Urząd Gminy w Nadarzynie

Planowane wyłączenia prądu - AKTUALIZACJA!!!

PGE – Rejon Energetyczny Jeziorna informuje o planowanych włączeniach prądu.

5 grudnia w godzinach 9:00 – 12:00 prądu nie będą mieli mieszkańcy domów przy ulicy Barwnej w Starej Wsi (stacja 02-0875 RSP)

5 grudnia w godzinach 12:00 – 16:00 prądu nie będą mieli mieszkańcy domów przy ul. Mszczonowskiej w Nadarzynie (stacja 02-1615 Mszczonowska)

6 grudnia w godzinach  8:00 – 17:00 prądu nie będą mieli mieszkańcy domów przy ulicach:

·  Graniczna 1-3
·  Mszczonowska od 20 do nr 30 (stacja 02-0760 Graniczna)

6 grudnia w godzinach 9:00 – 15:00 prądu nie będą mieli mieszkańcy domów przy ulicy Nagietkowej w Strzeniówce (stacja 02-1952 Nagietkowa).

 

Szczegółowe informacje na stronie PGE.

Przypominamy: zgłaszanie awarii i uszkodzeń oraz bieżące informacje o awariach i pracach planowych - tel. 991.

 

  • Plakat

Rada WTP i ZTM zapraszają na spotkanie

Rada Warszawskiego Transportu Publicznego oraz Zarząd Transportu Miejskiego zapraszają na kolejne otwarte spotkanie, które planowane jest na 4 grudnia na godz. 17.00 w Centrum Kreatywności Targowa przy ul. Targowej 56.

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

Zespół Interdyscyplinarny Gminy Nadarzyn ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Powiatowy Zespół ds. Wdrażania Powiatowego Programu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Pruszkowie zapraszają na Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.


25 listopada 2019 r. w godz. 15.00-17.00 odbędzie się spotkanie z Panią Katarzyną Wiśniewską Dyrektor Zespołu Ośrodków Wsparcia w Piastowie oraz prezentacja spotu „Historia pewnego słowa” i „Kopiuj, wklej. Pokaż mi ten lepszy świat”.

Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej Biura Rady (parter) ul. Mszczonowska  24,  Nadarzyn.

  • -
  • -
  • -

Barwy narodowe

Szanowni Mieszkańcy Gminy Nadarzyn, w związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości 11 listopada zachęcamy do wywieszenia w tym dniu flag państwowych. Wyraźmy w ten sposób szacunek i przywiązanie do naszych symboli narodowych.

Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, stanowiący symbol dostojeństwa i bogactwa, a zarazem uważany za najszlachetniejszy z kolorów. Na pierwszych flagach i sztandarach reprezentujących Królestwo Polskie widniał biały orzeł w koronie na czerwonym tle. Barwami królewskimi Rzeczypospolitej Obojga Narodów był sztandar złożony z trzech pasów: dwóch czerwonych umieszczonych w dole i na górze oraz oddzielającym go pasie białym, na których umieszczano zwykle czterodzielny Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów o czerwonym tle zawierający dwa pola przedstawiające białego Orła w koronie, czyli symbol Korony i dwa z wizerunkiem Pogoni – herbu Litwy. Na tarczy sercowej znajdował się najczęściej herb rodowy aktualnie panującego monarchy. W okresie przedrozbiorowym silna była także tradycja uznająca za barwy narodowe trzy kolory: biały, karmazynowy i granatowy. Tradycja barw karmazynowej i granatowej wywodzi się od strojów żołnierzy kawalerii, w których to formacjach służyli w większości szlachcice (tzw. wojska narodowego autoramentu). Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Nawiązano tą manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego – białego orła na czerwonej tarczy herbowej. Po raz pierwszy polskie barwy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r.

 „Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych” precyzuje właściwe odcienie kolorów i tak biały nie jest czystym śnieżnobiałym, a kolor czerwony to karmazyn, czyli ciemna czerwień. Ciekawostką jest, że nie zawsze tak było – choć pierwszy opis flagi z 1921 roku wprowadzał karmazyn (o odcieniu nieco jaśniejszym od współczesnego), to od 1927 roku, przez ponad 50 lat obowiązywał cynober, czyli czerwony wpadający w pomarańczowy.

Obecnie obowiązują dwa warianty flagi państwowej: biało-czerwona oraz biało-czerwona z orłem w koronie umieszczonym pośrodku na białym pasie. (…) wersja z godłem przysługuje przedstawicielstwom dyplomatycznym, urzędom konsularnym, misjom polskim za granicą, powiewa też nad rezydencjami ambasadorów, cywilnymi lotniskami, znaleźć ją można także na samolotach cywilnych oraz statkach handlowych.

