„Dzień Drzwi Otwartych” i „Przytulanie hejtera”
W piątkowy wieczór, 6 listopada w świetlicy Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury w Młochowie rozpoczęliśmy III Nadarzyńskie Dni Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia.
Dzień, w którym można było poznać się bliżej i skorzystać z porad specjalistów nazwaliśmy „Dniem Drzwi Otwartych”.
Gościliśmy ojca Piotra Hejno z Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości z Zakroczymia, psychologa, terapeutą uzależnień, przedstawicieli: AA, DDA, Al-Anon, GOPS, Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Cieszymy się, że nasze zaproszenie przyjęli również państwo Halina i Franciszek Antonikowie, wice prezes Raszyńskiego Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich „Arka” pan Artur Kozieł z małżonką, pedagodzy i psychologowie ze szkół oraz przewodnicząca i wice przewodniczący Rady Seniorów.
Rozmowy na temat uzależnień i przemocy przeplatane były muzyką w wykonaniu Zespołu „24 godziny”. Wysłuchaliśmy historii osób, które w swoim życiu zmagały się z uzależnieniami i/lub przemocą. Mądre i wspierające słowa skierował do uczestników spotkania również o. Piotr Hejno, który opowiadał o pracy Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości prowadzonego przez zakon Braci Mniejszych Kapucynów, „Ośrodek posiada długie tradycje w pracy trzeźwościowej (…) od ponad czterdziestu lat, służy wszystkim, którym sprawa trzeźwości naszego Narodu jest droga sercu”. Swoje drzwi otwieramy tym, którzy cierpią z powodu choroby alkoholowej – własnej lub kogoś bliskiego”.
Wykład teoretyczny na temat psychologicznych aspektów uzależnień wygłosiła psycholog, terapeuta uzależnień - Małgorzata Słowik.
Ale czy można uzależnić się od złości, nienawiści? Jak pisze Michał Wawrzyniak - autor książki pt. „Hejtoholik” – „anonimowi uzależnieni od krytykowania „hejtoholicy” rzucają bezpodstawne, agresywne i krzywdzące opinie na prawo i lewo. Kiedyś cierpiały na tym dzieci w gimnazjach, później prezenterzy telewizyjni. Dziś problem ten niebezpiecznie zbliża się do Ciebie. Gwałtownie topnieją szanse na to, abyś nigdy nie poczuł jego niszczycielskiego wpływu. Co gorsza, zrozumiesz wagę problemu dopiero wtedy, gdy dotknie Cię osobiście. Ten czas nadejdzie, prędzej czy później.”
Przykładem tragicznego w skutkach internetowego hejtu, stał się 14-letni poniżany przez rówieśników Dominik. Po śmierci chłopca agresja ze szkolnej ławy przeniosła się do sieci – tam na portalach społecznościowych powstawały profile na których młodzi ludzie obrażali nieżyjącego nastolatka, a poziom agresji, nienawistnych i brutalnych wypowiedzi wobec chłopca w niektórych środowiskach narastał.
Pierwszy dzień spotkania w ramach III Nadarzyńskich Dni Profilaktyki miał na celu zaakcentowanie tak trudnych tematów jak uzależnienia i przemoc oraz skłonić nas do refleksji na temat konsekwencji takich zachowań.
Uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe książeczki; przygotowane zostały również karty informacyjne z danymi kontaktowymi do instytucji, w których można uzyskać pomoc. Na koniec zasiedliśmy przy wspólnym stole smakując potrawy z ziemniaka.
Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację tego spotkania a szczególnie pracownikom Gminnego Ogniska Dziecięco-Młodzieżowego „Tęcza” za przygotowanie części merytorycznej i kulinarnej oraz Nadarzyńskiemu Ośrodkowi Kultury za kolejny rok współpracy.
Źródło:
1.http://oatzakroczym.pl/o-nas/
Krystyna Masłowska – Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
- autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-11-10