kablową (kable ziemne). Obecnie prace są na etapie projektowania i uzyskiwania niezbędnej zgody właścicieli poszczególnych terenów. Projektowana linia usprawnić ma dopływ energii elektrycznej, zamiast transformatorów staną stacje kontenerowe, a planowana tam technologia kablowa, w razie awarii skrócić ma czas jej zlikwidowania.
Przypominamy, że PGE Dystrybucja S.A. Zakład Energetyczny rejon Konstancin –Jeziorna obsługuje Mieszkańców Gminy Nadarzyn – w zakresie poboru energii elektrycznej, odpowiada także za infrastrukturę, która niezbędna jest do jej prawidłowego przesyłu.
Obecnie powstała już część linii 110 kV, mająca na celu zasilenie Głównego Punktu Zasilającego na terenie Kajetan (słupy kratownicowe, stalowe) umieszczone wzdłuż trasy katowickiej. W koncepcji dla Gminy Nadarzyn ujęto przebudowy i modernizacje kolejnych odcinków linii 15 kV.
Szczegóły dot. pracy Zakładu PGE Dystrybucja S.A. Zakład Energetyczny rejon Konstancin –Jeziorna (w tym m.in. dane kontaktowe, tel. w razie awarii oraz informacje na temat planowanych wyłączeń prądu): www.warszawa.pgedystrybucja.pl/index.php?pid=11
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-12
Przypominamy o rocznym rozliczeniu PIT
Roczny PIT zanosimy lub wysyłamy do właściwego urzędu skarbowego. Właściwość tę określamy na podstawie miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku, za który składamy PIT. Adres zamieszkania wcale nie musi być tożsamy z adresem zameldowania.
W takiej sytuacji, poza wpisaniem w części B zeznania podatkowe PIT-37 faktycznego adresu zamieszkania, należy we właściwym urzędzie skarbowym uaktualnić adres zamieszkania składając na druku ZAP-3 zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem
PIT przez internet
Najprostszym i najszybszym sposobem złożenia zeznania jest wypełnienie przez Internet ze strony www.e-deklaracje.gov.pl
Wyznaczono dodatkowe dyżury pracowników Urzędu Skarbowego dla Gminy Nadarzyn w Bibliotece Publicznej (Pl. Poniatowskiego 42) , w terminach:
22 kwietnia 2014r. (wtorek)
w godz.: 10:00—15:00
Termin zeznania podatkowego do 30 kwietnia.
wszelkie informacje pod numerem: (22)738 09 00
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-12
Pliki do pobrania:
LGD „Ziemia Chełmońskiego”
W dniu 6 kwietnia 2014 r. w Osadzie Firleje -Musuły od godziny 12.00 zapraszamy na Kiermasz Wielkanocny zarówno rękodzielników jak i mieszkańców Gminy Nadarzyn.
- Trasy dojazdowe do Osady zostaną oznaczone żółtymi strzałkami oraz tablicami z info o kiermaszu
- wystawcy będą ustawiać się w sali głównej oraz na piętrze gospody, które jest widoczne z sali głównej
- jeśli pogoda pozwoli będą organizowane atrakcje dla najmłodszych na zewnątrz
Udział w kiermaszu jest bezpłatny !!!
Prosimy o wstępne potwierdzenie chęci uczestnictwa w tej imprezie do końca marca na e-mail: joanna.skrzywanek@op.pl lub magda@firleje.pl
liczba miejsc dla wystawców ograniczona !!!
Joanna Skrzywanek-Narojczyk
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-12
Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Woli Krakowiańskiej
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Woli Krakowiańskiej oraz Rada Rodziców zaprasza wszystkich chętnych do korzystania z pełnowymiarowej sali gimnastycznej od poniedziałku do piątku w godzinach pozalekcyjnych. Atrakcyjne ceny, możliwość korzystania z szatni i wyposażenia.
Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu 0 22 729 91 81, bądź pisząc na adres e- mail: spwolakrak@poczta.fm.
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-12
Zaproszenie na Dni Otwarte - oświata
Zapraszamy na Dni Otwarte w nadarzyńskich placówkach oświatowych:
- w dniu 20 marca 2014 r., w godz. 16.00-19.00 w Szkole Podstawowej im. W. Doroszewskiego w Nadarzynie - info na stronie: www.sp.nadarzyn.pl,
- w dniu 22 marca 2014 r., w godz. 10.00-13.00 w Szkole Podstawowej im. bł. ks. B. Markiewicza w Woli Krakowiańskiej - szczegóły na stronie: www.spwolakrak.szkolnastrona.pl,
- w dniu 8 kwietnia 2014 r., o godz. 18.00 w Gimnazjum im. bł. Jana Pawła II w Nadarzynie - szczegóły wkrótce na stronie: www.gimnazjum.nadarzyn.pl
ZAPRASZAMY!!!
