II Wojna Światowa - Nie tylko 303. Polscy piloci nad Europą 1939 - 1945
Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej, którą od 18 czerwca br. można było zwiedzać w nadarzyńskim gimnazjum, zmieniła lokalizację. Ekspozycja dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych w hallu na parterze Urzędu Gminy Nadarzyn przy ul. Mszczonowskiej 24.
Wystawa: II Wojna Światowa - Nie tylko 303. Polscy piloci nad Europą 1939 - 1945 jako jedyna w ofercie IPN, jest przeznaczona głównie dla młodszych odbiorców. Wychodząc od najbardziej znanego tematu, jakim jest dywizjon 303, w przystępny i atrakcyjny sposób pokazuje jedną z najpiękniejszych kart polskiego wysiłku zbrojnego w czasie II wojny światowej, jaką były działania polskich lotników na Zachodzie.
W sierpniu planowana jest prezentacja kolejnej wystawy przygotowanej przez IPN - „Od wojny do zwycięstwa 1939–1989” opowiada o szczególnym półwieczu w naszej historii. Polska pozbawiona była wówczas niepodległości i wolności – najpierw w wyniku podboju i okupacji przez Niemcy i ZSRS w latach II wojny światowej, a następnie komunistycznego zniewolenia po wojnie.
Głównym wątkiem wystawy są polskie dążenia wolnościowe, znajdujące wyraz w walce zbrojnej i aktywności politycznej. Sugestywne fotografie przedstawiają polskich żołnierzy na różnych frontach II wojny światowej oraz fenomen Polskiego Państwa Podziemnego w okupowanym kraju. Opowiadają o oporze społecznym i działalności opozycji demokratycznej w PRL, której zwieńczeniem było powstanie masowego ruchu „Solidarności” i obalenie komunistycznej dyktatury w 1989 r.
Gmina Nadarzyn od 2013 roku współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej, dzięki czemu udało się m.in. sprowadzić do Nadarzyna kilka interesujących wystaw historycznych prezentowanych w różnych miejscach na terenie Gminy. Ponadto zorganizowane zostały prelekcje i spotkania tematyczne związane z poszczególnymi wystawami, adresowane do nadarzyńskiej młodzieży.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
- autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-07-02