www.promocja.nadarzyn.pl

:: IPN - Wystawa „586 dni stanu wojennego”
Wiadomość dodana przez: Monika (2013-12-13 15:28:58)

W związku z 32 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w dniach 13 grudnia 2013 – 10 stycznia 2014 r. w Nadarzynie, przy ul. Mszczonowskiej 24 (przed Urzędem Gminy) prezentowana jest ogólnopolska wystawa plenerowa IPN „586 dni stanu wojennego". Stylizowana na stary kalendarz, w którym opisano najważniejsze wydarzenia i zachowano sugestywne zdjęcia i dokumenty.

W inauguracji wystawy udział wzięły władze Samorządu Gminy Nadarzyn, przedstawiciel IPN – Grzegorz Wołk oraz młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nadarzynie.
Wystawa opisuje najważniejsze wydarzenia lat 1981–1983 w wymiarze ogólnopolskim i regionalnym. Ekspozycja upamiętnia osobiste dramaty ofiar, indywidualne akty sprzeciwu Polaków, ale też różnorodność postaw podzielonego społeczeństwa. Obrazy z więzień, posiedzeń sądów doraźnych i pogrzebów przeplatają się z wielką polityką – spektakularnymi operacjami wojskowo-milicyjnymi, masowymi demonstracjami opozycji, walkami ulicznymi – jak również scenami z życia codziennego w realnym socjalizmie. Jednym z wątków wystawy są też reakcje podzielonego żelazną kurtyną świata na dramatyczne wydarzenia w Polsce. Zapraszamy do odwiedzenia i zapoznania się ze szczegółami ogólnopolskiej wystawy pt. „586 dni stanu wojennego”. 

W gimnazjum tego dnia odbyła się także prelekcja Grzegorza Wołka przybliżająca młodzieży wydarzenia związane ze stanem wojennym.

O wystawie: www.ipn.gov.pladres tej wiadomości: www.nadarzyn.pl/news.php?id=3385