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-12
Zaproszenie na zawody strzeleckie o Puchar Wójta
W dniu 16 marca 2014 r. w Gimnazjum im. bł. Jana Pawła II w Nadarzynie odbędą się zawody strzeleckie dla młodzieży i dorosłych o puchar Wójta Gminy Nadarzyn.
Rozpoczęcie zawodów:
- 10.30 - juniorzy,
- 11.30 - seniorzy,
- 13.00 - podsumowanie zawodów.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-12
Plik do pobrania:
Przypominamy o zmianie na linii Nadarzyn -Pruszków
Informujemy, że od 17 marca br. ulegnie niewielkiej zmianie rozkład jazdy autobusu linii Nadarzyn - Pruszków. Korekta dotyczy kursu z Pruszkowa (zamiast o godz. 7:52 kurs będzie realizowany o 7:30) oraz kursu z Nadarzyna (zamiast dotychczasowego kursu o 8:15 będzie kurs o 7:55).
Kompleksowy rozkład jazdy łącznie z kursami do Centrum Słuchu w Kajetanach oraz Maximus’a, które to we własnym zakresie organizuje przewoźnik, podajemy poniżej.
ROZKŁAD JAZDY
Sekretarz Gminy
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-13
ZAWIADOMIENIE O ZEBRANIU WIEJSKIM
Sołtys i Rada Sołecka Wsi Urzut i Kostowiec zapraszają mieszkańców na zebranie wiejskie, które odbędzie się 21.03.2014 r. ( piątek ), o godz. 18:00 w świetlicy w Urzucie (Al. Katowicka 362).
Porządek zebrania:
1. Otwarcie zebrania.
2. Przyjęcie porządku zebrania.
3. Sprawozdanie sołtysa za okres między zebraniami.
4. Sytuacja świetlicy.
5. Drogi.
6. Problemy z dostawą wody do wsi Urzut.
7. Wystąpienie Pana Wójta Gminy Nadarzyn.
8. Zapytania i wolne wnioski.
9. Zamknięcie zebrania.
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-11
Zmiana organizacji ruchu na ul. Na Skraju (przy CH MAXIMUS)
W związku z budową odcinka drogi ekspresowej S8 od rejonu węzła „Opacz” na terenie gminy Michałowice (z wyłączeniem tego węzła) do węzła „Paszków” i powiązania z drogą krajową nr 7 do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 721 z miejscowości Magdalenka (wraz z węzłem „Paszków” i ww. skrzyżowaniem) planowane jest wprowadzenie czasowej organizacji ruchu w ciągu ul. Na Skraju.
Organizacja ruchu zostanie wprowadzona 13 marca 2014 roku, a jej przewidywany czas funkcjonowania to 1 miesiąc.
Bogusław Ogiegło
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-10
Kondolencje dla p. Eugeniusza Kucharskiego
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-10
Zarządzenie Nr 16/2014
Zarządzenie Nr 16/2014
Wójta Gminy Nadarzyn
z dnia 10 marca 2014 r.
w sprawie przeprowadzenia konkursu na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Woli Krakowiańskiej
Na podstawie art. 36a ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) oraz art. 26 ust. 1 i art. 30 ust. 2 pkt. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.), zarządza się, co następuje:
§ 1
Ogłasza się konkurs na stanowiska Dyrektora Szkoły Podstawowej im. bł. Bronisława Markiewicza w Woli Krakowiańskiej.
§ 2
Ogłoszenie o konkursie zamieszcza się na stronie internetowej Urzędu Gminy, na stronie BIP Urzędu Gminy, na stronie BIP Kuratorium Oświaty i na tablicy ogłoszeń Urzędu.
§ 3
Wzór ogłoszenia o konkursie stanowi załącznik do zarządzenia.
§ 4
Wykonanie zarządzenia powierza się Inspektorowi ds. Oświaty Gminy Nadarzyn.
