Urząd Gminy w Nadarzynie

  • -
    Fragment wiersza anonimowego Czytelnika "Polscy bandyci" opublikowanego na stronie:
    http://niepoprawni.pl/blog/452/polscy-bandyci

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!!

Przez cały okres PRL-u ówczesne władze starały się wymazać z pamięci narodu sylwetki „Żołnierzy Wyklętych”. „Niezłomnych” patriotów walczących najpierw z niemieckim okupantem a później z „czerwoną zarazą” prześladowano, więziono i mordowano bez skrupułów. Ich pamięć znieważana była przez całe dziesięciolecia, nazywano ich „polskimi bandytami” i „reakcyjnym podziemiem”. Jednak wspomnień o ich bohaterstwie, heroicznej walce o wolność Polski i tragicznych losach nie udało się zakłamać i wypaczyć.

Od 2011 roku w dniu 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto to zawdzięczamy dwóm prezydentom RP. Inicjatywę jego uchwalenia podjął w 2010 roku Prezydent Lech Kaczyński uzasadniając, że:

„(…) jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny(…).

Po śmierci prezydenta Kaczyńskiego projekt podtrzymał prezydent Bronisław Komorowski, który ostatecznie w dniu 9 lutego 2011 roku podpisał ustawę (Dziennik Ustaw Nr 32, poz. 160 z 15 lutego 2011 roku).

Na uczczenie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wybrano 1 dzień marca. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim komuniści strzałem w tył głowy zamordowali siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: ppłk Łukasza Cieplińskiego, mjr Mieczysława Kawalca, kpt. Józefa Batorego, mjr Adama Lazarowicza, kpt. Franciszka Błażeja, por. Karola Chmiela i kpt. Józefa Rzepkę. Ostatnich ogólnopolskich koordynatorów „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Wieczorem skazańcy byli kolejno podprowadzani na miejsce kaźni. Kat strzelał im w tył głowy. Ciał zamordowanych nie wydano ich rodzinom.

Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału „Uskoka” kpt. Zdzisława Brońskiego zginął w obławie pod Piaskami (woj. lubelskie) 21 października 1963 roku.

Pierwszy raz określenia „żołnierze wyklęci” użyto w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, organizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.

Określenie to odwołuje się do treści listu, jaki otrzymała wdowa po jednym z żołnierzy podziemia. Dowódca jednostki wojskowej informuje w nim kobietę o wykonaniu wyroku śmierci na jej mężu. W treści powiadomienia napisał między innymi:

„(…) wieczna hańba i nienawiść naszych żołnierzy i oficerów towarzyszy mu i poza grób. Każdy, kto czuje w sobie polską krew, przeklina go – niech więc wyrzeknie się go własna jego żona i dziecko.

Później termin „żołnierze wyklęci” upowszechnił Jerzy Ślaski, nadając swojej książce taki właśnie tytuł.

W tym roku po raz piąty obchodzili będziemy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji na terenie całego kraju odbywają się imprezy mające uczcić pamięć „Niezłomnych żołnierzy”.

"Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

1 marca w 81 polskich miastach wystartuje kolejna edycja projektu tropemwilczym.pl! W tym roku ku pamięci Żołnierzy Wyklętych pobiegnie ponad 20 tys. osób. "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” będzie też największą imprezą masową towarzyszącą obchodom "Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

"Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Powiecie Pruszkowskim

W sobotę, 28 lutego rozpoczną się w Pruszkowie dwudniowe obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W programie m.in. wykład, maraton filmowy i inscenizacja historyczna.

Również 28 lutego 2015 r. w siedzibie Muzeum Dulag 121 odbędzie się wykład prof. dr. hab. Jana Żaryna oraz maraton filmów poświęconych „Żołnierzom Wyklętym”.

Szczegółowy program obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na stronie Powiatu Pruszkowskiego:

http://www.powiat.pruszkow.pl/index.php?cmd=wydarzenia&opt=pokaz&id=1302

oraz na stronie Muzeum Dulag 121:

http://www.dulag121.pl/index.php?cmd=aktualnosci&opt=pokaz&id=359

  • autor: Joanna Czarnecka, data: 2015-02-27

Powrót

Banery

Stopka

Autorskie prawa majątkowe do zdjęć i artykułów umieszczonych na niniejszej stronie przysługują Gminie Nadarzyn.
Nie mogą być one rozpowszechniane ani powielane w żadnej formie bez jej zgody.
Deklaracja Dostępności

Projekt i wykonanie | extranet
powered by netadmin 7.25

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.