Na temat pochodzenia naszej flagi nie brak legend. Jedna z najpopularniejszych opowiada o Lechu, Czechu i Rusie. Ten pierwszy, mityczny założyciel naszego narodu, miał zobaczyć pięknego białego orła, na tle czerwonego zachodzącego słońca. Z tego zachwytu Lecha orzeł wylądował w naszym godle. Heraldycy dodają, że biel symbolizuje niepokalanie i uczciwość, zaś czerwień to odwaga i waleczność.

Wywieszając flagę państwową pamiętajmy o kilku zasadach. Najważniejsza nakazuje okazanie fladze szacunku: wykluczone jest wywieszanie brudnej, podartej flagi, a publiczne jej znieważenie podlega karze grzywny, a nawet ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Pamiętajmy przy tym o kilku zasadach. Najważniejsza nakazuje okazanie fladze szacunku: wykluczone jest wywieszanie brudnej, podartej flagi, a publiczne jej znieważenie podlega karze grzywny, a nawet ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Obowiązująca ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych: https://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19800070018/U/D19800018Lj.pdf?fbclid=IwAR0KOezFCF3Qzh_FwGXtirOGFZucgnm3ibGbU7j-DuVVRrbu01wQAHzVJdQ

 

Źródła:

https://gazetawroclawska.pl/skad-sie-wziela-nasza-flaga-narodowa-historia/ar/883642

https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Polski

https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/flaga-polski-5-faktow-na-dzien-flagi/

https://dzieje.pl/aktualnosci/dr-sibora-polskie-barwy-narodowe-nie-tylko-od-swieta

  • -

Wspólnie uczcijmy Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada uroczystości Święta Niepodległości tradycyjnie rozpoczną się Mszą św. w kościele św. Klemensa w Nadarzynie. Przedstawienie przygotowane przez uczniów SP Wola Krakowiańska i SP Kostowiec przybliży kontekst historyczny święta. O niecodzienną oprawę uroczystości zadbają członkowie tradycyjnego Oddziały C.i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków, którzy na tę okoliczność przygotują szereg atrakcji. W śród nich znajdzie się trenażer do walki i pchnięć bagnetem pozwalający poczuć klimat towarzyszący rekrutom wstępującym w szeregi Wojska Polskiego sprzed 100 laty. Odbędzie się inscenizacja ukazująca rozbrajanie Niemców na terenie Warszawskiego Gubernatorstwa Wojskowego w dniu 11 listopada 1918 r., która przybliży klimat tamtych dni. Uczestnicy święta będą mogli również zapoznać się z historią umundurowania i uzbrojenia żołnierzy polskich z 1918 r. Dodatkową atrakcją będzie prezentacja filmu dokumentalnego „Orlęta Lwowskie – Zapomniani Bohaterowie”, który wprowadzi uczestników Święta Niepodległości w klimat przełomowych dni października i listopada 1918 r.

O stowarzyszeniu:
Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków jest stowarzyszeniem działającym od 1996 roku, skupiającym miłośników historii wojskowości. Przez szereg lat działa na rzecz upowszechniania opieki nad mogiłami żołnierskimi oraz propagowania i utrwalania tradycji narodowych. Przez ponad dwadzieścia lat zorganizował szereg przedsięwzięć w kraju i poza granicami o ogromnym znaczeniu dla upowszechniania pamięci o Polakach walczących o niepodległość Polski. W roku 2018 Komendant Regimentu doprowadził do ekshumacji i uroczystego pochówku czterokrotnego kawalera Orderu Virtuti Militari i Krzyża Walecznych gen. bryg. Ottokara Brzoza Brzeziny – twórcy artylerii Legionów Polskich, obrońcy Warszawy w 1920 r oraz dowódcy 50 Dywizji Piechoty „Brzoza”, która stoczyła ostatni bój pod Kockiem w 1939 r. W tym samym roku Stowarzyszenie rozpoczęło budowę Szlaku Orląt Lwowskich w ramach, którego wybudowano dwa pierwsze pomniki (z czterdziestu) upamiętniające obrońców Lwowa poległych w 1918r. Stowarzyszenie również działa w szeroko pojęty sposób na rzecz edukacji historycznej młodzieży.

Rozkład 733 w dniach 28-29 listopada

Przypominamy, że w związku z remontem ul. Młochowskiej w Rozalinie linia 733 będzie kursowała według specjalnego rozkładu jazdy.

Banery

Stopka

Autorskie prawa majątkowe do zdjęć i artykułów umieszczonych na niniejszej stronie przysługują Gminie Nadarzyn.
Nie mogą być one rozpowszechniane ani powielane w żadnej formie bez jej zgody.
Deklaracja Dostępności

Projekt i wykonanie | extranet
powered by netadmin 7.25

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.