§ 5
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Wójt Gminy
(-) Janusz Grzyb
Pliki do pobrania:
Zarządzenie Nr 15/2014
Zarządzenie Nr 15/2014
Wójta Gminy Nadarzyn
z dnia 10 marca 2014 r.
w sprawie przeprowadzenia konkursu na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej w Ruścu
Na podstawie art. 36a ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) oraz art. 26 ust. 1 i art. 30 ust. 2 pkt. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.), zarządza się, co następuje:
§ 1
Ogłasza się konkurs na stanowiska Dyrektora Szkoły Podstawowej w Ruścu.
§ 2
Ogłoszenie o konkursie zamieszcza się na stronie internetowej Urzędu Gminy, na stronie BIP Urzędu Gminy, na stronie BIP Kuratorium Oświaty i na tablicy ogłoszeń Urzędu.
§ 3
Wzór ogłoszenia o konkursie stanowi załącznik do zarządzenia.
§ 4
Wykonanie zarządzenia powierza się Inspektorowi ds. Oświaty Gminy Nadarzyn.
§ 5
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Wójt Gminy
(-) Janusz Grzyb
Pliki do pobrania:
Gimnazjum im. bł. Jana Pawła II w Nadarzynie - „Non omnis moriar”
Serdecznie zapraszamy na przedstawienie pt., „Non omnis moriar - rzecz o Karolu Łoniewskim'', wystawiane przez uczniów Gminazjum im. bł. Jana Pawła II w Nadarzynie w dniu 15 marca 2014r. o godz. 16.00.
Warto zobaczyć!!!
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-10
Szkoła Podstawowa w Młochowie - Gminny Finał Turnieju Warcabowego
W piątek 7 marca 2014 r. w Szkole Podstawowej w Młochowie odbył się Gminny Finał Turnieju Warcabowego. Udział wzięły szkoły z Nadarzyna, Ruśca, Kostowca, Młochowa Woli Krakowiańskiej. W klasyfikacji ogólnej I miejsce zajęła szkoła w Ruścu.
Gratulujemy !
Anna Rudecka
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-10
Oświata - przypominamy o rekrutacji na rok szkolny 2014/2015
REKTRUTACJA DO SAMORZĄDOWYCH PRZEDSZKOLI I ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH NA ROK SZKOLNY 2014/2015
Zapisy do samorządowych przedszkoli/ oddziałów przedszkolnych w szkołach odbywają się w dniach 1-31 marca 2014 r. Wnioski będzie można składać w przedszkolach/szkołach w godzinach podanych indywidualnie w każdym przedszkolu/szkole.
- System rekrutacji oparty jest o jednolite kryteria naboru.
- Do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych dzieci zapisywane są jeden raz, na cały etap edukacji przedszkolnej w danej placówce. W kolejnych latach rodzice składają jedynie deklaracje dot. kontynuowania edukacji przedszkolnej.
- Rodzice zapisując dziecko, mają prawo wskazać nie więcej niż trzy samorządowe przedszkola/oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, w preferowanej przez siebie kolejności.
- Te same zasady rekrutacji obowiązują w przedszkolach i w oddziałach przedszkolnych”0” w szkołach podstawowych.
Szczegółowe zasady i harmonogram rekrutacji do przedszkoli dostępne są na stronach internetowych poszczególnych placówek oświatowych.
Maria Jaworska – inspektor ds. oświaty
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-10
Dzień Kobiet 2014
Wszystkie panie zapraszamy do przyjęcia życzeń z okazji 8 marca, przez tych, którzy zgodzili się je przekazać za naszym pośrednictwem iTV.nadarzyn.pl
P.S. Redakcja itv także przyłącza się do prezentowanych życzeń.
- autor: Roman Ćwiertniewicz, data: 2014-03-07
II Konkurs Piosenki Przedszkolnej
Zapraszamy do udziału w II Konkursie Piosenki Przedszkolnej, który się odbędzie w Nadarzynie dnia 24 kwietnia 2014.
Konkurs jest organizowany przez Fundację Kultury Informatycznej i Przedszkole Niepubliczne Jupik. Patronat nad Konkursem objęli Pani Elżbieta Smolińska - Starosta Pruszkowski - oraz Pan Janusz Grzyb - Wójt Gminy Nadarzyn.
O zakwalifikowaniu do konkursu decyduje kolejność zgłoszeń z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc.
źródło: www.jupikprz.webd.pl
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-06
Facebook Gminy Nadarzyn
Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć z postępu prac budowy kompleksu oświatowego w Ruścu na Gminnym Facebooku.
