Urząd Gminy w Nadarzynie

Wystawa „Wygnańcy”

Pierwszego września 2014 r. o godzinie 10:00 przed budynkiem Urzędu Gminy w Nadarzynie odbędzie się otwarcie wystawy IPN „Wygnańcy”. Wystawę przygotowało Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.

Na trzydziestu wielkoformatowych planszach ukazane zostały losy obywateli polskich przymusowo deportowanych po wybuchu II wojny światowej przez dwóch okupantów: niemieckiego i sowieckiego. Tekst uzupełniają dużego formatu zdjęcia i mapy.

Niemiecka agresja na Polskę 1 września 1939 r. możliwa była dzięki podpisaniu 23 sierpnia 1939 r. niemiecko-sowieckiego paktu, w którym podzielono strefy wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej. Wypełniając postanowienia paktu, Sowieci zaatakowali Polskę 17 września 1939 r. Obaj okupanci od pierwszych dni prowadzili represyjną politykę wobec obywateli polskich, jej istotnym elementem były przymusowe przesiedlenia i deportacje.

Wysiedlenia Polaków planowane były przez Niemców jeszcze przed wybuchem wojny, której celem było wszak między innymi zdobycie „przestrzeni życiowej” („Lebensraum”). Pierwsze wysiedlenia przeprowadzono jeszcze podczas trwania działań wojennych we wrześniu 1939 r. Po włączeniu części ziem polskich do Rzeszy przesiedlenia nabrały systematycznego charakteru. Łącznie z inkorporowanych terytoriów brutalnie wysiedlono ponad 900 tys. Polaków. Na ich miejsce sprowadzano osadników niemieckich.

W tym samym czasie władze sowieckie przeprowadziły cztery wielkie akcje deportacyjne, w wyniku których w głąb ZSRS przesiedlono ponad 315 tys. obywateli polskich. Dziesiątki tysięcy aresztowano i osadzono w łagrach. Ponadto 138 tys. osób wysiedlono z terenów przygranicznych. Wśród zesłańców i łagierników, ze względu na bardzo ciężkie warunki transportu i zamieszkania, panowała bardzo wysoka śmiertelność.

Zakończenie II wojny światowej nie przyniosło końca przymusowym migracjom. Ostatnia fala masowych migracji przypada na lata 1956–1959, gdy na fali destalinizacji z ZSRS wróciło do Polski 230 tys. osób, wśród nich wielu zwolnionych z łagrów i zesłania.

Pamięć jesteśmy jednak winni wszystkim ofiarom II wojny światowej.

Więcej informacji na temat wystawy znajduje się na stronie IPN:

http://ipn.gov.pl/bep/wystawy/wystawa-the-expelled-wygnancy-parlament-europejski,-bruksela,-belgia,-3

IPN
 

  • autor: Joanna Czarnecka

Zebranie wiejskie w Rozalinie

Sołtys Rozalina Agnieszka Palmowska zaprasza na zebranie wiejskie, które odbędzie się 4.09.2014 (czwartek) o godzinie 19:00, w namiocie na terenie parku pałacowego.

Podczas spotkania zostaną między innymi podsumowane inwestycje, wydarzenia i lokalne przedsięwzięcia zeszłego oraz bieżącego roku. Omówione zostaną plany i projekty dla Rozalina na przyszły rok. Zostaną również podjęte decyzje dotyczące przedsięwzięć, które sotaną zrealizowane z funduszu sołeckiego przyznanego Rozalinowi na 2015 rok.

Więcej na ten temat spotkania na stronie:

http://rozalin.net.pl/zebranie-wiejskie-rozalinie/

  • autor: Joanna Czarnecka
  • -

Powrót

Banery

Stopka

Autorskie prawa majątkowe do zdjęć i artykułów umieszczonych na niniejszej stronie przysługują Gminie Nadarzyn.
Nie mogą być one rozpowszechniane ani powielane w żadnej formie bez jej zgody.
Deklaracja Dostępności

Projekt i wykonanie | extranet
powered by netadmin 7.25

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.