184 rocznica wybuchu Powstania Listopadowego
Obchodzimy rocznicę Powstania Listopadowego, które wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku. To także dzień Podchorążego, upamiętniający rozpoczętą atakiem na Belweder akcję powstańczą podoficerów Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie.
Młodzi oficerowie ze Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą porucznika Piotra Wysockiego, wraz z cywilnymi spiskowcami rozpoczęli powstanie, które trwało 325 dni.
Działania powstańcze rozpoczęte w stolicy rozprzestrzeniły się na inne obszary podzielonej Polski i w styczniu 1831 roku przerodziły się w wojnę polsko-rosyjską.
Nadarzyn wprawdzie nie był miejscem gdzie toczyły się walki powstańcze jednak posiada pamiątkę z tamtego okresu o dużej wartości historycznej. We wnętrzu kościoła św. Klemensa w Nadarzynie na marmurowym epitafium hrabiego Tomasza Ostrowskiego znajdują się inskrypcje pozostawione przez jeńców z Powstania Listopadowego. Z inskrypcji tych wynika, że więzionych tutaj jeńców przyprowadzono z Warszawy po czym zabierano ich do transportu na wschód. Odczytano między innymi następujące zapisy:
„Leopold Ogrodowicz… dnia 31 września 1831 … Dzisiaj przeprowadzają nas tu stąd do Warszawy… wszyscy nas t kościele jest 318 przeprowadzonych z Woli pod Warszawą…;
Xawery Skibicki d.8. tu przyprowadzen iako niewolnik zabrany w Woli pod Warszawą na d. 6. Wyszedłem z tej Świątyni Pańskiej w marszu nie wiedząc przeznaczenia d. 13 września 1831r.;
Franciszek Patysiewicz zabran do niewoli w Woli d 6.9…83.l;
Xaweryn Taylor równego z innymi doznał losu”.
Źródła:
Artykuł Bohdana Skaradzińskiego pt.: „Nadarzyński relikwiarz” w: „U nas” 1994 nr 9, str. 10.
Opracowanie „Nadarzyn na przestrzeni wieków. Historia Nadarzyna od średniowiecza po czasy współczesne”, Nadarzyn 2014.
- autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-12-01