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-06
Przypominamy - Skarbowy w Bibliotece
Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn serdecznie zaprasza na dyżur pracownika Urzędu Skarbowego, który odbędzie się w terminach:
08 kwietnia 2014 r. (wtorek)
22 kwietnia 2014r. (wtorek)
w godz.: 10:00—15:00
W tym czasie pracownik Urzędu Skarbowego będzie:
- wydawać formularze podatkowe,
- udzielać wyjaśnień niezbędnych do prawidłowego wypełnienia zeznania podatkowego,
- przyjmować wypełnione zeznania podatkowe.
Na udostępnionych stanowiskach komputerowych będzie można złożyć deklaracje elektronicznie (e-pit).
Więcej informacji:
Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn
Pl. Poniatowskiego 42
05-830 Nadarzyn
tel. 22 729 89 13
źródło:www.biblioteka.nadarzyn.pl
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-04-07
Biblioteka Publiczna Gminy Nadarzyn - Światowy Tydzień eKsiążki
W dniach 3-9 marca na całym świecie obchodzony jest tydzień e-książki, mający na celu promocję i popularyzację e-czytania. Z tej okazji przez tydzień będzie można zupełnie za darmo korzystać z ponad 8 tys. książek zgromadzonych w czytelni internetowej IBUK Libra.
Dostęp do wirtualnej czytelni można uzyskać odbierając w Bibliotece Publicznej Gminy Nadarzyn indywidualne kody dostępu. Czytelników, którzy jeszcze tego nie zrobili – zapraszamy do biblioteki!
Pierwszy Tydzień Książki Elektronicznej odbył się w roku 2004 za sprawą Rity Toews – kanadyjskiej autorki książek dla dzieci. W tamtym czasie czytanie książek elektronicznych w naszym kraju było jeszcze abstrakcją. Zainteresowanie książką elektroniczną w Polsce zaczęła się rozwijać około 2008 roku. Dziś e-książka ma coraz więcej zwolenników, którzy dostrzegają zalety takiej formy czytania, takie jak szybki dostęp, wygoda (np. czytania w podróży, gdy nie musimy obciążać bagażu opasłymi tomami), ale również ekologia. Niektórzy nadal wolą książkę tradycyjną i szeleszczące kartki pachnące farbą drukarską, ale być może rozwój książki elektronicznej to kwestia czasu i zmiany nastawienia.
Z okazji Tygodnia Książki Elektronicznej w dniach 3-9 marca czytelnicy będą mogli korzystać za darmo z ponad 8 tysięcy książek znajdujących się w czytelni internetowej www.libra.ibuk.pl.
Warunkiem korzystania z czytelni jest odebranie indywidualnego kodu dostępu do czytelni w Bibliotece Głównej lub w Filii w Młochowie. Normalnie biblioteka umożliwia dostęp do 730 tytułów znajdujących się w czytelni.
Wykorzystaj ten czas na e-czytanie!
Czytelników, którzy nie odebrali jeszcze kodów – zapraszamy do biblioteki!
Beata Fedorko
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-05
Stowarzyszenie LGD – Ziemia Chełmońskiego
Ogłaszamy kolejną edycję konkursu foto 2014!
W tym roku tematem prac są : wydarzenia, człowiek i jego pasje, życie codzienne, sport i rekreacja, przyroda i ekologia na terenie gmin: Baranów, Grodzisk Mazowiecki (bez miasta), Mszczonów, Radziejowice, Teresin ,Żabia Wola, Jaktorów, Nadarzyn, Rybno, Sochaczew, Nowa Sucha.
Prace wraz ze zgłoszeniem należy przesyłać do 5 września 2014 r. pod adres e-mailowy malgorzata@ziemiachelmonskiego.pl
Małgorzata Warcaba
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-03
Pliki do pobrania:
NOK - Z CYKLU „CZYM SKORUPKA ZA MŁODU…”
W dniu 9 marca (niedziela) br., o godz. 16.00 Nadarzyński Ośrodek Kultury zaprasza na koncert ,,Świat Tanga''.
Na podróż do niezwykłego „Świata Tanga” zapraszają artyści zespołu Sentido del Tango, którzy na fortepianie, gitarze i bandoneonie (instrumentach nierozerwalnie związanych z tangiem), wykonają najciekawsze tanga argentyńskie we własnych aranżacjach. W programie koncertu znajdą się m.in. kompozycje: C. Gardela, A. Villoldo, M. Rodrigueza oraz mistrza tanga Astora Piazzolli. Nie zabraknie również bardzo popularnych, przedwojennych tang polskich w tym „To ostatnia niedziela” czy „Tango Milonga” – Jerzego Petersburskiego.
