Zapobieganie zakażeniom HCV
Ośrodek Zdrowia w Nadarzynie i Młochowie wziął udział w Projekcie „Zapobieganie zakażeniom HCV”.
Choroby zakaźne towarzyszyły życiu człowieka od samego początku. Ich opisy, sposoby leczenia i zalecenia zdrowotne pojawiały się już w czasach starożytnych. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, kiedy większość chorób zakaźnych o znaczeniu społecznym została opanowana i sytuacja epidemiologiczna uległa znaczącej poprawie, zaczęło panować przekonanie, że pod tym względem, w dobie dynamicznie rozwijającej się techniki, nauk biologicznych, medycyny i farmaceutyki, nic nam już nie grozi. Mimo, iż niektóre choroby zostały wyeliminowane lub ograniczone poprzez wprowadzenie szczepień, istnieją jednak choroby stanowiące nadal bardzo duże zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Jedną z takich chorób jest wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) wywołane przez wirus Hepatitis C Virus - HCV. W ostatnich latach prowadzone są bardzo liczne działania mające na celu zwiększenie możliwości ograniczania zakażeń HCV. Organizowane są akcje badań profilaktycznych, programy edukacyjne skierowane do różnych grup społecznych i zawodowych. Dlatego Ośrodek Zdrowia w Nadarzynie i Młochowie wziął udział w Projekcie „Zapobieganie zakażeniom HCV”.
Zależało nam na zwiększeniu wiedzy społeczności lokalnej na temat WZW C oraz zagrożeń wynikających z zakażenia wirusem HCV poprzez szeroką edukację i popularyzację zachowań ograniczających transmisję wirusa. Postawiliśmy na wzrost świadomości zdrowotnej społeczności lokalnej w zakresie potrzeby wczesnego wykrywania wirusa, czyli wykonywania testów na obecność przeciwciał wirusa HCV we krwi – testów anty-HCV.
W przyszłości zapobiegniemy odległym następstwom zakażenia wirusem HCV (zapalenie, włóknienie, marskość wątroby, rak wątroby, niewydolność wątroby).
http://www.zoz.nadarzyn.pl/
SPG ZOZ Nadarzyn
- autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-12-29