Koalicja samorządowców w obronie interesów mieszkańców
Spotkanie reprezentantów władz samorządów lokalnych miast Pruszkowa, Ożarowa Mazowieckiego i Piastowa oraz gmin Brwinowa, Starych Babic, Michałowic, Raszyna i Nadarzyna zakończyło się porozumieniem. Samorządowcy wypracowali wspólne stanowisko w sprawie budowy gazociągu wysokiego ciśnienia. Solidarnie będą bronili interesów społeczności lokalnej i razem przeciwstawią się strategii GAZ-SYSTEM-u opartej na „specustawie gazowej”.
„Specustawa” – nie będziemy obywatelami drugiej kategorii
Przez tereny powiatu pruszkowskiego wytyczono część gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Rembelszczyzna-Gustorzyn. Linia ta ma znaczenie strategiczne, przez co jej budowa podlega pod tak zwaną „specustawę gazową”. Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. działania swoje opiera o uprawnienia wynikające z ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Dz.U. z 2014 r. poz. 1501)). W praktyce pozwala ona na wejście z inwestycją na cudze nieruchomości nie licząc się ani z prawem własności, ani z planami zagospodarowania przestrzennego, czy wieloletnią strategią rozwoju.
GAZ-SYSTEM S.A. przedstawił gminie Nadarzyn do zaopiniowania dwa warianty budowy na naszym terenie linii gazowej wysokiego ciśnienia. Jeden – bardzo niekorzystny dla mieszkańców został przez władze stanowczo odrzucony. Drugi wariant zakładał budowę rurociągu na terenach lasów Młochowskich z ominięciem terenów inwestycyjnych gminy. Gmina zaakceptowała to rozwiązanie stawiając jednak kilka warunków.
Operator ze względów ekonomicznych zrezygnował z rozwiązania zaakceptowanego przez gminę. Korzystając z uprawnień nadanych przez „specustawę” powrócił do wariantu dla nas niekorzystnego. Jako, że GAZ-SYSTEM nie liczy się nie tylko z interesem mieszkańców, ale także opinią lokalnych władz, włodarze Nadarzyna zaproponowali samorządowcom z terenu naszego powiatu współpracę w obronie wspólnych interesów.
Będzie wspólny protest
5 listopada odbyło się spotkanie przedstawicieli władz samorządów lokalnych, z terenów przez które ma przebiegać planowany gazociąg. Chodzi o inwestycję „Budowa gazociągu Rembelszczyzna – Mory – Wola Karczewska wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi na terenie województwa mazowieckiego”.
Piastów reprezentowali burmistrz Grzegorz Szuplewski i jego zastępca Konrad Rytel, Ożarów – zastępca burmistrza Tomasz Tymoftyjewicz, a Pruszków prezydent Jan Starzyński. Na spotkanie przybyli wójtowie: Raszyna - Andrzej Zaręba, Michałowic - Krzysztof Grabka i kierownik referatu Planowania Przestrzennego Jarosław Sobol, z gminy Brwinów w spotkaniu uczestniczyły kierowniczki referatów: Planowania Przestrzennego Iwona Grzybczyk - Kostrzewska i Ochrony Środowiska i Rolnictwa Edyta Osmańska-Jakóbik, Stare Babice reprezentowali kierownicy referatów Planowania Przestrzennego Andrzej Koliński oraz Ochrony Środowiska Piotr Czajkowski. Gminę Nadarzyn reprezentował zastępca wójta Tomasz Muchalski oraz kierownik referatu Urbanistyki i Architektury Stanisława Bandyra, kierownik referatu Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Anna Rodkiewicz i przedstawiciel ref. Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki. Obowiązki służbowe nie pozwoliły na uczestnictwo w spotkaniu władzom powiatowym, które jednak na bieżąco będą informowane o wynikach współpracy samorządowców z terenu naszego powiatu.
Zebrani zgodni byli, że nawet „specustawa” nie daje firmie GAZ-SYSTEM podstaw do ignorowania opinii jednostek samorządowych. Przyznali, że rozbudowa krajowego systemu przesyłowego jest bardzo ważna i nikt nie zamierza jej blokować, jednak nie może się odbywać kosztem obywateli. Zwłaszcza jeśli można wypracować rozwiązania akceptowalne dla obu stron.
Jan Starzyński prezydent Pruszkowa stwierdził, że „specustawa nie uprawnia do lekceważenia interesów lokalnych i władz samorządowych”. Zgromadzeni zwracali uwagę, że Operator nie liczy się z opinią władz samorządowych a zdarzały się przypadki, że nawet nie występował o ich opinię. Niektóre gminy zdecydowanie nie zgadają się z planowanym przebiegiem gazociągu i wysyłały już stosowne pisma do władz wojewódzkich. Zgromadzeni nie ukrywali również, że budowa gazociągu wysokiego ciśnienia budzi wiele obaw, wspominali między innymi awarie, do których już doszło. Byli zgodni, że taka inwestycja w obszarach zamieszkałych jest ryzykowna i tym bardziej GAZ-SYSTEM powinien wykazać chęć ustalenia warunków akceptowalnych dla obu stron.
Z uwagi na podejście Operatora i konieczność ochrony interesów mieszkańców a także miast i gmin z naszego powiatu zebrani zdecydowali, że będą prezentowali wspólne stanowisko w rozmowach z Operatorem. Pierwszym formalnym działaniem będzie przygotowanie wspólnego protestu, popartego przez wszystkich zgromadzonych.
- autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-11-06