Ostrzeżenie przed ,,czadem - cichym zabójcą''
Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.
Warto wiedzieć, że przepisy zobowiązują do czyszczenia kominów i przewodów wentylacyjnych w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego. Należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym;
- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym;
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Aby uniknąć zatrucia należy przeprowadzać kontrole techniczne urządzeń, użytkować tylko sprawne technicznie urządzenia, nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzać poprawność działania wentylacji, systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej, często wietrzyć pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania, nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i i oddychania.
Gdy stwierdzisz objawy zatrucia, zapewnij dopływ świeżego powietrza, opuść pomieszczenie, wezwij służby ratownicze.
Reportaż: https://www.youtube.com/watch?v=jArvkOYD5N8&index=13&list=UUUo5gjc5-sQ-UfEJ6HSog_Q
Spot:https://www.youtube.com/watch?v=lPSdcXFVSIM&list=UUUo5gjc5-sQ-UfEJ6HSog_Q&index=14
Wiesław Sobczyński
Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego
Źródło: KWPSP w Warszawie
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-11-12