Koncert dopełni barwnymi opowieściami, Piotr Kopietz – znawca i propagator tanga, a jednocześnie lider zespołu Sentido del Tango, który zaprezentuje historię tanga od jego form klasycznych z początku XX wieku po współczesne Nowe Tango (tzw. Tango Nuevo), łączące w sobie argentyńskie tango taneczne, jazz oraz muzykę klasyczną i współczesną. Zapozna również młodych słuchaczy z historią powstania oraz budową i brzmieniem mało znanego w Polsce, narodowego instrumentu argentyńskiego jakim jest bandoneon.
Zespół Sentido del Tango w składzie:
Piotr Kopietz - bandoneon, narracja,
Gabriela Machowska-Kopietz - fortepian,
Mateusz Szemraj - gitara.
Wstęp: 5 zł/osoba
Bilety w sprzedaży na godzinę przed koncertem
źródło:www.nok.pl
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-03
DARCIE PIERZA ZAMIAST DARCIA KOTÓW, CZYLI 8 MARCA W NOK
W dniu 8 marca (sobota), o godz. 18.00 w Nadarzyńskim Ośrodeku Kultury z okazji Dnia Kobiet zaprezentują się Mieszkanki Gminy Nadarzyn. Będzie wielu gości (albo gościn - jak kto woli) i „niespodziewane zwroty akcji”, poznacie swoje siostry, znajome, koleżanki z zupełnie innej strony.
Dodatkowo:
WYSTĘP MC. CZEXEN FREESTYLOWE-HIP-HOPOWO-KABARETOWE SHOW oraz HAPPY PLAY DIXIELAND BAND.
Uwaga - dodatkowa atrakcja!!!
ELI Salon Piękności oraz sklep KLASYKA (Centrum Mody Nadarzyn) na oczach gości przeprowadzi Metamorfozę jednej z pań, a także udzieli porad
- jaki fason ukryje niedoskonałości a uwydatni walory sylwetki?
- jak dbać o dłonie i wykonać trwały i estetyczny manicure/pedicure?
- jakie fryzury wyrażą nasz charakter?
HAPPY PLAY DIXIELAND BAND - HPDB założył 9 lat temu popularyzator old jazzu w Polsce Robert Barczyński. Zespół zaczynał jako kwartet dixielandowy, po dwóch latach przekształcił się w grupę swingową – gra głównie standardy nowoorleańskie i dixielandowe, ale też utwory bluesowe i popularne musicalowe np.”Hello Dolly”. Grupa koncertowała na wielu imprezach-festiwalach jazzowych w Polsce, grają w niej legendy i sławy polskiego jazzu.
Skład zespołu:
Adam Kupiec-trąbka;
Andrzej Piela-puzon;
Aleksander Michalski – klarnet;
Andrzej Jastrzębski – tuba;
Robert Barczyński- banjo;
Andrzej Umiński-banjo.
WSTĘP WOLNY!!!
źródło: www.nok.pl
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-03
Otwarte Spotkanie Czwartkowe
Fundacja Kultury Informatycznej wraz z Przedszkolem Niepublicznym JUPIK zapraszają na kolejne Otwarte Spotkanie Czwartkowe, które odbędzie się dnia 6 marca 2014 (czwartek) o godz. 16.30 w Nadarzynie przy ul. Wiśniowej 26.
Tematem wykładu będzie: System nagród i kar w wychowaniu dziecka, który wygłosi mgr Magdalena Srebrowska. Wykład jest adresowany do Rodziców i Wychowawców. Po wykładzie - dyskusja przy herbacie.
Wstęp wolny
Stanisława Ossowska
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-03-06
Plik do pobrania:
Gimnazjum im. bł. Jana Pawła II w Nadarzynie - Projekt „Non omnis moriar”
W dniu 28 lutego br. (piątek) z okazji obchodów Święta Żołnierzy Wyklętych uczniowie nadarzyńskiego gimnazjum przygotowali prezentację o Karolu Łoniewskim oraz zaprezentowali się w przedstawieniu poświeconemu jego pamięci. W ramach projektu uczniowie pracowali nad uaktualnieniem i wzbogaceniem informacji, aby jak najlepiej przedstawić lokalnego patriotę, który zginął w imię wolności za Ojczyznę w 1948 r. Projekt jest kontynuacją , który rozpoczęto w 2010 roku.
Dzień Żołnierzy Wyklętych – od dwóch lat na mocy ustawy obchodzimy jako święto państwowe. Żołnierze wyklęci to ludzie podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR (lata 40. XX wieku).
- autor: Monika Kosakowska