Ćwierć wieku wolności, wystawa Fenomen „Solidarności” w UG
4 czerwca przypada 25. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, podczas których w 1989 r. Polacy wyłonili swoich reprezentantów: 460 posłów i 100 senatorów. Wybory te były rezultatem porozumienia zawartego podczas obrad Okrągłego Stołu. Kiedy to spotkali się przedstawiciele władzy komunistycznej z reprezentantami opozycji i Kościoła. Głosowanie przyniosło zwycięstwo solidarnościowej opozycji. 60 proc. wyborców oddało swój głos na kandydatów wystawionych przez Komitet Obywatelski "Solidarność".
W wyniku wyborów czerwcowych powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego - pierwszego niekomunistycznego premiera po II wojnie. Wybory doprowadziły do fundamentalnych zmian i ukazały rzeczywisty układ sił w społeczeństwie oraz oczekiwania Polaków.
4 czerwca jest nie tylko początkiem przemian ustrojowych w naszym kraju, ale również zmian w państwach Europy Środkowej i Wschodniej. Za sprawą transformacji w Polsce runął Mur Berliński, zmianie uległa mapa geopolityczna Europy. Przy tej okazji warto pamiętać, że grunt do tych przemian przygotowała „Solidarność” i długoletnia walka opozycjonistów o wolność.
Do poniedziałku 9 czerwca w budynku Urzędu Gminy Nadarzyn można oglądać wystawę fotograficzną zatytułowaną „Fenomen „Solidarności”. Migawki z dziejów Polski 1980 – 1981”.
Fotografie prezentowane na tej wystawie nie są jedynie dokumentacją ważnych w tamtym okresie wydarzeń jak przyjazd do Polski Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku, czy wprowadzenie stanu wojennego nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Zdjęcia oddają atmosferę i przybliżają realia tamtych czasów.
Zapraszamy od odwiedzenia wystawy „Fenomen „Solidarności””, którą przygotował i udostępnił Instytut Pamięci Narodowej. Autorem ekspozycji jest dr Łukasz Kamiński, prezes IPN.
Referat Promocji i Rozwoju Gminy Nadarzyn
- autor: Joanna Czarnecka, data: 2014-06-04