„Solidarność” w Urzędzie Gminy
- Doskonale pamiętam początki powstania „Solidarności” – przyznał Wójt Gminy Nadarzyn, Janusz Grzyb podczas otwarcia przygotowanej przez IPN wystawy „Fenomen „Solidarności”. Migawki z dziejów Polski, 1980-1981”. Podkreślił, że przemiany, do których doprowadzili związkowcy w Polsce, zapoczątkowały systemowe i ekonomiczne zmiany w krajach dawnego bloku wschodniego.
Dzisiaj, 9 maja o godzinie 11:30 w budynku Urzędu Gminy Nadarzyn odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej przygotowanej przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. W uroczystości uczestniczyli Wójt Gminy Nadarzyn wraz z zastępcą, reprezentujący Instytut Pamięci Narodowej dr Jan Olaszek, przedstawiciele władz samorządowych oraz uczniowie i kadra pedagogiczna z nadarzyńskiego gimnazjum.
Autorem obejmującej 16 tematów wystawy fotograficznej, jest dr Łukasz Kamiński, prezes IPN. Ekspozycję ilustrującą wydarzenia w Polsce od powstawania związku zawodowego po wprowadzenie stanu wojennego przygotowano w polskiej i angielskiej wersji językowej. Zaprezentowane zdjęcia nie tylko dokumentują ważne, przełomowe momenty ale oddają również ducha i atmosferę tamtych czasów.
Wystawa ukazuje narodziny NSZZ „Solidarność”, jej relacje z komunistyczną władzą i Kościołem oraz stosunek społeczeństwa na tle wydarzeń życia politycznego, społecznego i gospodarczego kraju.
Plansze zatytułowane m.in. "Napięcie", Bunt", "Pamięć", "Triumf", "Głód", aż po "Wojnę" oddają zarówno radosne chwile jak i grozę lat 1980-1981. Przedstawiają zarówno znane osoby i zdarzenia jak i anonimowych bohaterów tamtych czasów. Jest zdjęcie Lecha Wałęsy niesionego na rękach kolegów po powołaniu nowych samorządnych związków zawodowych i papieża Jana Pawła II w czasie pielgrzymki do Polski w czerwcu 1979 roku. Z fotografii do robotników strajkujących w Stoczni Gdańskiej przemawia Anna Walentynowicz, a obok ekspedientki „prezentującej” puste półki idą kobiety z wózkami w jednym z licznych wówczas „marszy głodowych”. Na zdjęciach są milicjanci z tarczami, śmigłowce i czołgi, jest też Jack Nicholson ze znaczkiem „Solidarności” w klapie marynarki.
Wystawę w budynku Urzędu Gminy Nadarzyn można zwiedzać przez miesiąc.
Referat Promocji i Rozwoju Gminy Nadarzyn
- autor: Monika Kosakowska, data: 2014-05-09